Զախարովան Հարավային Կովկասի իրավիճակում ներդրվելու Արևմուտքի փորձերն անվանել է անպատկառություն
Հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման գործում կիրականացվեն ՌԴ-ի հետ համատեղ մշակված խաղաղ նախաձեռնությունները, այսպիսի հույս է հայտնել ՌԴ ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Այդ տարածաշրջանն ուղիղ իմաստով կարելի է անվանել հանգուցային, ևս մեկ տարածաշրջան, որտեղ, այնուամենայնիվ, հույս կա, որ կիրականացվեն այն խաղաղ նախաձեռնությունները, որոնք մշակել են կողմերը (Հայաստանը և Ադրբեջանը) Ռուսաստանի հետ համատեղ»,-ասել է նա չորեքշաբթի, «Սպուտնիկ» ռադիոյի եթերում։
Զախարովան Հարավային Կովկասի իրավիճակում ներդրվելու Արևմուտքի փորձերն անվանել է անպատկառություն։ Նրա խոսքով՝ այդ քաղաքականությունը վարվում է ոչ թե հակամարտությունը կարգավորելու, այլ «ուղիղ հակառակ նպատակի» համար։
«Ցավոք, այստեղ նման միտում մենք տեսնում ենք երկար տարիներ։ Այժմ արևմտականներն էլ ավելի են ակտիվացել»,-ավելացրել է դիվանագետը։
Նա հիշեցրել է, որ արևմտյան գործընկերների մասնակցությամբ հակամարտությունների կարգավորման հաջող օրինակներ չկան, ընդ որում՝ «հակամարտությունների քանակը հավաքական Արևմուտքի պատճառով և նախաձեռնությամբ ավելանում է»։
«Ոչ ոք չի կարող ասել, որ որևէ տեղում, որտեղ եղել է հավաքական Արևմուտքի ոտքը, ձեռքը կամ միտքը, վիճակն ավելի լավ է դարձել»,-փաստել է Զախարովան։

Захарова назвала хамством попытки Запада внедриться в ситуацию на Южном Кавказе
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова выразила надежду, что при урегулировании армяно-азербайджанского конфликта будут реализованы мирные инициативы, выработанные совместно с РФ.
«Этот регион можно назвать в прямом смысле узловым, еще одним регионом, где все-таки есть надежда, что будут реализованы те мирные инициативы, которые были выработаны сторонами совместно с Россией, а не восторжествует очередное хамство Запада по внедрению всеми доступными и недоступными средствами, законными и противозаконными в обстановку, в ситуацию, с ровно противоположными целями», – сказала она в среду в эфире «Радио Sputnik».
«К сожалению, и здесь такую тенденцию мы наблюдаем на протяжении многих лет. Сейчас западники еще больше активизировались», – добавила дипломат.
Официальный представитель российского МИД напомнила, что успешных примеров урегулирования конфликтов с участием западных партнеров нет, при этом «количество конфликтов по причине, по инициативе коллективного Запада увеличивается».
«Никто не сможет сказать, что где-то, где побыла нога, или рука, или мысль коллективного Запада, стало лучше», – сказала Захарова.