Ինչո՞ւ պիտի Պապիկյանը հրաժարական տա, եթե 44–օրյա պատերազմից հետո Փաշինյանն իշխանությունից չհեռացավ․ քաղաքագետ (տեսանյութ)
Ե՛վ երեկվա ողբերգությունը, եւ՛ Սուրմալու առեւտրի կենտրոնում տեղի ունեցած ողբերգությունը, եւ՛ Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ռազմական գործողություններն արմատապես քաղաքական խնդիր ունեն։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Բենիամին Մաթեւոսյանը։
«Բանակի խառնաշփոթը՝ նույնպես այս խնդրի հետեւանքն է, կառավարման խնդրի։
Իշխանությունները ողբերգության տարբեր վարկածներ են առաջ քաշում, որպեսզի հասարակությունն ինքը չսկսի խորանալ դրանց մեջ։ Քանի որ դիմադրություն չկա, այլընտրանքային ճամբարից կոչեր չեն հնչում, հուզական պոռթկումը քաղաքական գործընթացի վերածելու գործընթաց չի կազմակերպվում, ապա տրամաբանական է, որ իշխանությունները կփորձեն ամեն ինչ տանել իրենց ուղած ձեւով։
Ինչու՞ Սուրեն Պապիկյանը պետք է հրաժարական տար երեկվա ողբերգությունից հետո, եթե Փաշինյանը չհեռացավ 44-օրյա պատերազմից հետո։ Քանի դեռ այս հարցում կուլմինացիա չի եղել, Հայաստանի բոլոր պաշտոնյաները «բարոյական» իրավունք ունեն անգամ ձախողման դեպքում շարունակելու իրենց գործունեությունը։ Ուստի այս ամբողջ գործընթացի կուլմինացիան բնավ միայն Պապիկյանի հրաժարականը չէ։ Չէ որ Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո էլ, որը նոր մարդկային եւ տարածքային կորուստների հանգեցրեց, ոչ ոք պատասխանատվություն չկրեց»,–նշեց փորձագետը։

Политолог: «Почему Сурен Папикян должен был подать в отставку, если Пашинян не ушел после 44-дневной войны?» (видео)
И вчерашняя трагедия, и трагедия в ТЦ «Сурмалу», и сентябрьские военные действия Азербайджана в корне своем имеют политическую проблему. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявил политолог Бениамин Матевосян.
«Бардак в армии – тоже следствие этой проблемы, проблемы управления.
Власти выдвигают различные версии трагедии, чтобы общество само не стало копаться в них. Поскольку нет противодействия, из альтернативного лагеря не звучат призывы, не организовывается процесс, чтобы эмоциональный всплеск трансформировать в политический процесс, то логично, что власти будут пытаться вести все в желаемом для них ключе.
Почему Сурен Папикян должен был подать отставку из-за вчерашней трагедии, если Пашинян не ушел после 44-дневной войны? Пока по этому вопросу не произошла кульминация, все чиновники Армении имеют «моральное» право даже в случае провала продолжать свою деятельность. Поэтому кульминация всего этого процесса отнюдь не только в отставке Папикяна. Ведь и после сентябрьской агрессии Азербайджана, приведшей к новым человеческим и территориальным потеря, никто не понес ответственности», – отметил эксперт.