Մահացել է «Apple»–ի հիմնադիր Սթիվ Ջոբսը
Ինչպես հաղորդում է «Apple» ընկերությունը, մահացել է «Apple»–ի հիմնադիր, ընկերության նախկին գլխավոր տնօրեն Սթիվ Ջոբսը։ Նա 56 տարեկան էր։
Սթիվ Ջոբսը «Apple» ընկերությունը հիմնել է 1976թ.–ին Սթիվ Վոզնյակի և Ռոնալդ Ուեյնոմի հետ։ 1985թ.–ին նա հեռացել էր ընկերությունից՝ բարձրագույն ղեկավարության հետ ունեցած տարաձայնությունների պատճառով, իսկ 1997թ.–ին վերադարձել է և 2000թ.–ից ինքնէ դարձել ընկերության գլխավոր տնօրեն։
2011թ օգոստոսին Սթիվ Ջոբսը շարունակական արձակուրդից հետո լքել է «Apple» ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնը՝ իր տեղը զիջելով Թիմ Կուկին, ով 2011թ հունվարի 17–ից փոխարինում էր Ջոբսին, երբ նա հիվանդության պատճառով արձակուրդ էր գնացել։ Միևնույն ժամանակ Ջոբսը ընտրվել էր «Apple» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ։
Ջոբսն ընկերության աշխատողներին ուղղած նամակում գրել էր.
–Ես միշտ ասել եմ, որ եթե գա այն օրը, երբ ես այլևս չեմ համապատասխանի իմ պարտականություններին և գլխավոր տնօրենի հատկանիշներին, ապա ես կհաղորդեմ ձեզ դրա մասին։ Ցավոք, այդ օրը եկել է։
«Apple»–ը և անձամբ Ջոբսը չէին հաղորդել պատճառները, թե ինչու նա չի կարող վերադառնալ իր պաշտոնին, սակայն լրագրողներն ու բլոգերները գրում էին, որ դրա պատճառը Ջոբսի առողջական վիճական է։
Նա մեկ անգամ չէ, որ խնդիրներ է ունեցել առողջության հետ։ 2003թ.–ին նրա մոտ ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղ էր հայտնաբերվել, իսկ 2004թ.–ին նա վիրահատվել է։ 2008թ. Ջոբսը չափից դուրս նիհարել էր, իսկ հետո հայտնի դարձավ, որ նա երիկամի փոխպատվաստման վիրահատություն է տարել։
«Apple»–ը հանդիսանում է աշխարհի ամանախոշոր ընկերությունը «IT»–ի ոլորտում և ունի ավելի քան 300 մլրդ դոլարի շուկայական կապիտալ։ 2010թ.–ին նա այդ կոչումը խլել է «Microsoft» ընկերությունից։ «Apple»–ը թողարկում է «Mac» համակարգիչներ և «MacBook» նոութբուքներ, ինչպես նաև շարժական սարքեր, որոնց թվում են «iPhon» սմարթֆոնները, «iPod» փլեյերները և «iPad» պլանշեդները։

Умер основатель компании Apple
Экс-гендиректор компании Apple Стив Джобс умер в возрасте 56 лет. Об этом, как передает «Lenta.ru» говорится в сообщении Apple.
Стив Джобс основал компанию Apple в 1976 году вместе со Стивом Возняком и Рональдом Уэйном. В 1985 году он ушел оттуда из-за разногласий с высшим руководством корпорации, а в 1997 году вернулся и с 2000 года сам стал ее генеральным директором.
В августе 2011 года Стив Джобс после продолжительного отпуска покинул пост главы Apple. Гендиректором компании стал Тим Кук, замещавший Джобса с 17 января 2011 года, когда тот ушел в отпуск по болезни. При этом Стив Джобс был избран председателем совета директоров Apple.
В своем письме к сотрудникам компании Джобс тогда заявил: "Я всегда говорил, что если наступит тот день, когда я не смогу больше соответствовать своим обязанностям и ожиданиям в качестве генерального директора, я первым сообщу вам об этом. К сожалению, этот день настал".
Apple и сам Джобс не сообщали о причинах, сделавших невозможным возвращение менеджера к руководству компанией. Однако журналисты и блогеры сошлись во мнении, что причиной такого решения стало состояние здоровья Джобса. В 2003 году у Стива Джобса был обнаружен рак поджелудочной железы, который удачно прооперировали в 2004 году. В 2008 году Джобс сильно похудел, что спровоцировало слухи о возможном рецидиве рака поджелудочной железы. Летом 2009 года стало известно, что Джобс перенес операцию по пересадке печени.
Отметим, что Apple является крупнейшей IT-компанией мира с рыночной капитализацией более 300 миллиардов долларов. В 2010 году она отобрала это звание у Microsoft. Apple выпускает компьютеры Mac и ноутбуки MacBook, а также линейку портативных устройств, в которую входят смартфоны iPhone, плееры iPod и планшет iPad.