Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան. «Դուք չեք կարող վերադառնալ սկզբնակետին»
«Սիվիլիթաս» հիմնադրամը այսօր «100 հարց ու պատասխան» հանրային քննարկումների շրջանակում հրավիրել էր Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսին։
Անդրադառնալով հայ–թուրքական արձանագրություններին՝ Էվանսը նշել է, թե դիվանագիտությունը արվեստ է անհնարինի մասին ու հավելել. «Սակայն դուք չեքկարող վերադառնալ սկզբնակետին»։
ԱՄՆ նախկին դեսպանն անդադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին և նշել.
–Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ–ի միջև համագործակցությունը բոլորժամանակներումշատլավէեղել, երբեմն նույնիսկ հրաշալի, ևայն այժմշարունակվումէ մեր նոր միջնորդի կողմից։
Անդրադառնալով հայ–թուրքական արձանագրություններին՝ Էվանսը նշել է, թե դիվանագիտությունը արվեստ է անհնարինի մասին ու հավելել. «Սակայն դուք չեք կարող վերադառնալ սկզբնակետին»։
–Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ–ի միջև համագործակցությունը բոլոր ժամանակներում շատ լավ է եղել, երբեմն նույնիսկ հրաշալի, և այն այժմ շարունակվում է մեր նոր միջնորդի կողմից։

Экс-посол США в Армении: «Вы не можете вернуться к исходной точке»
Сегодня в рамках организованных в фонде «Сивилитас» общественных обсуждений из цикла «100 вопросов и ответов» гостем был бывший посол США в Армении Джон Эванс.
Говоря об армяно-турецких протоколах, Эванс отметил, что дипломатия – это искусство о невозможном. При этом он добавил:
«Однако вы не можете вернуться к исходной точке».
Кроме того, Эванс затронул и Карабахский вопрос, отметив:
«Сотрудничество между Францией, Россией и США во все времена было очень крепким, иногда даже превосходными оно продолжается нашим новым посредником».