«Ղարաբաղ» կոմիտեն՝ ընդդեմ Ղարաբաղյան շարժման գաղափարների
1988–ի Ղարաբաղյան շարժումը ղեկավարում էր «Ղարաբաղ» կոմիտեն, որի անդամների ճնշող մեծամասնությանն այլ հարց էր հետաքրքրում՝ իշխանությունը։ Այդ մասին խոսել էր նաև Գորբաչովն, ով հայտարարում էր, թե նրանք, այսինքն՝ «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամները, ձգտում են իշխանության, այլ ոչ թե Ղարաբաղի հարցով են մտահոգված։
«Ղարաբաղ» կոմիտեի հենքի վրա ձևավորվեց ՀՀՇ–ն, որը իշխանության գալուց հետո իրեն պահեց նեոբոլշևիկյան ոճով։ Տնտեսական հարաբերությունները, շուկայականի անվան տակ, դարձան գռեհիկ։ Կարկառուն ՀՀՇ–ական Էդիկ Եգորյանի խոսքերով՝ Հայաստանում ձևավորվեց նոմենկլատուրային կապիտալիզմ։
Ինչ վերաբերում է բուն Ղարաբաղի հարցին, ապա «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամից մինչև ՀՀ նախագահի աթոռին հասած Լևոն Տեր–Պետրոսյանը 1992–ին, այսինքն՝ Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում, միջազգային մամուլով հայտարարում էր, որ ինքը պատրաստ է Ղարաբաղը տեսնել Ադրբեջանի կազմում։ Եվ սա այն դեպքում, երբ Տեր–Պետրոսյանն իշխանության էր եկել «Ղարաբաղը մերն է ու մերն է լինելու», «Պայքար, պայքար մինչև վերջ», «Միացո՛ւմ» կարգախոսներով։
Քաղաքականության անբարոյականությունը հենց այդպես մտավ Հայաստանի քաղաքական կյանք՝ դառնալով խաղի կանոն։
Նիկոլ Փաշինյանն այդ քաղաքական անբարո միջավայրի ծնունդն է՝ ՀՀՇ–ի թերմացքը։ ՆեոՀՀՇականների այսօրվա իշխանությունը դարձավ փորձանքաբեր, ու ինչքան էլ «Ղարաբաղ» կոմիտեի առանձին անդամներ փորձեն տարանջատվել Նիկոլից ու գցել նրան այլոց գրպանը, չի ստացվելու։
Նիկոլ Փաշինյանը հիմա գործնականում ցույց է տալիս, թե ինչ էր իրականում նշանակում «Ղարաբաղի հարցը լուծենք, որ Սերգո ջանը լավ ապրի» բանաձևը։ Ադրբեջանը 7–ի փոխարեն 9 ու կես շրջան է ստացել, բայց չի հանգստանում ու պահանջում է ամբողջ Հայաստանը։ Այդպես էր լինելու նաև տխրահռչակ փուլային տարբերակի դեպքում։ Ու ոչ մի խաղաղապահ ու ստորագրած թուղթ չէր կանգնեցնելու նրան, ինչպես որ հիմա չի կանգնեցնում։
Ի դեպ, «Ղարաբաղ» կոմիտեի գրեթե բոլոր անդամները (նրանք, ովքեր ողջ են) լռում են, չեն արձագանքում Նիկոլ Փաշինյանի արածներին ու ասածներին։ Բացառութամբ Վազգեն Մանուկյանի, մյուսները լուռ սատարում են Նիկոլին։ Չեն հակադարձում, երբ Նիկոլը փորձում է սեփական սրիկայությունները գցել նրանց գրպանը։ Չեն հերքում, որ 1991–ին Ալմաթիում հայկական կողմը վերապահում է ներկայացրել Ղարաբաղի մասով և Ղարաբաղն, ըստ այդմ, Ադրբեջանի մաս չի կարող համարվել Ալմաթիի հռչակագրով։
«Ղարաբաղ» կոմիտեի որոշ անդամներ հիմա ոչ թե ներողություն են խնդրում ու ընդունում, որ սխալվել են «Ղարաբաղը տանք, որ լավ ապրենք»–ի մասով, այլ դեռ մի բան էլ ագրեսիվ տարածում են, թե բա տեսա՞ք, որ մենք ճիշտ էինք։ Նախ ակնհայտ է, որ ճիշտ չէին, բայց եթե նույնիսկ իրենք այդ կարծիքի են, ապա պետք է ժամանակին ներողություն խնդրած լինեին, որ սխալվել են Ղարաբաղյան շարժման օրերին, մոլորության մեջ են եղել, քանզի Ղարաբաղը հնարավոր չէ Ադրբեջանից դուրս տեսնել։ Ներողություն խնդրեին, որ խաբել են կամ սխալվել «Պայքար, պայքար մինչև վերջ»–ի պահով ու դուրս գային քաղաքականությունից, այլ ոչ թե դեմքի լուրջ արտահայտությամբ անբարոյականություն քարոզեին։ Հատկապես որ Նիկոլ ծնած անբարո միջավայրը մեծ մեղք ունի այսօրվա վիճակի համար։
Նյութի վերնագիրն առաջին հայացքից անտրամաբանական է, սակայն միայն առաջին հայացքից։

Комитет «Карабах» против идей Карабахского движения
Карабахское движение 1988-го руководилось комитетом «Карабах», подавляющее большинство членов которого интересовал совсем другой вопрос – власть. Об этом заявил также Горбачев, по словам которого члены комитета «Карабаха» стремились к власти, и не были озабочены Карабахским вопросом.
На основе комитета «Карабах» сформировалось АОД, которое после прихода к власти повело себя в необольшевистском стиле. Экономические отношения, под именем рыночных, приобрели вульгарный характер. По словам яркого представителя АОД Эдика Егоряна, в Армении сформировался номенклатурный капитализм.
Что касается самого Карабахского вопроса, то добравшийся от члена комитета «Карабах» до кресла президента РА Левон Тер-Петросян в 1992-ом, то есть в ходе Карабахской войны, заявил в международной прессе, что готов видеть Карабах в составе Азербайджана. И это в условиях, когда Тер-Петросян пришел к власти под лозунгами «Карабах – наш, и будет нашим!», «Борьба, борьба до конца!», «Воссоединение».
Политическая аморальность именно так и вошла в политическую жизнь Армении, став правилом игры.
Никол Пашинян – порождение этой аморальной среды, пережиток АОД. Сегодняшняя неоАОДовская власть стала для страны напастью, и как бы отдельные члены комитета «Карабах» ни пытались дистанцироваться от Никола и подкинуть его в карман другим, все равно это не удастся.
Никол Пашинян сейчас на деле показывает, что в действительности означает формула «Решим Карабахский вопрос, чтобы «Серго джан» жил хорошо». Вместо 7 районов Азербайджан получил 9 с половиной районов, но никак не успокоится, и требует всю Армению. Точно так же должно было быть и в случае с печально известным поэтапным планом. И никакие миротворцы и подписанные бумаги его бы не остановили – как и сегодня.
Кстати, практически все члены комитета «Карабах» (их тех, кто жив) молчат, не реагируют на содеянное и сказанное Николом Пашиняном. За исключением Вазгена Манукяна, остальные молча поддерживают Никола. Они не возражают, когда Никол пытается списать на них собственные паскудства. Они не опровергают, что в 1991-ом в Алматы армянская сторона представила оговорки по части Карабаха, и в этом плане последний не может считаться частью Азербайджана, согласно Алматинской декларации.
Некоторые члены комитета «Карабах» сейчас не то чтобы не приносят свои извинения по части «Отдадим Карабах, чтобы жить хорошо», но даже агрессивно распространяют, мол, видите, что мы были правы. Во-первых, очевидно, что они не правы, но если они даже подобного мнения, то должны были в свое время извиниться за то, что ошибались и заблуждались в дни Карабахского движения, так как, согласно им, Карабах невозможно видеть вне состава Азербайджана. Должны были извиниться, что обманывали или ошибались по части «Борьба, борьба до конца!», и покинуть политику, а не пропагандировать аморальность с серьезным выражением лица. В особенности когда породившая Никола аморальная среда имеет большую долю вины за сегодняшнее состояние.
Название материала на первый взгляд кажется нелогичным, но это – лишь на первый взгляд.