Հայ ազգային կոնգրեսի հայտարարությունը Երևանի քաղաքապետարանի որոշման վերաբերյալ
Երեւանի տեղեկան ինքնակառավարման մարմինների՝ ավագանու եւ քաղաքապետի ընտրարշավը դեռ չսկսված, վարչախումբը կատարեց իր հերթական ապօրինությունը։ Երեւանի քաղաքապետարանը մերժել է Հայ ազգային կոնգրեսի՝ Հյուսիսային պողոտայում պաշտոնական ընտրարշավի օրերին ընտրողների հետ նախընտրական հանդիպումներ անցկացնելու թվով 11 հայտերը։ Սրանով կոպտորեն խախտվում են ՀՀ Սահմանադրության՝ ժողովրդի քաղաքական կամքի ձեւավորման եւ արտահայտման գործում կուսակցությունների իրավունքի (հոդվ. 7), ընտրության հավասարության (հոդվ.4), խաղաղ, առանց զենքի հավաքների ազատության (հոդվ. 29) դրույթները։ Սրանով կոպտորեն խախտվում են նաեւ ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 22 հոդվածի 2-րդ կետը, որն արգելում է պետեկան ծառայողներին՝ □իրենց վերապահված լիազորությունները (իրավունքները) գործադրել թեկնածուների միջեւ անհավասար պայմաններ ստեղծելու, կողմնակալություն ցուցադրելու միջոցով քաղաքացիների կամքի ազատ արտահայտման վրա ներգործելու նպատակով□։ Կոպտորեն խախտվում է նույն օրենսգրքի 21.1 հոդվածի 1-ին կետը, ըստ որի՝ պետական պաշտոնյաներին □արգելվում է պաշտոնական դիրքի ցանկացած չարաշահում՝ ընտրությունների ժամանակ առավելություն ստանալու համար։ Ընդ որում՝ այս բոլոր օրինախախտումները կատարում է հենց ներկայումս գործող քաղաքապետ եւ իշխանական Հանրապետական կուսակցությունից քաղաքապետի թեկնածու Գագիկ Բեգլարյանը՝ հօգուտ իրեն եւ ի վնաս իր միակ իրական հակառակորդ ընդդիմադիր ուժի։
Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարում է, որ վարչախմբի սկսած բացահայտ ապօրինությունները վկայում են մի կողմից՝ նրանց թուլությունն ու սեփական քաղաքական ռեսուրսների չգոյությունը, մյուս կողմից՝ ահագնացող համաժողովրդական կամքի առջեւ նրանց սարսափը։ Անկախ իշխանական սադրանքներից ու հարուցած խոչընդոտներից, մենք շարունակելու ենք մեր պայքարը օրինական դաշտում եւ, հաղթելով Երեւանում, հասնելու ենք Հայաստանում սահմանադրական կարգը վերականգնելու մեր վերջնական նպատակին։

Заявление Армянского национального конгресса по поводу решения, принятого мэрией Еревана
Выборы органов местного самоуправления (выборы авагани и мэра) еще не начались, а властная группировка совершила свой очередной акт беззакония. Мэрия Еревана отклонила 11 обращений АНК по поводу проведения на Северном проспекте предвыборных встреч в дни официальной агиткомпании. Этим грубо нарушаются положения Конституция РА: право партий на формирование и выражение политической воли народа (ст.7), на равенство выбора (ст.4), а также право на свободные мирные собрания (ст.29). Этим также грубо нарушаются положения 2-го п. 22-й ст. Избирательного кодекса РА, который запрещает государственным службам применять закрепленные за ними полномочия (права) для создания неравных условий для кандидатов, а также проявление предвзятости в целях оказания влияния на свободное выражение воли граждан. Грубо нарушается 1-й п. статьи 21.1, согласно которому, государственным чиновникам запрещается любое злоупотребление должностным положением в целях создания преимуществ на выборах для какой-либо из сторон. При этом все эти правонарушения совершаются именно действующим мэром и кандидатом от властной Республиканской партии на пост мэра Гагиком Бегларяном.
АНК заявляет, что начатые властной группировкой явные акты беззакония свидетельствуют, с одной стороны, об их слабости и неимении собственных политических ресурсов, и, с другой стороны, об их паническом страхе перед усиливающейся общенародной волей. Независимо от провокаций со стороны власти и чинимых ею препятствий, мы будем продолжать нашу борьбу в рамках правового поля, и, победив в Ереване, мы добьемся нашей окончательной цели - восстановления конституционного порядка.