Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և կարևորել դրա հաղթահարման ուղղությամբ ՌԴ կողմից անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը:
Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության գործունեությանը:
Զրուցակիցները քննարկել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, 2021 թվականի հունվարի 11-ին, նոյեմբերի 26-ին և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին ստորագրված Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգային այլ հարցերի շուրջ:
Փաշինյանն ու Պուտինը հեռախոսազրույց են ունեցել

Пашинян и Путин провели телефонный разговор
Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом РФ Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«Пашинян обратился к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе вследствие незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора и подчеркнул важность осуществления Россией необходимых шагов для его преодоления.
В данном контексте стороны обратились к деятельности российской миротворческой миссии в Нагорном Карабахе.
Пашинян и Путин обсудили вопросы, связанные с выполнением трехсторонних договоренностей, подписанных главами Армении, России и Азербайджана 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года и 31 октября 2022 года.
Обменялись мыслями также вокруг других вопросов повестки армяно-российского сотрудничества», – говорится в сообщении.