Ինչու են թիրախավորվել Խաչատուրովները
Պետության հենասյուներից մեկը, եթե ոչ գլխավորը՝ բանակն է։ Եթե վարկաբեկվում և թուլանում է բանակը, ապա դրանից հետո պետության փլուզումը դառնում է տեխնիկայի հարց։
Մինչև 2018–ի իշխանափոխությունը և իշխանափոխությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմակիցներն աշխատում էին/են բանակի դեմ։ Հատուկ նշանառության տակ են առնվել Արցախյան 1–ին պատերազմում աչքի ընկած ռազմաքաղաքական գործիչները, ինչպես նաև ողնաշար ունեցող մյուս զինվորականները։
2018–ի իշխանափոխությունից հետո հարձակումները բանակի ու զինվորականների նկատմամբ ստացան պաշտոնական քաղաքականության տեսք։ Գեներալ Յուրի Խաչատուրովի դեմ քրեական գործ կարվեց։ Խաչատուրովին քրեական գործի մեջ ներքաշելով՝ իշխանությունները լուծում էին և՛ բանակի, և՛ ՀԱՊԿ–ի վարկաբեկման խնդիր։ Դա նաև հարվածեց հայ–ռուսական հարաբերություններին։ Թե ինչի հանգեցրեց այդ հարաբերությունների վատացումը, տեսան բոլորը։
Ուշագրավն այն է, որ ադրբեջանական նոր ագրեսիայի և հնարավոր էսկալացիայի ֆոնին բանակն ու զինվորականները շարունակում են մնալ փաշինյանական իշխանության թիրախում։
Օրերս կալանավորվել է Յուրի Խաչատուրովի որդին՝ 3–րդ բանակային կորպուսի նախկին հրամանատար, գենարալ–մայոր Գրիգորի Խաչատուրովը։
Հանրային տեսակետ ու մթնոլորտ ձևավորող տարբեր հարթակներ կան մեզանում, կան հեղինակավոր անհատներ, որոնց խոսքը ևս ազդեցիկ է։ Առաջարկում եմ բոլորս ներգրավվենք Խաչատուրովին և մեր պետության պաշտպանունակության ապահովման գործում ավանդ ունեցողներին իշխանական հարձակումներից պաշտպանելու գործում։

Почему Хачатуровы стали мишенью
Одним из столпов государства, если не главным из них, является армия. Если дискредитируется и ослабляется армия, то развал государства после этого становится вопросом техники.
До смены власти 2018-го и после этого Никол Пашинян и члены его команды работали и продолжают работать против армии. Под особым прицелом находятся отличившиеся в 1-ой Арцахской войне военно-политические деятели, а также обладающие собственным «я» другие военные.
После смены власти 2018-го нападки на армию и военных приобрели характер официальной политики. Против генерала Юрия Хачатурова было сфабриковано уголовное дело. Втягиванием Хачатурова в уголовное дело власти решали задачу по дискредитации как армии, так и ОДКБ. Это ударило также по армяно-российским отношениям. К чему же привело ухудшение этих отношений, увидели все.
Примечательно то, что на фоне новой азербайджанской агрессии и возможной эскалации армия и военные продолжают оставаться мишенью пашиняновской власти.
На днях был арестован сын Юрия Хачатурова – бывший командующий 3-им армейским корпусом генерал-майор Григорий Хачатуров.
У нас есть различные площадки, формирующие общественное мнение и атмосферу, есть авторитетные деятели, слово которых имеет свое влияние. Предлагаю всем нам встать на защиту от властных нападок Хачатурова и деятелей, имеющих свой вклад в деле обеспечения обороноспособности нашего государства.