ՀՅԴ հայտարարությունը քաղաքական կոալիցիային իր մասնակցությունը դադարեցնելու մասին
Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը հայտարարում է քաղաքական կոալիցիային իր մասնակցությունը դադարեցնելու մասին։
Նկատի ունենալով խնդրի քաղաքական նշանակությունը, հանրային հնչեղությունը և հետևանքները՝ անհրաժեշտ ենք համարում պարզաբանել այս քայլի պատճառները։
Նախ՝ ՀՅԴ-ն կոալիցիային մաս կազմեց նախագահական ընտրություններից հետո երկրում ստեղծված ճգնաժամը, հայկական երկու պետությունների անկախությանն ու անվտանգությանն ուղղված ռազմաքաղաքական սպառնալիքները միասնական ուժերով հաղթահարելու և համակարգված բարեփոխումներ իրականացնելու նպատակադրումով։
Այս ընթացքում որոշակի հաջողություններ արձանագրվեցին, սակայն անհաղթահարելի սկզբունքային տարաձայնություն առաջացավ արտաքին քաղաքականության ուղեգծի շուրջ։
Մենք մշտապես համոզված ենք եղել, որ պետության ազգային անվտանգության ռազմավարական ուղղություններից մեկը Հայոց ցեղասպանության համընդհանուր, մասնավորապես՝ Թուրքիայի կողմից ճանաչումն ու դատապարտումն է։ Սա դիտարկվել է ոչ միայն պատմական արդարության վերականգնման, այլև տարածաշրջանում փոխադարձ վստահության մթնոլորտի բարելավման և ապագայում նման ոճիրների կանխարգելման համատեքստում։ Այս առումով, մեզ համար, ինչպես արդեն հայտարարել ենք, անընդունելի ու դատապարտելի է էր ապրիլի 24-ի անմիջական նախօրեին և Թուրքիայի ղեկավարների հակահայկական, նախապայմաններ թելադրող կեցվածքների համատեքստում Հայաստանի ու Թուրքիայի արտգործնախարարությունների համատեղ հայտարարության ընդունումը։ Ունենք նաև սկզբունքային տարաձայնություններ Հայաստան-Թուրքիա բանակցություններում արծարծվող որոշ դրույթների վերաբերյալ ՀՀ-ի իշխանությունների դիրքորոշման հարցում, որոնց վերաբերյալ ամբողջական տեսակետները կարտահայտենք դրանց հրապարակային քննարկումների ժամանակ։
Հետայսու ՀՅ Դաշնակցությունը Հայաստանի քաղաքական դաշտում գործելու է նոր՝ ընդդիմադիր ուժի կարգավիճակով։ Մեր հիմնական առաջնահերթությունները լինելու են.
1. Դառնալ իշխանության լիարժեք այլընտրանք՝ բոլոր հիմնահարցերի վերաբերյալ առաջարկելով սեփական ծրագրերն ու լուծումները։
2. Որպես ընդդիմություն ստանձնել իշխանություններին արդյունավետորեն հակակշռելու և զսպելու դերակատարություն։
3. Իրականացնել անհրաժեշտ գործառույթներ՝ քաղաքական դաշտի առողջացման և բյուրեղացման, իշխանություն-ընդդիմադիր քաղաքակիրթ հարաբերությունների ձևավորման, սոցիալական արդարության հաստատման և ժողովրդավարության ամրապնդման նպատակով։
4. Ծավալել նախընտրական խոստումներից բխող ամբողջական գործունեություն, դրսևորելով ՀՅ Դաշնակցության գաղափարաքաղաքական ինքնատիպությունը։
5. Հայ-թուրքական հարաբերությունների, Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացներում առաջնորդվել բացառապես ազգային-պետական շահերի և նպատակների գերակայությամբ։
Մենք գնահատելի ենք համարում կոալիցիոն գործընկերների հետ համատեղ գործունեությունը և հաջողություն ենք մաղթում նրանց աշխատանքներին՝ ի շահ մեր պետության և ժողովրդի։

АРФ Дашнакцутюн заявляет о прекращении своего участия в политической коалиции
Принимая во внимание политическое значение проблемы, ее общественный резонанс и последствия, считаем необходимым объяснить причины этого шага.
Прежде всего: после выборов президента АРФД приняла решение войти в состав коалиции в целях совместного преодоления сложившегося в стране кризиса, военно-политических угроз независимости и безопасности двух армянских государств и осуществления системных реформ.
В ходе совместной работы был достигнут ряд успехов, однако возникли непреодолимые принципиальные разногласия относительно внешнеполитического вектора страны.
Мы всегда были уверены, что одним из стратегических направлений национальной безопасности государства было всеобщее признание и осуждение Геноцида армян, в частности, со стороны Турции. Это важно не только с точки зрения восстановления исторической справедливости, но и для установления атмосферы взаимного доверия в регионе, как и предотвращения подобных преступлений в будущем. В этом смысле для нас, как мы уже заявили, неприемлемо, что в канун 24-го апреля и в контексте антиармянских предусловий, выдвигаемых лидерами Турции, МИД Армении и Турции делают совместное заявление. У нас есть принципиальные разногласия с позициями властей по определенным пунктам переговоров Армения - Турция, по которым мы выразим наше цельное представление во время их публичных обсуждений.
Отсель АРФД на армянском политическом поле будет действовать как оппозиционная сила. Нашими основными приоритетами будут:
1. Стать полноценной альтернативой власти, во всем основным проблемам предлагая собственные программы и решения.
2. Как оппозиция, взять на себя функцию сдерживать власть и быть ей эффективным противовесом.
3. Реализовать необходимые процедуры для оздоровления и кристаллизации политического поля, оформления отношений власть - оппозиция, утверждения социальной справедливости и укрепления демократии.
5. В армяно-турецких отношениях, в урегулировании карабахского конфликта руководствоваться исключительно приоритетом национально - государственных интересов и целей.
Мы ценим совместную деятельность с партнерами по коалиции и желаем им успехов в работе во имя нашего государства и народа.