ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում իրավիճակը լարված է. ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) պատասխանատվության գոտում իրավիճակը շարունակում է մնալ բարդ և լարված: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման հայտարարություն է արել ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը։
«Իրավիճակը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության պատասխանատվության գոտում, ցավոք, բնութագրվում է որպես բարդ և լարված: Ռազմական անվտանգության մարտահրավերների և սպառնալիքների հիմնական աղբյուրը արևմտյան որոշ վերնախավերի ապակառուցողական գործունեությունն է՝ խարխլելու իրավիճակը կազմակերպության շուրջ և դրա առանձին անդամ պետություններում»,-Սիդորովի խոսքերն է մեջբերում ТАСС գործակալությունը։
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետը հավելել է, որ Արևմուտքը Ուկրաինային է վերապահել հակառուսական հենակետի դերը, և այդ երկիրը դարձել է ԱՄՆ-ի «զենքն» ընդդեմ Ռուսաստանի:

В зоне ответственности ОДКБ ситуация довольно напряженная – начальник Объединенного штаба ОДКБ
Ситуация в зоне ответственности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) остается сложной и напряженной. Такое заявление на пресс-конференции сделал начальник объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров.
«К сожалению, ситуация в зоне ответственности ОДКБ характеризуется как сложная и напряженная. Главный источник вызовов и угроз военной безопасности – деструктивная деятельность некоторых западных элит по расшатыванию ситуации вокруг организации и в отдельных ее государствах-членах», – цитирует Сидорова агентство ТАСС.
Глава Генштаба ОДКБ добавил, что Запад отвел Украине роль антироссийского оплота, и эта страна стала «оружием» США против России.