Պատմական Դվին մայրաքաղաքի տարածքում իրականացվում են պեղման աշխատանքներ
ՀՀ Արարատի մարզի Հնաբերդ գյուղի պատմական «Դվին մայրաքաղաքի» տարածքում իրականացվում են պեղման աշխատանքներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Համաշխարհային բանկի վարկային ծրագրով Զբոսաշրջության կոմիտեն և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը նախատեսում են 2023-2024 թթ. հնավայրի հարակից տարածքում թանգարանի և հնագիտական հանգրվանի կառուցում։
Նախատեսվող թանգարանի տարածքը ստուգելու նպատակով էլ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատվերով մեկնարկել է «Մայրաքաղաք Դվին» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի այդ հատվածի հետախուզական պեղումների 2 փուլը:
«Դվին մայրաքաղաքի» ընթացիկ և ստուգողական պեղումներն իրականացնում է Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի արշավախումբը, արշավախմբի ղեկավարն է պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը։

Ведутся раскопки на территории исторической столицы Двин
На исторической территории древнего городища «Столица Двин», возле села Хнаберд Араратского марза РА ведутся раскопки. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Министерства образования, науки, культуры и спорта Комитет по туризму и Фонд регионального развития Армении планируют на территории, прилегающей к древнему городищу, на средства кредитной программы Всемирного банка в 2023-2024 годы начать строительство музея и археологического памятника.
Для проверки территории запланированного музея приказом Министерства ОНКС РА начат 2-й этап раскопок в этой части историко-культурного музея-заповедника «Столица Двин».
Экспедиция Института археологии и этнографии проводит контрольные раскопки территории. Руководитель экспедиции – доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян.