756 անձի դասալքության մեղադրանք է առաջադրվել. դատախազությունը՝ Աննա Հակոբյանի հայտարարության մասին
756 անձի մեղադրանք է առաջադրվել 44-օրյա պատերազմի և ռազմական դրության ընթացքում զորամասերն ապօրինի լքելու, դասալքության և ծառայությունից հրաժարվելու հոդվածներով: Այս մասին Sputnik Արմենիային հայտնել են Գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունից՝ մեկնաբանելով Աննա Հակոբյանի հայտարարությունը։
Ավելի վաղ Աննա Հակոբյանը, Տավուշի մարզում հաբնդիպումներից մեկի ժամանակ հայտարարել էր, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ 11 հազար դասալիք ենք ունեցել»՝ զինվորականներ, կամավորներ և այլն։
Դատախազության տվյալներով 44-օրյա պատերազմի և հայտարարված ռազմական դրության (2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 թվականի մարտի 24-ը) ժամանակ դասալքության և զինվորական պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելու գործերով հարուցվել է 1786 քրեական վարույթ` 10687 անձի վերաբերյալ:
Ներկայում նախաքննական մարմնի վարույթում վերոնշյալ հոդվածներով քննվող քրեական վարույթների թիվը 226 է։
Զորամասն ինքնակամ թողնելու համար որպես մեղադրյալ ներգրավվել է 180 անձ, դասալքության համար 132 անձ, զինվորական պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելու համար 444-ը։
Մեղադրական եզրակացություններով դատարան է ուղարկվել 118 գործ` 143 անձի վերաբերյալ։
Դատարան ուղարկված 118 գործից 58-ով` 64 անձի վերաբերյալ, դատաքննությունն ավարտվել է, իսկ 60 գործ` 79 անձի վերաբերյալ` գտնվում է դատաքննության փուլում։
Ավելի վաղ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվել էր մեկնաբանել Հակոբյանի հայտարարությունը։

Обвинения в дезертирстве предъявлены 756 лицам – Генпрокуратура о заявлении Анны Акопян
Обвинения по статьям о самовольном оставлении части, дезертирстве и отказе от службы в период 44-дневной войны и военного положения предъявлены 756 лицам, сообщили на запрос «Sputnik Армения» в пресс-службе Генпрокуратуры, комментируя заявление жены армянского премьера Анны Акопян.
Ранее жена Армении Анна Акопян в ходе одного из мероприятий в Тавушском марзе заявила, что во время 44-дневной войны «у нас было 11 тысяч дезертиров» – военнослужащих, добровольцев и т.д.
Как сообщили в Генпрокуратуре, в период 44-дневной войны и военного положения (с 27 сентября 2020 г. по 24 марта 2021 г.) по статьям о самовольном оставлении части или места службы (ст. 361), дезертирстве (ст. 362) и отказе от военной службы (ст. 364) УК Армении (от 2003 г.), а также в совокупности с другими статьями возбуждено 1786 уголовных производств в отношении 10 687 лиц.
В результате объединения производств в ходе предварительного следствия их число на данный момент составляет 226.
В качестве обвиняемых по указанным трем статьям привлечено 180, 132 и 444 гражданина соответственно. В суд направлено 118 дел по 143 лицам.
По 58 делам (число фигурантов – 64) из 118 дел, направленных в суд, судебное разбирательство завершено, приняты судебные акты. Еще 60 дел (число фигурантов – 79) находятся на этапе судебного разбирательства.