Է. Շարմազանով. «Կլինի՞ երկխոսություն, թե՞ ոչ, ես ապագայի մասին ոչինչ ասել չեմ կարող»
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը «7օր»–ի հետ զրույցում պատասխանելով հարցին՝ ինչպես է վերաբերվում այն փաստին, որ ՀԱԿիշխանություն երկխոսության հարցը կախված է ոմն երիտասարդից (խոսքը Տիգրան Առաքելյանի մասին է, ում ազատազրկման փաստն առկախեց երկխոսությունը, իսկ վերջերս էլ նույն երիտասարդի նամակով Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հայտարարեց երկխոսությունը շարունակելու պատրաստակամության մասին), ասել է, որ իր կարծիքն այս հարցի վերաբերյալ միշտ էլ նույնն է եղել։
–Եթե նման խնդիր կա, ցանկացած դեպքում այդ հարցը պետք է իրավապահ դաշտում քննարկեն։ Կարծում եմ (այսինքն, ոչ թե կարծում եմ, այլ երևաց), որ Կոնգրեսն էլ այդ կարծիքին է, և պահանջը հանեցին,–ասել է նա։
Ըստ Էդուարդ Շարմազանովի՝ այն հայտարարությունը, թե Տիգրան Առաքելյանը նամակ է գրել խնդրանքով, որ իր կալանքը երկխոսության առկախման պատճառ չդառնա, պարզապես մանևրելու ձև է։
–Սա մարտավարական հնարք է,–ընդգծել է նա։
Հարցին՝ իսկ ՀՀԿ–ն իմանալով, որ այս ամենը ՀԱԿ–ի կողմից խաղ է, տրվելո՞ւ է խաղերին և շարունակելո՞ւ է երկխոսությունը, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարը պատասխանել է, որ ՀՀԿ–ն երբեք չի տրվում խաղերին։
–ՀՀԿ–ն՝ որպես քաղաքական ուժ, ինքն է առաջարկում իր օրակարգը՝ երկրի շահերից ելնելով։ Կոնկրետ երկխոսության հետ կապված ասեմ, որ այն առկախել է ՀԱԿ–ը, և պարոն Մինասյանն էլ ասել է, որ ՀԱԿ–ը պետք է բացատրություն տա՝ ինչու առկախեց երկխոսությունը և ինչու է ուզում շարունակել։ Քանի դեռ կոալիցիոն աշխատանքային խումբը չի վերսկսել քննարկումները՝ կլինի՞ երկխոսություն, թե՞ ոչ, ես ապագայի մասին ոչինչ ասել չեմ կարող,–ասել է նա։

Эдуард Шармазанов: «Я не могу ответить на вопрос, будет ли диалог или нет»
Отвечая в беседе с «7or» на вопрос о том, как он относится к тому факту, что вопрос диалога между властями и АНК зависит от молодого человека (речь о Тигране Аракеляне,  арест которого стал причиной приостановления диалога и после получения письма которого лидер АНК Левон Тер-Петросян заявил о готовности продолжить диалог), пресс-секретарь фракции РПА Эдуард Шармазанов заявил:
«Если такая проблема и есть, то в любом случае этот вопрос должен быть обсужден в правоохранительных структурах.Думаю, (точнее, как оказалось), этого мнения придерживается и АНК, сняв требование».
По словам Шармазанова, заявления о том, что Тигран Аракелян написал письмо с просьбой не делать его арест причиной приостановления диалога, просто является формой маневрирования.
«Это тактическая уловка», -заметил он.
На вопрос о том, что узнав, что это инициированная АНК игра, поддастся ли РПА на нее и продолжит ли диалог, пресс-секретарь РПА ответил, что РПА никогда не поддается на игры.
«Как политическая сила, РПА сама предлагает повестку, исходя из интересов государства. Что касается конкретно диалога, то отмечу, что его приостановил АНК, и, как отметил Гагик Минасян, АНК должен обосновать причины этого, а также то, почему хочет продолжить диалог. Пока коалиционная рабочая группа не возобновила обсуждения, я не могу ответить на вопрос, будет ли диалог или нет,  и никаких прогнозов на будущее не могу сделать», - заявил он.