Վահան Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Տեր–Պետրոսյանի խոսքերին
Երեկ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը անդրադառնալով արտագաղթին՝ նշել է, թե դրա օբյեկտիվ պատճառը հայթուրքական հարբերությունների և ղարաբաղյան հարցի չկարգավորված լինելն է։
–Սա, այո՛, Հայաստանի զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրներ են և մինչև այս երկու խնդիրները չլուծվեն՝ Հայաստանը նորմալ, բարգավճման զարգացման հնարավորություն ունեցող պետություն չի դառնա, ինչքան էլ ինձ մեղադրեք այս պնդման համար։ Ուզում եք՝ հարյուր տարի մեղադրեք՝ չի դառնալու,–ասել է նա։
«7օր»–ի հետ զրույցում ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե կարելի՞ է արտագաղթն այս խնդիրներով պայմանվորել՝ ասել է, թե որպես օբյեկտիվ պատճառներից մեկը՝ այդ խնդիրներն իսկապես գոյություն ունեն, բայց ամբողջությամբ, որպես միակ և հիմնական պատճառ դա դիտարկել չի կարելի։
Ժողովրդի դժգոհության պատճառը այդ դժվարությունների ճնշումը չի, այլ երկրում տիրող անարդարությունը, ոչ արդյունավետ կառավարումը, ադմինսիտրատիվ մեթոդների սխալ օգտագործումը, սխալ տնտեսվարումը, չակերտներում ասված լիբերալիզմի սխալ գիտակցումը և կիրառումը ու բազմաթիվ այլ արատներ, որոնց վերացումը ո՛չ ադրբեջանցիներից է կախված, ո՛չ թուրքերից, ո՛չ էլ Մինսկի խմբից, այլ մեր իշխանություններից։ Այն իշխանություններից, որոնց Տեր–Պետրոսյանը թվարկում է՝ իրենից, նրան հաջորդած նախագահից և երրորդ նախագահից, որոնք, հավանաբար, չկարողացան ձևավորել այնպիսի թիմեր, այնպիսի էֆեկտիվ տնտեսական քաղաքականություն երկրի ներսում, որը հնարավոր դարձներ օբյեկտիվ գործոնների ճնշումը թուլացնել,–ասել է նա։

Ваан Ованнисян: «Причина народного недовольства в несправедливости, царящей в стране»
Говоря вчера об эмиграции, лидер АНК Левон Тер-Петросян отметил, что ее объективной причиной является неурегулированность Карабахского конфликта и ненормализованные армяно-турецкие отношения.
«Это препятствующие развитию Армении проблемы и пока эти две проблемы не будут решены, Армения не станет нормальной страной, имеющей возможность для процветания и развития, как бы вы меня ни осуждали за это. Даже если вы будете сто лет осуждать меня, всë равно не станет», - отметил он.
Отвечая в беседе с «7or»  на вопрос о том, можно ли обусловить эмиграцию этими проблемами, руководитель фракции АРФД Ваан Ованнисян заявил, что в качестве одной из объективных причин эти проблемы, действительно, существуют, но нельзя в целом рассматривать это как одну единственную и основную причину.
«Причина народного недовольства  не в давлении, исходящем от этих трудностей, а в несправедливости, царящей в стране, неэффективном управлении, неправильном использовании административных методов, ошибочном понимании  и применении  «либерализма», множестве других недостатков, ликвидация которых не зависит ни от азербайджанцев, ни от  турок, ни от Минской группы, ни от наших властей. А именно, тех властей, на которые указывает Левон Тер-Петросян, то есть от него, второго и третьего президентов, которые, по всей вероятности, не сумели сформировать такие команды, такую эффективную экономическую политику внутри страны, которая бы сделала возможным ослабление давления объективных факторов», - отметил Ваан Ованнисян.