Բաքուն բավական տագնապալի ազդանշան է ուղարկել ԼՂ բնակչությանը․ Արեշև (տեսանյութ)
Օբյեկտիվ իրականությունը կտրուկ փոխվել է պաշտոնական Բաքվի ակտիվ աջակցությամբ, որը շարունակում է այսուհետ եւս փոխել այն՝ պատմելով, որ Լաչինի ճանապարհը բաց կլինի միայն ելքերի համար։ Այս մասին, հյուրընկալվելով NEWS.am-ի «Ուժի գործոնը» հաղորդմանը, ասաց Հարավային Կովկասի հարցերով ռուս փորձագետ Անդրեյ Արեշեւը։
«Սա հեռանալու միանգամայն միանշանակ ազդանշան է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը։ Սա տագնապալի ախտանիշ է։ Մենք հասկանում ենք, որ Բաքուն հումանիտար ճգնաժամ է ստեղծում Արցախում, որպեսզի խթանի Արցախի իշխանություններին, եթե ոչ տեղափոխվելու, ապա, ինչպես նրանք են ասում, Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի տնտեսական կյանքին եւ գործունեությանը ինտեգրելու»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով, այսպես կոչված բնապահպանների առաջ քաշած ֆորմալ պահանջները կապված են հանքավայրերի մոնիտորինգի հետ, այսինքն՝ ավանդական էթնոքաղաքական առճակատմանը ավելանում է ռեսուրսների համար առճակատումը՝ միջազգային լուրջ մասնակցությամբ։
Արեշեւը նշեց, որ դա ուղղակիորեն վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքին, որը պահպանում են ռուս խաղաղապահները, եւ որոնք ստիպված են գործել կամ չգործել գրավոր մանդատի բացակայության պատճառով։
Փորձագետն այժմ լիովին անիրատեսական է համարում ՄԱԿ-ի դրոշի ներքո խաղաղապահների հնարավոր ներմուծումը, քանի որ դրա համար անհրաժեշտ կլինի համաձայնություն, այդ թվում՝ պաշտոնական Բաքվից։
«Մենք հասկանում ենք, որ նման համաձայնություն չի լինի։ Պետք է փորձել աշխատել մեխանիզմների ստեղծման ուղղությամբ, որոնք նախատեսված են Արցախում հումանիտար աղետը կանխելու համար։ Լուրջ խոչընդոտ է հայկական կողմի ոչ բավարար ակտիվ դիրքորոշումը»,-ընդգծեց քաղաքագետը։
Նա ուշադրություն հրավիրեց Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ շփումների անհրաժեշտության Փաշինյանի շեշտադրման վրա, թեեւ ներկա պայմաններում այնքան էլ պարզ չէ, թե դրանք ինչպես պետք է իրականացվեն, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությանն ուղղված որոշ ազդակներին, որոնց արձագանքել է Ռուբեն Վարդայանը։
Արեշեւի համոզմամբ՝ սա միայն հաստատում է Նիկոլ Փաշինյանի ձեւակերպած գիծը, որը նշագծվել է վաղուց եւ կապված է Արցախի անվտանգության ապահովման ցանկացած հարցից հեռու մնալու հետ։
«Անվտանգության առանցքային հարցը մեկ ռուս խաղաղապահներին արդարացնելն է, որոնք բավական կաշկանդված են իրենց գործողություններում, մեկ էլ ասում է, թե իբր եթե Ռուսաստանն ի վիճակի չէ, ապա թող գան միջազգային խաղաղապահ ուժեր»,-հավելեց փորձագետը։
Նա ընդգծեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում նախկին բանակցային տրամաբանությունը խախտվել է դեռ 2018 թվականին՝ ոչ առանց Փաշինյանի անմիջական մասնակցության։
«Արդյունքում մենք ունենք արմատապես փոխված իրավիճակ Արցախի իրավաքաղաքական կարգավիճակի առումով, որը Երեւանի կողմից դե ֆատո ճանաչվել է Ադրբեջանի կազմում։ Դրա համար օգտագործվում է Ալմա-Աթայի հռչակագիրը եւ նույնիսկ շատ յուրօրինակ կերպով կարդացված»,-եզրափակեց Արեշեւը:

Баку послал населению Нагорного Карабаха довольно тревожный сигнал – Арешев (видео)
Объективная реальность кардинально поменялась при активном содействии официального Баку, который продолжает менять ее и дальше, рассказывая о том, что Лачинская дорога будет открыта только на выезд. Об этом в гостях у «News.am» на передаче «Фактор силы» заявил эксперт по Южному Кавказу Андрей Арешев.
«Это вполне недвусмысленный сигнал населению Нагорного Карабаха на выезд. Это тревожный симптом. Мы понимаем, что Баку создает гуманитарный кризис в Арцахе, чтобы стимулировать власти Арцаха, если не на переезд, то, как они говорят, на интеграцию Нагорного Карабаха в экономическую хозяйственную жизнь и деятельность Азербайджана», – отметил он.
По его словам, формальные требования, которые выдвигаются так называемыми экологами, связаны с мониторингом месторождений, то есть к традиционному этнополитическому противостоянию добавляется противостояние за ресурсы с серьезным международным участием.
Арешев заметил, что это касается непосредственно территории Нагорного Карабаха, охраняемой российским миротворцам, вынужденным действовать или бездействовать по причине отсутствия прописанного мандата.
Возможное введение миротворцев под флагом ООН сейчас эксперт считает совершенно нереалистичным, потому что это потребовало бы согласия, в том числе и официального Баку.
«Мы понимаем, что такого согласия не будет. Нужно пытаться работать в направлении налаживания механизмов, которые призваны были бы не допустить гуманитарной катастрофы в Арцахе. Серьезным препятствием является недостаточно активная позиция армянской стороны», – подчеркнул политолог.
Он обратил внимание на подчеркивание Пашиняном необходимости контактов между Баку и Степанакертом, хотя в нынешних условиях не очень понятно, как они будут осуществляться, а также на некоторые сигналы уже в адрес руководства Нагорного Карабаха, которые вызвали реакцию со стороны Рубена Вардаяна.
По убеждению Арешева, это только подтверждает оформленную линию Никола Пашиняна, которая была обозначена давно и связана с дистанцированием от любых вопросов, связанных с обеспечением безопасности Арцаха.
«Ключевой вопрос безопасности отдается то на откуп российским миротворцам, которые достаточно стеснены в своих действиях, то говорит, что, дескать, если Россия не в состоянии, то путь придут международные миротворческие силы», – добавил эксперт.
Он подчеркнул, что прежняя переговорная логика в рамках Минской группы ОБСЕ была нарушена еще в 2018 году не без прямого участия Пашиняна.
«В результате мы имеем кардинально изменившуюся ситуацию в плане политико-правового статуса Арцаха, который де-фатко признан Ереваном в составе Азербайджана. Для этого используется Алма-Атинская декларация, да еще и весьма своеобразным образом прочитанную», – заключил Арешев.