Լավրովի «լիստը»՝ Նիկոլ Փաշինյանի եփած ճաշի մեջ
«2020-ին հնարավորություն կար ավելի շուտ հասնել կրակի դադարեցմանը, բայց ես դա թողնում եմ պատմաբաններին»,–հայտարարեց ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն Արարատ Միրզոյանի հետ ասուլիսի ժամանակ։ Վերջինս լռությամբ համաձայնեց իր կոլեգայի ասածների հետ։
Լավրովը ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը գերադասել է իր «Հաղթելու ենք»–ի բլեֆն ու սեփական իմիջային խնդիրները մարդկանց կյանքերից ու տարածքային կորուստներից։ Այդ հետո էր, երբ Նիկոլը հայտարարեց, թե, իբր, նոյեմբերի 9–ին 25.000 կյանք է փրկել։ Իրականում նա հազարավորների գլուխը կերավ՝ «Որ հետո ինձ չասեն «Նիկոլ դավաճան»» ծրագրի շրջանակներում։
Լավրովն ասում է, որ դա արդեն պատմություն է, բայց դժվար է նրա հետ համաձայնելը։ Քանզի Նիկոլ Փաշինյանն ու իր իշխանությունը ոչ թե պատմություն են, այլ Հայաստանի ներկան ու բերվելիք սարսափելի ապագան։
Ու որպեսզի Հայաստանն ու Արցախը պատմություն չդառնան, պետք է պատմության աղբանոց նետել մեր երկրի գլխին պատերազմ ու պարտություն բերածներին։

«Лист» Лаврова в заваренной Николом Пашиняном каше
«В 2020-ом была возможность достигнуть прекращения огня раньше, но я оставляю это историкам», – заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в ходе пресс-конференции с Араратом Мирзояном. Последний молча согласился со своим коллегой.
Лавров в очередной раз подтвердил, что Никол Пашинян поставил блеф «Мы победим» и собственные имиджевые вопросы превыше человеческих жизней и территориальных потерь. Это уже впоследствии Никол заявил, будто 9-го ноября спас 25.000 жизней. В реальности он угробил тысячи человек в рамках программы «Чтобы меня потом не назвали «Никол – предатель»».
Лавров говорит, что это – уже история, но согласиться с ним затруднительно, так как Никол Пашинян и его власть не история, а настоящее и предстоящее ужасающее будущее Армении.
И дабы Армения и Арцах не стали историей, нужно отправить на свалку истории принесших нашей стране войну и поражение.