120 հազար հայի և Երևան-Ստեփանակերտ անվտանգային համակարգը զոհաբերելով չի կարելի կոմունիկացիաներ բացել. Բենիամին Մաթևոսյան (տեսանյութ)
Ողջույններ Ձեզ, հարգելի գործընկերներ
Առաջին հերթին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այս հանրային լսումների կազմակերպիչներին։ Սա շատ կարևոր քայլ է Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի վերաբերյալ այլընտրանքային տեսակետները ինստիտուցիոնալ տեսքի բերելու ուղղությամբ։ Այլընտրանքային տեսակետներ պաշտոնական Երևանի դիրքորոշմանը, որը գործողություններով ու հայտարարություններով ընդգծում է, որ չի պատրաստվում ներքաշվել անգամ Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի կարգավորման բանակցային գործընթացին։
• Կարևոր է, որ Արցախի Հանրապետության մեր հայրենակիցները տեսնեն, որ իրենք միայնակ չեն, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական օրակարգում միջանցքի և առհասարակ արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի խնդիրը շարունակում է մնալ ամենակարևոր հարցերից մեկը։
Կարևոր է նաև, որ մեր միջազգային գործընկերները, մեր ռազմավարական դաշնակիցը Ռուսաստանի Դաշնությունը, մեր բնական դաշնակիցը Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում մեր գործընկերները (ԱՄՆ և Ֆրանսիա) արձանագրեն, որ այն մոտեցումը, ըստ որի պաշտոնական Երևանը չի ներգրավվելու Լաչինի միջանցքի շուրջ բանակցություններում, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման թեման չբարձրաձայնելը Հայաստանում առանձին մարդկանց դիրքորոշման արտացոլումն է, այլ ոչ թե հասարակական և քաղաքական կոնսենսուսի արտահայտություն։
• Կոնկրետ խոսելով Լաչինի միջանցքի շրջափակման թեմայի մասին՝ պետք է նշել, որ բացի հայատյացության դրսևորումից և Արցախի պետականությունը, իսկ դրա հետ մեկտեղ՝ Ստեփանակերտ-Երևան անվտանգության ամբողջական համակարգը կազմաքանդելու ցանկությունից, միջանցքի շրջափաումը ուղղակի հետևանք է այն բանի, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին և հոկտեմբերին Վաշինգտոնում և Պրահայում խմբագրվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիրը։
Հիշեցնեմ, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը բաց էր պահում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, իսկ Վաշինգտոնի և Պրահայի գործընթացները տեղի ունեցան Արցախի նկատմամբ Բաքվի ինքնիշխանության ճանաչման տրամաբանությամբ։ Եթե պաշտոնական Երևանը ճանաչում է Արցախը՝ որպես Ադրբեջանի մաս և համաձայն է, որ այլևս չի մասնակցի Արցախի ապագայի շուրջ բանակցություններին և այս գործընթացը թողնի «միջազգային երաշխավորների կամքին, որոնք պետք է որոշակի երաշխիքներ տան հայերի իրավունքների պաշտպանության համար», ապա սա ինքնաբերաբար նշանակում է, որ Արցախի հանքերը Ադրբեջանի սեփականությունն են, և ԼՂՀ պաշտպանության բանակը պետք է լուծարվի, իսկ Լաչինի միջանցքը նույնպես լինի Ադրբեջանի վերահսկոշության տակ։ Նախկինում բանակցությունների ողջ ընթացքում Արցախի վերջնական կարգավիճակը պետք է նույնական լիներ Լաչինի միջանցքի կարգավիճակին (եթե Արցախը պիտի լիներ անկախ պետություն, ապա Արցախն ու Հայաստանը կապող կյանքի միջանցքը պիտի լիներ ԼՂՀ-ի մաս, եթե Արցախը միանար Հայաստանին, կյանքի ճանապարհը նույնպես պիլի լիներ Հայաստանի մաս): Օգտվելով Վաշինգտոնի և Պրահայի գործընթացներից՝ պաշտոնական Բաքուն փակեց միջանցքը՝ դրանով իսկ իրագործելով ԼՂՀ տարածքից հայերի արտաքսման սցենարներից մեկը։
• Քանի որ խնդիրը զուտ քաղաքական է, ուրեմն լուծումը պետք է նույնպես լինի քաղաքական (ոչ թե տեխնիկական՝ նոր ճանապարհ բացել, օդային միջանցք բացել եւ այլն) և դրսևորվի նրանում, որ պաշտոնական Երևանը կրկին պետք է հայտարարի, որ ինքը երաշխավորն է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը, ինչը կզրոյացնի Պրահայի և Վաշինգտոնի պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև հնարավորություն կտա մեր դաշնակիցներին (բնական և ռազմավարական), պաշտպանելով պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը, վերադառնալ խնդրի լուծման տարբերակին, ըստ որի Արցախի կարգավիճակի հարցը կմնա բանակցությունների հաջորդ փուլին։
• Միևնույն ժամանակ, կարևոր է ասել, որ այն դիրքորոշումը, ըստ որի պաշտոնական Երևանը կրկին պետք է լինի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի երաշխավորը, չի նշանակում, որ Հայաստանը պետք է հրաժարվի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի իրականացումից, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացից (ընդ որում՝ բոլոր կոմունիկացիաները, և ոչ միայն նրանք, որոնք պետք է անցնեն Հայաստանի տարածքով)։Կայուն և խաղաղ Հարավային Կովկասը, ակտիվորեն աշխատող տրանսպորտային և էներգետիկ հաղորդակցություններով, հենց Հայաստանի ռազմավարական շահերի արտահայտումն է։ Բայց դա հնարավոր չէ անել Ղարաբաղի 120.000 հայերի էթնիկ զտումների գնով, նրանց ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի ժխտման գնով:
• Վերոնշյալի համատեքստում այս դահլիճի ներսում հավաքված քաղաքական ուժերը, ԱԺ շենքից դուրս նրանց պոտենցիալ գործընկերները պետք է կարողանան ինստիտուցիոնալ տեսք տան այս մոտեցումը, պետք է գտնեն փոխգործակցության արդյունավետ ձևաչափեր, որոնք կապահովեն քաղաքական փոփոխությունների իրականացումը Հայաստանում, ինչը կհանգեցնի բանակցային այն սկզբունքների փոփոխությանը, որոնք պաղտպանում են Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները և որոնք հակասում է ոչ միայն կառավարության ծրագրին ու իշխող քաղաքական ուժի նախընտրական խոստումներին, այլև Երևանի և Ստեփանակերտի ռազմավարական շահերին։

Бениамин Матевосян: «Нельзя открывать коммуникации, жертвуя 120 тысячами армян и системой безопасности Ереван-Степанакерт» (видео)
Приветствую Вас, уважаемые коллеги!
В первую очередь хотел бы поблагодарить организаторов данных общественных слушаний. Это очень важный шаг на пути институционализации альтернативной точки зрения на кризис в Лачинском коридоре. Альтернативная той позиции, которой придерживается официальные Ереван, который действиями и заявлениями подчёркивает, что не собирается вовлекаться даже в процесс переговоров для урегулирования кризиса вокруг Лачинского коридора.
• Важно, чтобы наши соотечественники из Республики Арцаха увидели, что они не одни, что проблема коридора и вопрос права на самоопределение армян Арцаха продолжают оставаться одними из важнейших вопросов политической повестки Республики Армения.
Важно чтобы наши международные партнёры, наш стратегический союзник Российская Федерация, наш естественный союзник Иран, наши партнёры по формату Минской группу ОБСЕ (США и Франция) зафиксировали, что подход, согласно которому официальный Ереван не будет вовлекаться в процесс переговоров по Лачинскому коридору, не будет поднимать тему о реализации права народа Арцаха на самоопределение является отражением позиции отдельно взятых людей в Армении, а не выражением общественного и политического консенсуса в стране.
• Говоря же конкретно о теме блокады Лачинского коридора, следует отметить, что помимо проявления армянаноненавистничества и стремления демонтировать государственность Арцаха, а с ней и целостную систему безопасности Степанакерт-Ереван, блокада является прямым следствием того, что в сентябре и октября 2020 года в Вашингтоне и Праге были отредактировано соглашение от 9 ноября 2020 года. Напомню, что документ от 9 ноября 2020 года вопрос о статусе Нагорно-Карабахской Республики оставлял открытым, тогда как вашингтонский и пражский процесс проходили в логике признания суверенитета Баку над Арцахом. Если официальный Ереван признаёт Арцах частью Азербайджана, и соглашается на то, что впредь не будет участвовать в переговорах по теме будущего Арцаха и оставляет этот процесс на волю «международных гарантов, которые должны обеспечить некие гарантии по защите прав армян проживающих в Карабахе», то это автоматически означает, что и месторождения полезных ископаемых в Арцахе – это собственность Азербайджана, и Армия обороны НКР должна быть расформирована, и Лачинский коридор – это также территория Азербайджана. Весь прошлый период переговоров окончательный статус Арцаха должен был быть идентичен статусу Лачинского коридора (если Арцах становился независимым государством, то коридор жизни, связывающий Арцах и Армению становился частью НКР, если Арцах присоединялся к Армении, то и дорога жизни становилась частью Армении). Воспользовавшись этим официальный Баку и предпринял попытку блокировки коридора, тем самым реализовав один из сценариев выдворения армян с территории НКР.
• В силу того, что проблема сугубо политическая, то и решение должно быть политическим (не техническим – открыть новую дорогу, открыть воздушный коридор) и должно проявиться в том, что официальный Ереван вновь должен заявить о том, что является гарантом реализации права народа Арцаха на самоопределение, что обнулит пражские и вашингтонские договорённости, а также даст возможность нашим союзникам (естественному и стратегическому) поддержав позицию официального Еревана вернуться к варианту урегулирования карабахского конфликта, где вопрос о статусе Арцаха будет оставлен на переговоры следующего этапа.
• Важно при этом сказать о том, что позиция согласно которой официальный Ереван вновь должен быть гарантом права народа Арцаха на самоопределение не означает, что Армения должна отказаться от реализации процесса делимитации и демаркации границ, от процесса разблокировки региональных коммуникаций (причём всех коммуникаций, а не только тех, что должны пройти по территории Армении). Отнюдь, стабильный и мирный Южный Кавказ, с активно работающими транспортными и энергетическими коммуникациями – является выражением стратегических интересов и самой Армении. Но это не может быть осуществлено за счёт этнической чистки 120 тысяч армян Карабаха, за счёт отказа от их фундаментального права на самоопределение.
• В контексте вышеизложенного, собранные в стенах данного зала политические силы, их потенциальные партнёры за пределами здания НС должны суметь институционализировать данный подход, обязаны найти эффективные форматы взаимодействия, которые позволят обеспечить осуществление политических изменений в Армении, которые приведут к изменению тех переговорных принципов, которых придерживается действующее руководство Армении и которое противоречит не только противоречит программе правительства и предвыборным обещаниям правящей политической силы, но и стратегическим интересам Еревана и Степанакерта.