ՀՀԿ պատգամավոր. «Առաջին նախագահը նման արտահայտություններ կարող է անել միայն իր շրջապատի մասին»
Երեկ հանրահավաքի ժամանակ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հայտարարել է, թե արտագաղթի ամենամեծ պատճառը կոռուպցիան է և որ այսպիսի թալան սեփական ժողովրդի նկատմամբ, որը իրականացնում են այսօրվա իշխանությունները, ո՛չ մոնղոլները, ո՛չ թուրքերը, ո՛չ ոք չի արել:
–Ամենավատն այն է, որ գոնե հույս էլ չկա, որ էս վիճակը կփոխվի, և եթե մեզ՝ ձեզ հետ միասին, չհաջողվի ապացուցել, որ կա այդ հույսը և կարելի է ազատվել այս տականքներից, ավազակներից ու սրիկաներից...,- ասել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
«7օր»–ը ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանից փորձել է ճշտել, թե արդյոք ինչպե՞ս է վերաբերվում այն փաստին, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը այսօրվա իշխանություններին կրկին անվանել է տականք, ավազակ ու սրիկա։
Մեզ հետ զրույցում նա նշել է.
–Ես կարծում եմ, որ առաջին նախագահը շատ է իջել իր դիրքերից և նման արտահայտություններ կարող է անել միայն իր շրջապատի մասին։
Մեր այն հարցին, թե իսկ ինչպե՞ս էր, որ իշխանությունն իրեն սրիկա, տականք անվանող ՀԱԿ–ի հետ երկխոսում էր՝ Գագիկ Մելիքյանն ասել է, թե իրենք նախաձեռնեցին այդ երկխոսությունը, որպեսզի մարդիկ հասկանան, որ իրենք այդ մակարդակի վրա չեն, այլ ավելի բարձր։
Ինչ վերաբերվում է Լևոն Տեր–Պետրոսյանի այն հայտարարությանը, թե արտագաղթը պայմանավորված է ղարաբաղյան խնդրով, ապա ՀՀԿ–ական պատգամավորը նշել է, թե այն ինչ այսօր տեղի է ունենում մեր երկրում՝ գլոբալ զարգացումների հետևանք է։

Гагик Меликян: «Первый президент может высказывать такого рода слова лишь в адрес людей из своего окружения»
Вчера на митинге лидер АНК Левон Тер-Петросян заявил, что самой главной причиной эмиграции является коррупция. При этом он подчеркнул, что такой грабеж над собственным народом, который сегодня чинят власти, не вели ни монголы, ни турки и никто другой.
«Самое худшее то, что нет даже надежды на то, что эта ситуация изменится, и если нам с вами не удастся доказать, что эта надежда есть и можно освободиться от этих подонков, разбойников и мошенников…», - заявил он.
Корреспондент «7or» попытался уточнить у члена фракции РПА Гагика Меликяна, как он относится к тому факту, что Левон Тер-Петросян вновь назвал сегодняшние власти подонками, разбойниками и мошенниками.
«Думаю, что первый президент слишком отошел от своих позиций. Он может высказывать такого рода слова лишь в адрес людей из своего окружения», - заметил Меликян.
На вопрос о том, как власти вели диалог с представителями АНК, называющими их подонками и мошенниками, Меликян ответил, что они инициировали этот диалог с целью дать людям понять, что их уровень намного выше.
Что касается заявления Тер-Петросяна о том, что объективной причиной эмиграции является неурегулированность Карабахского конфликта, то, по словам Меликяна, происходящее сегодня в нашей стране является следствием глобальных развитий.