Սարկոզին ֆրանսահայերին խորհուրդ է տվել չընկնել ընդդիմության ծուղակը
Ֆրանսիայի սոցիալիստական կուսակցության ներկայացուցիչ Ֆրանսուա Հոլանդը, ով պատրաստվում է մասնակցել 2012թ. կայանալիք նախագահական ընտրություններին, օրեր առաջ հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը Սենատի օրակարգ բերելու հայտարարությամբ:
Այս հայտարարությունը լուրջ քննադատությունների ալիք է բարձրացրել Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի գլխավորած «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» կուսակցության շրջանակներում։
Իշխանական կուսակցության պատգամավորները հիշեցրել են, որ նախորդ քվեարկության ժամանակ Սենատում սոցիալիստները դեմ էին հանդես եկել Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտումը քրեականացնող օրինագծին՝ հայտարարելով. «Մինչև հիմա միայն մի քանի սոցիալիստներ են համարձակություն ունեցել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, այն դեպքում, երբ նրանց մեծամասնությունը ցանկանում է Թուրքիային դարձնել Եվրամիության անդամ։ Սոցիալիստների կողմից այդ հայտարարությունները ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ դեմագոգիա և պոպուլիզմ»։
Սարկոզիի կողմնակիցները ֆրանսահայերին կոչ են արել չընկնել սոցիալիստների լարած թակարդը։

Сторонники Саркози призвали армян Франции не попадать в ловушку оппозиции
Кандидат на предстоящих в 2012 году президентских выборах во Франции, социалист Франсуа Холанд на днях выступил с заявлением о том, что он будет содействовать в вопросе включения в повестку сената законопроекта, криминализирующего отрицание Геноцида армян в 1915 году. Это заявление стало поводом для жесткой критики и обвинений, прозвучавших в кругах возглавляемой президентом Франции Николя Саркози партии «Союз за народное движение».
Как передает «Deutsche Welle», в связи с обещаниями Холанда, возглавляемая президентом Франции Николя Саркози партия «Союз за народное движение» (UMP) распространила заявление, в котором жестко раскритиковала социалистов, обвинив их в политике двойных стандартов.
Депутаты правящей партии напомнили, что на предыдущем голосовании социалисты выступили против этого законопроекта. «До сих пор только несколько социалистов решались признать Геноцид армян. Ныне социалисты требуют внести в повестку дня законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян, и это в том случае, когда большинство из них желает превратить Турцию в члена ЕС. Заявление социалистов о внесении этого законопроекта в повестку дня является ничем иным, как демагогией и популизмом», - отметили они.
Вместе с тем, сторонники Саркози призвали армян Франции не попадать в ловушку социалистов.