Տիգրան Սարգսյան. «Մենք մտադիր ենք առաջին հերթին հարկերը հավաքել խոշոր բիզնեսից»
Այս ճգնաժամային պայմաններում ինչի՞ հաշվին են ապահովելու 2012թ. պետական բյուջեի եկամուտները։ «7օր»–ի այս հարցին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պատասխանել է, որ լուծելու են այն խնդիրը, որ տարիներ շարունակ իրենց առջև դրել է Ազգային ժողովը։
–Առաջին հերթին մենք պետք է բացահայտենք այն ռեզերվները, որոնք առկա են և որը մատնանշում են մեզ քննադատողները և պատգամավորները։ Այդ ռեզերվներն առաջին հերթին մենք տեսնում ենք ստվերային տնտեսության մեջ,–նշել է Տիգրան Սարգսյանը,–երկորդ՝ մենք պետք է բացահայտենք այն ոլորտները, որտեղ ձևավորվում են շահույթներ և այդ շահույթներով կարելի է համալրել մեր պետական բյուջեն։
Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է նաև պատգամավորների այն պահանջը, որ անհրաժեշտ է բարձ եկամուտ ունեցողներից ավելի շատ հարկեր հավաքագրել։
–Այդ սկզբունքը նույնպես մենք պետք է կիրառենք, ինչպես նաև ճոխության, շռայլության վրա մեծ ծախսեր իրականացնողներն ավելի շատ հարկեր պետք է վճարեն բյուջե,–հայտարարել է ՀՀ վարչապետը։
Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է նաև.
–Մենք մտադիր ենք առաջին հերթին հարկերը հավաքել խոշոր բիզնեսից, ոչ թե փոքր ու միջինի վրա ավելացնել հարկային բեռը։ Դրա համար մենք նաև «Ընդերքի մասին» նոր օրենքը պետք է ընդունենք մինչև տարվա վերջ, որը նույնպես մեզ ապահովելու է լրացուցիչ հարկեր։

Тигран Саркисян: «Мы намерены в первую очередь собрать налоги с крупного бизнеса»
За счет чего в нынешних кризисных условиях будут обеспечены доходы госбюджета 2012 года? Отвечая на данный вопрос «7or», премьер-министр РА Тигран Саркисян отметил, что они решат задачу, которую на протяжении многих лет ставит перед ними Национальное собрание.
«В первую очередь мы должны выявить те резервы, которые существуют и на которые указывают нам критики и депутаты. Эти резервы мы, в первую очередь, видим в теневой экономике, - отметил Тигран Саркисян. - Во-вторых, мы должны выявить те сферы, в которых формируются прибыли, и можно пополнить наш госбюджет ими».
Тигран Саркисян напомнил также о требовании депутатов, согласно которому, необходимо собирать больше налогов с предприятий, имеющих высокие доходы.
«Мы должны применить и этот принцип. Больше налогов в бюджет должны платить и те, кто тратят большие средства на роскошь», – заявил премьер-министр РА.
Тигран Саркисян также подчеркнул: «Мы намерены собирать налоги в первую очередь с крупного бизнеса, а не увеличивать налоговое бремя для малого и среднего бизнеса. Поэтому мы должны принять до конца года новый закон “О недрах”, который также обеспечит нам дополнительные налоги».