Լաչինից մինչև Ամուլսար
1988–ի Ղարաբաղյան շարժմանը զուգահեռ առաջ եկան «բնապահպաններ», որոնք մեր երկրում բնապահպանական աղետի, տնտեսական փլուզումների, մարդկային խեղված ճակատագրերի պատճառ դարձան։
Փակված ատոմակայանը բազմաթիվ ծառահատումների բերեց։ Փակված գործարանները մարդկանց մի մեծ խմբի գցեց աղքատության գիրկը։
«Բնապահպաններն» իրենց սև գործն 90–ականների սկզբում արեցին ու ծլկեցին։ Բայց նրանց հետևորդները մնացել են ու շարունակում են վնաս տալ մեզ։
Լաչինում ադրբեջանցի «բնապահպանները» փակել են ճանապարհը՝ Արցախում դառնալով անվտանգային, հումանիտար, սոցիալ–տնտեսական ճգնաժամի պատճառ։
Ադրբեջանցի իրենց գործընկերներից պակաս վնասակար չեն իրենց հայ գործընկերները։ Խաչիկ Սատմբուլցյանի մերօրյա հետևորդները 2018–ից փակել էին Ամուլսարի հանքի ճանապարհն ու չէին թողնում ոսկու արդյունահանում, թե բա՝ բնապահպանական աղետ է լինելու։
Նիկոլ Փաշինյանը պետբյուջեից 400 հազար դոլար ծախսեց, որպեսզի պարզի, թե ինչքանով է ոսկու հանքի շահագործումը վնասակար բնապահպանական տեսանկյունից։ Պարզել էին, որ վնասակար չէ, բայց հանքը չէր աշխատում, քանզի «բնապահպաններն» իրենց քամակները ճղում էին այդ հարցում։ Փողոցով ու ճանապարհ փակելով իշխանության եկած Նիկոլն էլ ընդառաջ էր գնում դրանց ճղճղոցներին, քանզի, ինչպես երեկ պարզվեց, իրեն դա ձեռնտու էր։ Արդյունքում մեր տնտեսությանը, պետության իմիջին հսկայական հարվածներ հասցվեցին, ունեցանք անդառնալի կորուստներ։
Երեկ հայտնի դարձավ, որ Ամուլսարի հանքը վերագործարկվելու է։ Հանքում փայ է ունենալու նաև Նիկոլ Փաշինյանը (անունը դրել են «կառավարության փայ», բայց դե պետբյուջեն ընտանեկան բյուջեի վերածած Նիկոլի համար կառավարության ունեցածն՝ ի՛ր ունեցածն է)։ Թվում էր, թե ճանապարհ փակողները պետք է ինքնաբուխ նետվեին դուրս այս լուրից հետո, բայց նրանցից ամենաճղճղանները շտապեցին հայտարարել, որ իրենց վրա հույս չդնեն։ Դա նշանակում է, որ հիմա նրանց փող չեն տալիս «բնապահպանություն» անելու համար։ Իսկ եթե փող չկա, ապա այդ «բնապահպանները» դառնում են ձկան պես համր ու գնում այնտեղ, ուր փող կա։ Գնում են նույն պատվիրատուի նշած այլ հասցեով (օրինակ՝ Գյումրիում ռուսական ռազմաբազայի դեմ ցույց անելու)։
Ի դեպ, հայ «բնապահպանները» մարմնավաճառների նման են, բայց մի տարբերությամբ։ Եթե վերջիններս երբեմն կարող են ձրի տրվել՝ ելնելով որոշ սկզբունքներից կամ հանուն իրական հաճույքի, ապա «բնապահպաններն» առանց փող ոչինչ չեն անի, եթե մեր հանրապետության բոլոր ծառերը հատվեն, հանքերը քրքրվեն կամ նույնիսկ թուրքը մտնի Ամուլսար ու բարբարոսաբար հանի ոսկիները։ Վերջին դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, հայ «բնապահպանները» կողջունեն թուրքերին, քանզի պատվիրատուն նրանց համար միշտ ճիշտ է։

От Лачина до Амулсара
Параллельно Карабахскому движению в 1988-ом появились «экологи», которые стали в нашей стране причиной экологической катастрофы, экономических обвалов, искалеченных человеческих судеб.
Закрытие атомной электростанции стало причиной повсеместной вырубки деревьев. Закрытие заводов привело обнищанию ощутимой части граждан.
В начале 90-ых «экологи» сделали свое черное дело и слиняли. Однако их последователи остались и продолжают нам вредить.
В Лачине азербайджанские «экологи» перекрыли дорогу, став причиной кризиса безопасности, гуманитарного, социально-экономического кризиса в Арцахе.
Не менее вредоносными, чем их азербайджанские коллеги, являются армянские «экологи». Сегодняшние последователи Хачика Стамбулцяна в 2018-ом перекрыли дорогу к Амулсарскому руднику и не позволяли добывать там золото, якобы, беспокоясь за возможную экологическую катастрофу.
Никол Пашинян потратил из бюджета 400 тысяч долларов, чтобы выяснить, насколько эксплуатация рудника вредоносна с экологической точки зрения. Выяснилось, что не вредоносна, но рудник не разрабатывался, так как «экологи» надрывали свои задницы в этом вопросе. Пришедший же к власти с помощью денег и перекрытия дорог Никол шел навстречу их воплям, поскольку, как это выяснилось накануне, подобный расклад был ему на руку. В результате нашей экономике, имиджу государства был нанесен огромный ущерб, мы понесли необратимые потери.
Вчера стало известно, что рудник Амулсар будет перезапущен. Долю в этом руднике будет иметь также Никол Пашинян (назвали это «долей правительства», но ведь для превратившего госбюджет в свой семейный бюджет Никола собственность правительства – это его личная собственность). Казалось бы, после данной новости перекрывавшие некогда дороги должны были спонтанно выйти на улицы, но самые визгливые из них поспешили заявить, чтобы на них не полагались. Это, в свою очередь, означает, что сейчас им за «экологическую» борьбу не платят. Если же нет денег, то эти «экологи» становятся немы, как рыбы, и уплывают туда, где эти деньги есть. Туда, куда им указывает тот же самый заказчик (например, проводить митинг против российской военной базы в Гюмри).
Кстати, армянские «экологи» сродни проституткам, но лишь с одним отличием. Если последние иногда могут отдаться также забесплатно, исходя из определенных принципов или ради удовольствия, то «экологи» без денег ничего не предпримут, даже если в стране будут вырублены все деревья, истощены все рудники или, скажем, турок войдет в Амулсар и будет нещадно добывать там золото. В последнем случае, пожалуй, армянские «экологи» даже поприветствуют турок, так как для них заказчик всегда прав.