Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը Մոսկվայի առաջնահերթ խնդիրներից է. ՌԴ ԱԳՆ
Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը Ռուսաստանի գերակա խնդիրներից է, նշվել է ԶԼՄ-ներին ՌԴ ԱԳՆ-ի տված պատասխանում։
Մեկնաբանությունում նշվել է, որ անդրկովկասյան հանրապետությունների հետ Ռուսաստանին կապում են ընդհանուր պատմությունը, հոգեւոր-մշակութային սերտությունը, ամուր բարեկամական կապերը ժողովուրդների միջեւ։ Ռուսաստանը, որն անմիջականորեն սահմանակից է Հարավային Կովկասին, շահագրգռված է այդ տարածաշրջանի կայունությամբ եւ բարգավաճմամբ, նրա տրանսպորտային-լոգիստիկ, առեւտրաներդրումային, տեխնոլոգիական հնարավորությունների բացմամբ եւ փոխադարձ օգտագործմամբ։ Հենց դրան են ուղղված ռուսական դիվանագիտության ջանքերը։
«Մենք ինտենսիվորեն աշխատում ենք տարածաշրջանում կուտակված հակամարտային պոտենցիալի հաղթահարման ուղղությամբ։ Այս առնչությամբ գերակա խնդիրներից մեկն է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը։ Հիմք են հանդիսանում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի եւ 2022թ. հոկտեմբերի 31-ի հայտարարությունները։ Համոզված ենք, որ գործընթացի հաջողությունն ամբողջովին կախված է այդ եռակողմ պայմանավորվածություններին հստակ հետեւելուց»,-նշվել է հաղորդագրությունում։

Нормализация армяно-азербайджанских отношений является одной из приоритетных задач Москвы – МИД РФ
Нормализация армяно-азербайджанских отношений находится в числе приоритетных задач России, говорится в ответе МИД РФ на вопросы СМИ.
В комментарии отмечается, что с закавказскими республиками Россию связывают общая история, духовно-культурная близость, крепкие узы дружбы между народами. Россия, непосредственно граничащая с Южным Кавказом, заинтересована в стабильности и процветании этого региона, взаимовыгодном использовании и раскрытии его транспортно-логистических, торгово-инвестиционных, технологических возможностей. Именно на это направлены усилия российской дипломатии.
«Мы интенсивно работаем над преодолением накопленного в регионе конфликтного потенциала. В данной связи одна из приоритетных задач – нормализация армяно-азербайджанских отношений. Фундаментом выступают заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г., 11 января, 26 ноября 2021 г. и 31 октября 2022 г. Убеждены, что успех процесса целиком зависит от четкого следования этим трехсторонним договоренностям», – отмечается в сообщении.