Երևանն ու Բաքուն ստորագրել են փաստաթուղթ, որը հղում է կատարում ԽՍՀՄ վարչական սահմաններին. Լավրով
Ալմա Աթայի հռչակագիրը բաց փաստաթուղթ է, որում գրված է, որ Խորհրդային Միության տեղում ձևավորված նոր պետությունների պետական սահմանները որոշվելու են վարչական սահմաններով, որոնք գոյություն ունեին ԽՍՀՄ-ի շրջանակներում:Այս մասին այսօր Բաքվում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Նույնիսկ չգիտեմ՝ ինչ ավելացնել այստեղ»,-նշել է նա։
Լավրովը նշել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները փաստաթուղթ են ստորագրել (Պրահայի հայտարարություն-խմբ.), որը, այդ թվում, հղում է պարունակում Ալմա Աթայի հռչակագրին:
Մեկնաբանելով Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի արբիտրաժային հայցը՝ Լավրովը հայտարարել է, որ դա երկկողմանի հարց է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, ընտրվել է ճանապարհ, որը ներառում է դատական ընթացակարգեր:

Ереван и Баку подписали документ с отсылкой на административные границы СССР – Лавров
Алма-атинская декларация – это открытый документ, в нем написано, что государственные границы новых государств, образовавшихся на месте Советского Союза, будут определяться административными границами, которые существовали в рамках СССР. Об этом в Баку на совместной пресс-конференции с главой МИД Азербайджана Байрамовым 28 февраля заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Даже не знаю, что туда добавлять», – отметил он.
Лавров отметил, что руководителями Азербайджана и Армении был подписан документ (пражское заявление – прим.), который, в том числе содержит ссылку на Алма-атинскую декларацию.
Комментируя арбитражный иск Азербайджана против Армении, глава МИД РФ заявил, что это двусторонний вопрос между Азербайджаном и Арменией, был выбран путь, включающий в себя судебные процедуры.