Իսկական հեղափոխությանն ընդառաջ․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
5 տարի առաջ այս օրերին տեղի էին ունենում գործընթացներ, որոնք հանգեցրեցին իշխանափոխության։ Դա ոչ թե հեղափոխություն էր, այլ խաբեություն։
Փողոց դուրս եկած պարզ մարդիկ ցանկանում էին դրական փոփոխություններ՝ արդարություն, լավ կյանք։ Նրանց մղումն ազնիվ էր, ցանկությունները՝ լեգիտիմ։ «Թավշյա հեղափոխական» կոչվածները խաբեցին այդ պարզ մարդկանց, ոչ մի բան չփոխեցին, հագան ուրիշի համար կարված կոստյումն ու հիմա այնքան են գիրացել, որ արդեն այդ կոստյումը պատռվում է՝ պատառոտելով մեր պետությունը։
Նրանք խոստացան սեր և համերաշխություն, բայց բերեցին ատելություն և թշնամանք։ Նրանք պառակտեցին մեր ժողովրդին՝ բաժանելով սևերի ու սպիտակների, հների ու նորերի, հիմա էլ՝ արևմտամետների ու ռուսամետների, հակաարևմտամետների ու հակառուսների։
2018–ին իշխանության եկածները խոստանում էին, որ չի լինի կոռուպցիա, խնամի–ծանոթ–բարեկամ սկզբունքով կադրային քաղաքականություն, իշխանության ու բիզնեսի սերտաճում, բյուջեի թալան։ Խոստացան ու խաբեցին։ Վատ երևույթները խորացան, դրան գումարած՝ ստացանք փլուզված անվտանգություն, հազարավոր զոհեր, տարածքային կորուստներ, հարցականի տակ հայտնված Հայաստան։
2018–ի ապրիլ–մայիսին տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձությունների շարժիչ ուժերից մեկը երիտասարդությունն էր, որը հավատում էր, որ երջանիկ ապագա է ունենալու։ Մեծ սպասումեր ունեին նաև տարիքն առած ու թոշակի գնացող մեր քաղաքացիները, որոնց խաբեցին, թե բա՝ թալանը հետ ենք բերելու և ձեր թոշակները բարձրացնենք։
Ճակատագրի հեգնանքն այն է, որ 2018–ի խաբեության հիմնական զոհերը հենց երիտասարդներն ու տարեցները դարձան։ Հազարավոր երիտասարդներ զոհվեցին պատերազմում։ Ոմանք նույնիսկ առանց շիրիմների մնացին։ Ոմանք էլ՝ դեռ գերության մեջ են։ Այդ պատերազմն ու պարտությունը չէին լինի, եթե չլիներ Նիկոլ Փաշինյանի սխալ քաղաքականությունը։
Ինչ վերաբերում է վաթսունն անց մեր պապիկներին ու տատիկներին, ապա նրանց թոշակները մի քանի կոպեկով ավելացրեցին, բայց հիմա դեղերի ու սննդամթերքի գներն այնքան են բարձրացել, որ թոշակառուները հազիվ են ծայրը ծայրին հասցնում։ Փոխարենը օրվա իշխանությունները հաղթահարել են աղքատությունն իրենց գրպաններում ու դարձել նորաթուխ զիմզիմովներ, որոնց սեռդեչնի պռիվետներ էին ուղարկում «թավշա» խաբեության օրերին։
Հիմա էլ է խաբեությունը շարունակվում։ Խոստացել էին խաղաղություն, բայց բերել են, բերում են ու բերելու են պատերազմ ու պարտություն։
Հետևությունը մեկն է՝ պետական կառավարման համակարգից ու քաղաքական դաշտից հեռացնել սուտն ու կեղծիքը։ Դրա համար մեզ անհրաժեշտ է հասարակական–քաղաքացիական՝ ժողովրդական նոր շարժում, որը տեր կկանգնի մեր նորանկախ Հայաստանի բոլոր ժամանակների դրական ձեռքբերումներին, թույլ չի տա հին արատավոր բարքերի վերադարձը և մեր երկրի համար կապահովի անվտանգ, խաղաղ, բարեկեցիկ ապագա։

Навстречу реальной революции – Андраник Теванян (видео)
5 лет назад в эти дни происходили процессы, которые привели к смене власти. Это было не революцией, а обманом.
Вышедшие на улицу простые граждане хотели позитивных изменений – справедливости, хорошей жизни. Их устремления были честными, желания – легитимными. Так называемые «бархатные революционеры» обманули этих людей, ничего не изменили, надели выкроенный под другого костюм, и сейчас настолько разжирели, что по швам трещит даже этот костюм, разрывая на части наше государство.
Они обещали любовь и толерантность, но принесли ненависть и вражду. Они раскололи наш народ, разделив его на черных и белых, старых и новых, а сейчас – на прозападных и пророссийских, антипрозападных и антипророссийских.
Пришедшие к власти в 2018-ом обещали искоренить коррупцию, кадровую политику по принципу «сват-знакомый-родственник», сращивание власти и бизнеса, разграбление бюджета. Обещали и обманули. Порочные явления усугубились, а вдобавок к ним мы получили разваленную систему безопасности, тысячи погибших, территориальные потери. Под вопросом оказалось само существование Армении.
Одной из движущих сил произошедших в апреле-мае 2018-го политических событий была молодежь, которая верила в то, что ее ждет счастливое будущее. Большие ожидания были также у пожилых граждан и пенсионеров, которых обманули, будто вернут награбленное и поднимут за счет этого пенсии.
Ирония судьбы в том, что главными жертвами обмана 2018-го стали именно молодежь и пожилые граждане. Тысячи молодых людей погибли на войне. Некоторые остались даже без могил, а третьи пребывают в плену. Этой войны и поражения не было бы, не будь ошибочной политики Никола Пашиняна.
Что касается наших дедушек и бабушек за шестьдесят, то их пенсии повысили на сущие копейки, но цены на лекарства и продукты сейчас выросли настолько, что пенсионеры едва сводят концы с концами. При этом действующие власти преодолели бедность в своих карманах и стали новоиспеченными зимзимовыми, которым отправляли сердечные приветы в дни «бархатного» обмана.
Обман продолжается и сейчас. Они обещали мир, но принесли, приносят и продолжат приносить войну и поражение.
Вывод один: нужно прогнать из системы государственного управления и политического поля ложь и фальшь. Для этого нам необходимо новое общественно-гражданское, народное движение, которое отстоит позитивные достижения всего периода новонезависимой Армении, не допустит возвращения старых порочных нравов и обеспечит нашей стране безопасное, мирное, благополучное будущее.