Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա արցախյան դրածոն՝ Արայիկ Հարությունյանը, բացառապես մեկ խնդիր են լուծում՝ փրկել սեփական կաշին։
Այս հանցակիցների կաշին փրկելու լավագույն տարբերակն իշխանություն ունենալն է։ Այդ իշխանության գինը Հայաստանն ու Արցախն են։ Սակայն դա մեր «հերոսներին» չի հետաքրքրում։ Իրենք գիտեն, թե ինչ են արել ու անելու մեր երկրի դեմ։ Գիտեն, որ դա չի կարող անհետևանք մնալ։ Դրա համար էլ իշխանություն են պահում, որ անվտանգ լինեն։ Իսկ եթե իշխանություն չունենան, ապա շահագրգռված կլինեն, որ չլինեն այն սուբյեկտները, որոնք իրենց դատելու են ու պատժեն։ Այդ սուբյեկտները Հայաստանն ու Արցախն են։
Նիկոլի գործարքը
Նիկոլ Փաշինյանն իր կաշին փրկելու համար գործարքի է գնացել։ Նա պարտավորվել է Արցախից ու Հայաստանից հեռացնել ռուսական զորքերին։ Հակառուսական հիստերիան հենց դրա համար է հրահրվում։
Լաչինի միջանցքի փակումն Ալիևի ու Փաշինյանի կողմից օգտագործվում է ռուս խաղաղապահների առաքելությունն արժեզրկելու համար։
Պրահայում Նիկոլը համաձայնել է Արցախը համարել ադրբեջանական։ Հենց դա է եղել պատճառը, որ Ադրբեջանն արդեն անցել է գրոհի՝ շրջափակելով Արցախը։
Նիկոլին Արևմուտքը խոստացել է Բելառուսի նախագահի դրածո թեկնածու Տիխանովսկայայի ճակատագիրը՝ ապաստան ու անվտանգ կյանք։ Փոխարենը պահանջել է Ռուսաստանի դեմ աշխատանք։ ԱՄՆ և բրիտանական հետախուզական ծառայությունների ղեկավարները հենց այդ ծրագրի դետալները հստակեցնելու համար էին եկել Հայաստան ու հանդիպել Նիկոլին։
Նիկոլը համաձայնել է գործարքի գնալ ու հիմա կատարում է իր խոստումը՝ Հայաստանը թշնամացնել Ռուսաստանի հետ։
Արայիկի գործարքը
Արցախի Նիկոլը՝ Արայիկ Հարությունյանը, համեմատաբար «մելկի սոշկա» է։ Նրա գործարքը Նիկոլի հետ է։ Ինքը պետք է օգնի Նիկոլին՝ Պրահայում կայացած հակահայկական համաձայնությունների կյանքի կոչելու համար։
Արայիկն էլ գիտի, որ ի վերջո չի պլստալու։ Նաև գիտի, որ իր միակ երաշխավորը Նիկոլի իշխանությունն է։ Հենց Նիկոլը չլինի, Արայիկը կհայտնվի խորովածի մանղալի վրա։
Արայիկի գործարքի դետալներից մեկն այն է, որ ինքը պետք է թույլ չտա Արցախում լայնամասշտաբ ընդվզում Նիկոլի դեմ։ Ու դա նրան առայժմ հաջողվել է (առանձին քննադատական դրսևորումները մի կողմ դրած. դրանք մթնոլորտ չեն, թեև շարքային ղարաբաղցիներն ատում են Նիկոլին)։
Հիմա Արցախում նիկոլենք խնդիր են դրել ներքաղաքական ու պետական կառավարման քաոս առաջացնել, որպեսզի կարողանան պրահյան համաձայնությունները կյանքի կոչել։ Թե ինչքանով դա կստացվի, պարզ կդառնա մոտ օրերս։ Այո՛, այս ամենն արդեն օրերի հարց է։ Վճռվում է Արցախի ու Հայաստանի ճակատագիրը։
Մեկ բան հստակ է․ իշխանության գինը չի կարող պետությունը լինել։ Նիկոլն ու իրենից կախված Արայիկը պետք է ուղարկվեն պատմաքաղաքական աղբանոց՝ դատաիրավական միջանցքով։

Никол Пашинян и его арцахский ставленник Араик Арутюнян решают одну единственную задачу – спасение своих шкур.
Наилучшим вариантом спасения своих шкур для этих подельников является обладание властью. Ценой же этой власти являются Армении и Арцах. Однако наших «героев» это не интересует. Они знают, что совершили и еще совершат против нашей страны. Знают, что это не может остаться без последствий. Поэтому и удерживают власть, чтобы обезопасить себя. Если же у них не будет власти, то они заинтересованы в том, чтобы не было того субъекта, который судил бы их и вынес им наказание. Этими субъектами являются Армения и Арцах.
Сделка Никола
Для спасения своей шкуры Никола Пашинян пошел на сделку. Он обязался вывести из Арцаха и Армении российские войска. Именно для этого в Армении и генерируется антироссийская истерия.
Закрытие Лачинского коридора используется Алиевым и Пашиняном для дискредитации российской миротворческой миссии.
В Праге Никол согласился посчитать Арцах азербайджанским. Поэтому Азербайджан и перешел в наступление, блокировав Арцах.
Запад обещал Николу участь ставленника-кандидата в президенты Белоруссии Тихановской – предоставление убежища и безопасную жизнь. Взамен от него потребовали работы против России. Руководители американской и британской разведслужб приехали в Армению и встретились с Николом как раз для уточнения деталей данной сделки.
Никол согласился на сделку, и сейчас выполняет свое обещание рассорить Армению с Россией.
Сделка Араика
Арцахский Никол – Араик Арутюнян – является сравнительно мелкой сошкой. Его сделка – с Николом. Он должен помочь Николу в деле реализации достигнутых в Праге антиармянских соглашений.
Араик тоже знает, что в итоге он понесет ответственность. Он знает, что единственной его гарантией является власть Никола. Как только Никола не будет, Араик окажется на мангале для шашлыка.
Одной из составляющих сделки Араика является то, что он не должен допустить широкомасштабного протеста в Арцахе против Никола. И ему это пока что удается (отдельные проявления критики не в счет: они не делают атмосферы, хотя рядовые карабахцы и ненавидят Никола).
Сейчас николовцы поставили задачу порождения в Арцахе внутриполитического и государственно-управленческого хаоса, чтобы суметь реализовать пражские соглашения. Насколько это удастся, станет ясно в ближайшие дни. И да, всё это – вопрос считанных дней. Решается судьба Арцаха и Армении.
Одно очевидно: государство не может быть ценой власти. Никол и вцепившийся в него Араик должны быть отправлены на политико-историческую свалку – через судебно-правовой коридор.