Լիբիական ընդդիմությունը գրավել է բնակավայրը, որտեղ ծնվել է Քադաֆին
Սիրտ քաղաքից հարավ գտնվող Կասր Աբու Հադի բնակավայրը, որտեղ ծնվել է Մուամար Քադաֆին, անցել է Լիբիայի Ազգային անցումային խորհրդի վերահսկողության տակ։
«Գյուղը ամբողջովին ազատագրված է Քադաֆիին հավատարիմ զորքերից»,–տեղի բժիշկներից մեկի խոսքերն է մեջբերել «Ֆրանս պրես» գործակալությունը։
Ընդդիմության ստորաբաժանումները անցած կիրակի տիրացել են Սիրտ քաղաքից հարավ գտնվող կարևոր հենակետի՝ Բուհադի բազային, որը պաշտպանում էին Քադաֆիի հայրենի ցեղից կազմված աշխարհազորայինները։
Միևնույն ժամանակ Ազգային անցումային խորհրդի գործադիր հանձնաժողովի ղեկավար Մահմուդ Ջիբրիլը այսօր հայտարարել է, որ հրաժարական կտա ընդդիմության ուժերի կողմից Քադաֆիի կողմնակիցների վերջին հենակետերի՝ Սիրտի և Բանի–Վալիդի գրավումից հետո։
Լիբիայի ապստամբները մինչև այժմ ստանում են ՆԱՏՕ–ի զորքերի աջակցությունը։ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի բարձրաստիճան պաշտոնյայի խոսքերով՝ օդային հարձակումների և ռմբակոծությունների դադարեցման մասին որոշումը կայացվելու է հոկտեմբերի 6–ին բրյուսելում ՆԱՏՕ–ի պաշտպանության նախարարների հանդիպման ժամանակ։

Ливийская оппозиция захватила селение, где родился Каддафи
Расположенное к югу от Сирта селение Каср Абу Хади, где родился полковник Муаммар Каддафи, перешло под контроль Переходного национального совета Ливии (ПНС), сообщает «ИТАР-ТАСС».
"Деревня полностью освобождена от войск, верных Каддафи, - заявил один из местных врачей. - Наша медицинская бригада вернулась из Касра Абу Хади и рассказала, что ПНС установил контроль над населенным пунктом".
Отряды оппозиции в минувшее воскресенье овладели важным рубежом к югу от Сирта - базой Бухади, которую обороняли ополченцы из родного племени Каддафи. Председатель исполкома ливийского ПНС Махмуд Джибриль заявил сегодня, что уйдет в отставку после взятия войсками оппозиции последних оплотов сторонников Каддафи - Сирта и Бани-Валида.
По поступающим сообщениям, обороной Бани-Валида, расположенного в гористой местности, руководит сын свергнутого лидера Ливийской Джамахирии Сейф аль-Ислам. Один из последних оплотов полковника Каддафи защищают около двух тысяч бойцов.