Ադրբեջանի «հաղթանակի» ընթրիքին մասնակցած ֆրանսիացի պատգամավորը՝ Երևան ժամանած պատվիրակության կազմում
Պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի պատվիրակության կազմում ընդգրկված է պատգամավոր Անն Ժենետեն, որին Ֆրանսիայի հայկական շրջանակները և Ֆրանսիայի հայամետ քաղաքական գործիչները քննադատում են Ադրբեջանի հետ կապերի մեջ։
Ժենետեն Ֆրանսիայի 11-րդ ընտրատարածքի պատգամավոր է, ներկայացնում է Ֆրանսիայից դուրս ապրող ֆրանսիացիներին 49 երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում։
325393973_704778288038077_6330609417348324445_n
2021 թվականի նոյեմբերի 13-17-ը Անն Ժենետեի այցը Երևան, «Հայաստան-Ֆրանսիա» բարեկամության խմբի կազմում, չեղարկվեց մի սկանդալի պատճառով։ Այցից օրեր առաջ՝ նոյեմբերի 9-ին, երբ Հայաստանը սգում էր 44-օրյա պատերազմում կորցրած զավակների հիշատակը, Փարիզում Ադրբեջանի դեսպանությունը ընթրիք-բանավեճ էր կազմակերպել ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների և գործարարների համար՝ նվիրված «Ղարաբաղի ազատագրման 1-ին տարեդարձին»։ Դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում ընթրիքի մասին գրառումն ուղեկցվում է «Հաղթանակի օր», «Ղարաբաղն Ադրբեջան է» հեշթեգով։

В составе французской делегации в Ереван прибыла депутат, участвовавшая в ужине по случаю «победы» Азербайджана
В составе делегации во главе с председателем Национального собрания Франции Яэль Браун-Пиве входит депутат Анн Женетен, которую армянские круги Франции и проармянские политические деятели этой страны критикуют за ее связи с Азербайджаном.
Г-жа Женетен избрана депутатом от 11-го избирательного округа Франции и представляет проживающих за пределами страны французов в 49 странах, в том числе в Армении.
325393973_704778288038077_6330609417348324445_n
Запланированный с 13 по 17 ноября 2021 года визит этого депутата в Армению в составе группы дружбы Армения-Франция был отменен из-за скандала. За несколько дней до визита, 9 ноября, когда Армения чтила память погибших в 44-дневной войне своих сыновей, посольство Азербайджана в Париже организовало для французских политических деятелей и предпринимателей ужин-дискуссию под названием «Первая годовщина освобождения Карабаха». На фейсбуковской странице азербайджанского посольства запись об этом ужине сопровождалась хэштегами «День победы» и «Карабах – это Азербайджан».