Բեռլուսկոնին մեղադրվում է քննիչներին խաբելու համար
Ինչպես գրում է «ANSA» գործակալությունը, Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնին կասկածվում է այն բանում, որ գործարար Ջամպալո Տարանտինիին ստիպել է կավատության գործով սուտ ցուցմունքներ տալ։
Այս գործընթացի  շրջանակներում Տարանտինին մեղադրվել է վերչապետի տանը մասնավոր  խնջույքների  ժամանակ  կավատությամբ զաբղվելու համար։ Մասնավորապես, հետաքննությունը ցույց է տվել, որ նա շուրջ 30 հազ. եվրո է ծախսել մարմնավաճառների վրա, որոնց 2008–2009թթ. բերել է Բեռլուսկոնիի խնջույքներին։ Ի տարբերություն մարմնավաճառության, որը պաշտոնապես թույլատրվում է,   կավատությունն Իտալիայում արգելաված է։
Վարչապետի պնդմամբ՝ ինքը չի իմացել, որ  աղջիկները  մարմնավաճառներ են, քանի որ Տարանտինին նրանց որպես իր  ծանոթուհիներ  է ներկայացերլ։
Հետագայում պարզվել է, որ  Բեռլուսկոնին այնուամենայնիվ իմացել է, թե այդ ինչ  «ծանոթուհիներ» է իրեն մատուցում Տարանտինին։ Քննությանն այս մասին պարզ է դարձել Բեռլուսկոնիի հեռախոսային խոսակցություններից։
«AFP»–ն գրում է, որ  Տարարնտինին վարաչպետից 850 հազ. եվրո է պահանջել՝ մեղքն իր վրա վերցնելու դիմաց։ Դա վերացնում էր անհրաժեշտությունը, որ գործին կցվեին Բեռլուսկոնիի վարկանիշի վրա ստվեր ձգող հեռախոսային խոսակցությունները. 74 տարեկան վարչապետը միշտ հպարտացել է անրկնելի տղամարդու իր կերպարով։ Տարանտինին մեղադրվել է նենգասպառնալիքի համար և սեպեմբերի 1–ին ձերբակալվել։ Այժմ այս գործընթացում Բեռլուսկոնիի վիճակը կփոխվի՝ խեղճ զոհից նա կարող է վերածվել մեղադրյալի։

Берлускони заподозрили в попытке обмануть следователей
Премьер-министра Италии Сильвио Берлускони заподозрили в том, что он заставил бизнесмена Джампаоло Тарантини  дать ложные показания следствию по делу о сутенерстве. Об этом сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на агентство «ANSA».
В рамках этого процесса Тарантини обвинялся в сутенерстве при организации частных вечеринок в доме у премьера. В частности, по версии следствия, он потратил примерно 30 тысяч евро на проституток, которых поставлял на праздники Берлускони в 2008-2009 годах. В отличие от проституции, которая считается в Италии легальной, сутенерство законом запрещено.
По утверждениям самого премьера, он не знал, что речь шла о проститутках, так как Тарантини представлял ему девушек как своих знакомых. Как выяснилось позже, премьер-министр все-таки знал о том, что за «знакомых» приводил к нему Тарантини. Это следует, в частности, из записей телефонных переговоров Берлускони.
Тарантини, по данным «Agence France-Presse», требовал от политика в общей сложности 850 тысяч евро, в обмен на что обещал взять вину на себя. Это отменяло необходимость приобщать к делу записи переговоров, которые могли бы бросить тень на имидж Берлускони, который в свои 74 года гордится славой неотразимого мужчины.
В итоге Тарантини был обвинен в шантаже и взят под стражу 1 сентября.
Теперь роль Берлускони в процессе может кардинальным образом поменяться: из жертвы вымогательства он может стать обвиняемым в новом деле.
Ранее итальянский премьер не раз обвинялся в нарушении законов, в частности, в подкупе, давлении на СМИ и сексуальных преступлениях. Очередные слушания по одному из этих процессов, знаменитому «делу Руби», назначены на 3 октября.