«Իշխող խմբակցության կազմում ոչ մի մեծահարուստ չկա»․ Փաշինյանը՝ օլիգարխներին ԱԺ մտցնելուց առաջ (տեսանյութ)
2020 թվականի փետրվարի 13-ին Գերմանիա այցելած Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցելով Բեռլինում Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամում քննարկմանը, ասում է․ «Օլիգարխիա նշանակում է քչերի իշխանություն, Հայաստանում հեղափոխության պահից ի վեր, ի բնե չի կարող լինել օլիգարխ կամ օլիգարխիա, որովհետեւ Հայաստանում չկա քչերի իշխանություն, կա շատերի իշխանություն․․․։ Մեր խորհրդարանում գործարարների ներկայությունը, խոշոր բիզնեսի ներկայությունը, անգամներով չեմ կարող ասել, բայց հիմա համարյա ձգտում է զրոյի։Իշխող խմբակցության կազմում ոչ մի մեծահարուստ չկա, ոչ մի։ Ճիշտ եմ ասում չէ՞, չկա ոչ մի մեծահարուստ։ Ոչ մի մեծահարուստ չկա։ Եվ սա ամենակարևոր արձանագրումն է»:
Եթե Փաշինյանի այս հայտարարությունը «հեղափոխությունից» երկու տարի անց մասամբ ճիշտ էր, սակայն հիմա՝ բացարձակ սուտ։ Նախ Հայաստանի ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը արդեն լի է հարուստ և մեծահարուստ պատգամավորներով։ Նրանք թե՛ 2021 թվականի ընտրությունների արդյունքում խորհրդարան հայտնվածներն են, թե՛ դրանից առաջ գտնվողներից շատերը, որոնք արդեն հարստացել են։ Կարելի է նայել պատգամավորների հայտարարագրերը և տեսնել, թե ինչպես է ունեցվածքը ավելանում անգամներով։
Ինչ վերաբերում է «ի բնե չի կարող լինել օլիգարխ կամ օլիգարխիա» ձևակերպմանը, սա ևս կեղծիք է։ Հայաստանում ՔՊ խմբակցության կազմում կա պատգամավոր, որի աշխատողներից մեկը դարձել է ԱԺ նախագահ, մյուսը՝ ՀՀ նախագահ։Պետական հիմնարկները գնումներ կատարում են շատ դեպքերում սույն գործարարին պատկանող ընկերություններից։
Այնպես որ, կարող ենք վստահ ասել, որ Նիկոլ Փաշինյանը խաբել է նաև Գերմանիայում ունեցած ելույթում։
2020 թվականի փետրվարի 13-ին Գերմանիա այցելած Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցելով Բեռլինում Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամում քննարկմանը, ասում է․ «Օլիգարխիա նշանակում է քչերի իշխանություն, Հայաստանում հեղափոխության պահից ի վեր, ի բնե չի կարող լինել օլիգարխ կամ օլիգարխիա, որովհետեւ Հայաստանում չկա քչերի իշխանություն, կա շատերի իշխանություն․․․։ Մեր խորհրդարանում գործարարների ներկայությունը, խոշոր բիզնեսի ներկայությունը, անգամներով չեմ կարող ասել, բայց հիմա համարյա ձգտում է զրոյի։ Իշխող խմբակցության կազմում ոչ մի մեծահարուստ չկա, ոչ մի։ Ճիշտ եմ ասում չէ՞, չկա ոչ մի մեծահարուստ։ Ոչ մի մեծահարուստ չկա։ Եվ սա ամենակարևոր արձանագրումն է»:
Ինչ վերաբերում է «ի բնե չի կարող լինել օլիգարխ կամ օլիգարխիա» ձևակերպմանը, սա ևս կեղծիք է։ Հայաստանում ՔՊ խմբակցության կազմում կա պատգամավոր, որի աշխատողներից մեկը դարձել է ԱԺ նախագահ, մյուսը՝ ՀՀ նախագահ։ Պետական հիմնարկները գնումներ կատարում են շատ դեպքերում սույն գործարարին պատկանող ընկերություններից։

«В составе правящей фракции нет ни одного олигарха»: Пашинян в 2020-ом (видео)
13 февраля 2020 года Никол Пашинян принял участие в обсуждении в Фонде Фридриха Эберта в Берлине, где заявил: «Олигархия – это власть немногих, меньшинства, в Армении с момента революции (2018 года – прим.) не может быть олигархов или олигархии, потому что в Армении установлена власти большинства… Присутствие крупных бизнесменов в нашем парламенте почти стремится к нулю. В составе правящей фракции нет ни одного олигарха, богача. И это самый важный факт».
Если это заявление Пашиняна спустя 2 года после «бархатной революции» было частично верным, то сейчас – абсолютная ложь. Во-первых, фракция НС Армении «Гражданский договор» уже полна богатыми и состоятельными депутатами. Это как те, кто оказался парламенте в результате выборов 2021 года, так и те, кто были до этого и уже успели разбогатеть. Можно посмотреть декларацию депутатов ГД и увидеть, как в разы улучшилось их финансовое состояние.
Что касается формулировки «не может быть олигархов или олигархии», то это тоже ложь. В составе фракции ГД есть депутат, один из сотрудников которого стал председателем НС, а другой – президентом РА. Государственные учреждения во многих случаях осуществляют закупки у компаний, принадлежащих этому бизнесмену.
Так что, можем с уверенностью сказать, что Никол Пашинян врал народу и в ходе своего выступления в Германии.