Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Հայաստանում հակառուսական հիստերիա է բարձրացվել։ Դա արվում է շատ տեսանելի նպատակով․ Նիկոլն իր հանձնումների մեղավոր է ուզում նշանակել ՌԴ–ին։
Նիկոլի նախաձեռնությամբ մեր երկրում զուգահեռաբար պրոթուրքական հիստերիա է բարձրացվել։ Նիկոլականների մեջ կան այնպիսինները, որոնք Նիկոլից ավելի Նիկոլ են խաղում։ Օրինակ՝ Գուրգեն Արսենյանը։
Սույն օլիգարխ–պատգամավորը հակառուսական, պրոադրբեջանական ու պրոթուրքական այնպիսի մտքեր է հայտնում, որ դարձել է մեր երկրի թշնամիների մամուլի սիրելին։
Արսենյանը գտնում է, որ ղարաբաղցիները պետք է ապրեն Ադրբեջանում, ռուսները պետք է հեռանան Հայաստանից ու Արցախից, Թուրքիայի հետ էլ պետք է անսահմանորեն մերձենալ։
«Թուրքիան մեզ չի սպառնացել երբեք, մենք անկախ պատմության մեջ նման փաստ չունենք։ Եթե ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում չլինի, Հայաստանը որևէ վտանգ չներկայացնող երկիր է լինելու, այդ թվում նաեւ Թուրքիայի համար, և մենք վերածվելու ենք կողքի հարևանի, որը ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում, ինչպես հիմա վտանգ չենք ներկայացնում Վրաստանի և Իրանի համար։ Մեր հասարակությունը քաղաքականապես կհասունանա և կհասկանա, որ ինքը պետք է տարածաշրջանային նույն ալգորիթմների մեջ լինի, որ ոչ մեկի պետք է չսպառնա, ոչ մեկը մեզ պետք է չսպառնա եւ պետք է լինի համագործակցություն»,– հայտարարել է Արսենյանը։
Արսենյանը նիկոլական գծի մեջ է՝ կրկնում է նրա հակառուսական ու պրոթուրքական թեզերը։ Արսենյանը պարզապես ստում է։ Թուրքիան հետանկախական Հայաստանի դեմ առնվազն մի քանի թշնամական ակտ է իրականացրել ու սպառնացել մեզ։
Դրվագ 1–ին
Թուրքիան Ղարաբաղյան 1–ին պատերազմի ժամանակ զորքերը բերել էր մարտական թիվ մեկ վիճակի ու կանգնել ՀՀ սահմանին։ Միայն ռուսական գործոնի շնորհիվ թուրքական զորքը չմտավ Հայաստան։ ԱՊՀ միասնական զորքերի ղեկավար, մարշալ Շապոշնիկովը հատուկ ժամանեց Երևան ու հայտարարեց, որ եթե Թուրքիան զորքերը շարժի Հայաստանի ուղղությամբ, ապա գործ կունենա Ռուսաստանի հետ։ Թուրքիան հետ քաշվեց։
Դրվագ 2–րդ
Քարվաճառի ազատագրման ռազմագործողությունից հետո Թորքիան փակեց Հայաստանի հետ սահմանը, և մինչև օրս փակ է պահում այն։ Սա ևս թշնամական ակտ է ու սպառնալիքի ձև։
Դրվագ 3–րդ
Թուրքիան ակտիվ մասնակցել է 44–օրյա պատերազմում՝ ընդդեմ Հայաստանի։ Մասնակցել է իր զինատեսակներով, զինվորականներով, ահաբեկիչ վարձկաններ ներմուծելով։
Այս ամենը չի կարող չիմանալ Գուրգեն Արսենյանը։ Նա գիտի, բայց ստում է՝ ձեռքի հետ տարածելով այն միտքը, որ եթե Ղարաբաղը հանձնենք Ադրբեջանին, ռուսական զորքերը հանենք Արցախից ու Հայաստանից, ապա ամեն ինչ լավ կլինի, Թուրքիան ու Ադրբեջանը մեզ թարս աչքով չեն նայի։
Գուրգեն Արսենյանը ստում է երկու պատճառով՝ 1․ նա միշտ աչքի է ընկել քիրվայական մտածողությամբ․ ինքը կարծում է, որ կարելի է Ղարաբաղը հանձնել, թուրք–ադրբեջանական զույգի հետ առևտուր անել ու անձնական հարստություն կուտակել, թքած թե ինչ գնով դա կլինի, դրա համար էլ ստում է թուրքական վտանգի պահով, որ իր ուզածն անցկացնի, 2. ինքը թուրքերին գովալով ու ռուսների դեմ խոսելով փորձում է քծնել Նիկոլ Փաշինյանին, որպեսզի իր դիրքերն ամրապնդի, համ էլ՝ տղայի դեմ քրեական գործը կարողանա ջրել։
Ինչու է ստում Գուրգեն Արսենյանը

Под руководством Никола Пашиняна в Армении подняли антироссийскую истерию. Делается это по весьма понятной причине: Никол хочет назначить РФ виновной в своих сдачах.
По инициативе Никола в нашей стране одновременно поняли также протурецкую истерию. Среди николовцев есть те, кто пытается предстать большим Николом, чем сам Никол. Например, Гурген Арсенян.
Этот депутат-олигарх выдает такие антироссийские, проазербайджанские и протурецкие перлы, что уже стал любимчиком прессы наших врагов.
Арсенян считает, что карабахцы должны жить в Азербайджане, русские должны уйти из Армении и Арцаха, а с Турцией нужно пойти на беспрецедентное сближение.
«Турция никогда не представляла для нас угрозы, и в истории независимой Армении нет подобного факта. Не будь российского военного присутствия в Армении, то мы будем страной, не представляющей какой-либо угрозы, в том числе для Турции, и мы станем просто соседями. Точно так же, как для Грузии и Ирана. Наше общество политически созреет и поймет, что должно быть в тех же региональных алгоритмах, что не должно представлять для кого-либо угрозы, как и никто не должен представлять нам угрозы, и должно быть сотрудничество», – заявил Арсенян.
Арсенян придерживается николовской линии и повторяет его антироссийские и протурецкие тезисы. Арсенян попросту лжет. За всю историю постнезависимой Армении Турция как минимум несколько раз предпринимала против нас враждебные шаги и озвучивала угрозы в наш адрес.
1-ый эпизод
Во время 1-ой Карабахской войны Турция привела свои войска в полную боеготовность и разместила их на границе с РА. Лишь благодаря российскому фактору турецкие войска не вошли в Армению. Командующий объединенными войсками СНГ маршал Шапошников специально прибыл в Ереван и заявил, что в случае продвижения своих войск в направлении Армении Турция будет иметь дело с Россией. После этого Турция пошла на попятную.
2-ой эпизод
После военной операции по освобождению Карвачара Турция закрыла границу с Арменией, и до сих пор держит ее закрытой. Это тоже – враждебный акт и форма угрозы.
3-ий эпизод
Турция была активно вовлечена в 44-дневную войну против Армении. Она участвовала в войне своими подразделениями и военнослужащими, переброской наемных террористов.
Не знать обо всем этом Гурген Арсенян не может. Он знает, но лжет, распространяя заодно мысль о том, что в случае сдачи Арцаха Азербайджану и вывода российских войск из Арцаха и Армении всё встанет на свои места, а Турция и Азербайджан не будут представлять для нас угрозы.
Гурген Арсенянлжет по двум причинам: 1) он всегда отличался ориентированным на братание с турками мышлением: он считает, что можно сдать Карабах, торговать с турецко-азербайджанским тандемом и делать на этом личное состояние – плевать, какой ценой, поэтому и лжет по части турецкой угрозы, чтобы добиться желаемого; 2) посредством восхваления турок и выступления против русских он хочет угодить Николу Пашиняну, чтобы укрепить свои позиции, а также спустить на тормозах уголовное дело против своего сына.
Почему лжет Гурген Арсенян
Гурген Арсенян лжет по двум причинам: 1) он всегда отличался ориентированным на братание с турками мышлением: он считает, что можно сдать Карабах, торговать с турецко-азербайджанским тандемом и делать на этом личное состояние – плевать, какой ценой, поэтому и лжет по части турецкой угрозы, чтобы добиться желаемого; 2) посредством восхваления турок и выступления против русских он хочет угодить Николу Пашиняну, чтобы укрепить свои позиции, а также спустить на тормозах уголовное дело против своего сына.