«Լաչինի միջանցքը ՊՊԾ գունդ չէ, և վե՛րջ»․ Արցախին հաց բերող չկա՞
Երբ «Սասնա ծռեր» ինքնահռչակ հանցավոր խումբը 2016–ին գրավեց ՊՊԾ գունդը, դա հիմնավորեց Արցախը փրկելու ցանկությամբ։
Արևմտաթուրքական ուղղվածության «ծռիստները» հայտարարում էին, որ դեմ են «Լավրովի պլան» կոչվածին ու, իբր, դրա համար են ՊՊԾ գունդը գրավել, որ կանխեն ազատագրված տարածքների հանձնումը։ «Ծռիստները» նաև ասում էին, որ եթե իրենց թույլ տան, ապա իրենք հետ կբերեն 2016–ի քառօրյա պատերազմում կորցրած 800 հեկտարը։ Քամակներն էին ճղում, թե բա՝ Արաքսից մինչև Քուռ։ Կյանքը ցուց տվեց, որ ամեն ինչ բլեֆ է։ Սրանք բոլորը տարբեր ձևերով սպասարկում են թուրք–ադրբեջանական ծրագրերն ու օգտագործվում ռուսների դեմ։
Նիկոլը եկավ իշխանության, պատերազմ ու պարտություն բերեց, հանձնեց հսկայական տարածքներ, ոչնչացրեց Արցախի պետականությունը, բայց ծռիստներն այդ ընթացքում պիկապներ էին փնտրում ֆեյսբուքներում։ Փնտրեցին այնքան, մինչև Նիկոլն ամեն ինչ հանձնեց պրծավ։
Հիմա «ծռիստները» պահանջում են ռուսների հեռացումը և Պուտինի հրաժարականը։ Երևի այն բանի համար, որ թույլ չտվեցին Նիկոլին մինչև վերջ հանձնել Արցախը։
Ահա այսպիսի «ռազմահայրենասերներ» են ծովից ծով Հայաստան պահանջող, բայց իրականում թուրքական գիծն առաջ մղող «ծռիստները»։
Ի դեպ, ՊՊԾ գնդի գրավման հետ կապված մի ուշագրավ պատմություն կա։ Ահաբեկիչները 10 օր շրջափակման մեջ էին։ Ոստիկանությունը փակել էր մուտքն ու ելքը։ Եթե հիշում եք, կար մեկն, ով իր անձնական «դռանդուլետով» ճեղքել էր ոստիկանական պատնեշը և սնունդ տարել «ծռիստներին»։ Հետագայում այդ մարդը ստացավ «Հաց բերող» մականունը։ Մահից հետո նրան սրբադասեցին, նույնիսկ ուզում էին արձանը կանգնեցնել։ «Հաց բերողի» վերջին օրերի «վկաները» վերածվել էին առաքյալների։ Կեղծ հայրենասիրության ու բարեպաշտության շոուներ էին հրամցվում։
Բան չունենք ասելու, «Հաց բերողը», ամենայն հավանականությամբ, անկեղծ մղումով էր ճեղքում ոստիկանական պատնեշն ու հաց հասցնում 10 օր ՊՊԾ գնդում բանկոմատ թալանողներին։ «Հաց բերողը» հաստատ չգիտեր, թե ինչ են իրականում իրենցից ներկայացնում «ծռիստները», չգիտեր, որ դրանք, իբր, Արցախի համար ոստիկաններ սպանելով գրավել էին ՊՊԾ գունդը, բայց ծպտուն չէին հանելու և անուղղակիորեն աջակցելու էին Նիկոլին, որն Արցախը ճանաչում է ադրբեջանական։ Նիկոլենք, «ծռիստները», թուրքական 5–րդ շարասյան ներկայացուցիչները մեկ միասնական կարգախոս ունեն՝ «Լաչինի միջանցքը ՊՊԾ գունդ չէ, և վե՛րջ»։
«Հաց բերողը» չգիտեր շատ բաներ, բայց հիմա հո լիքը մարդ գիտի, որ Արցախը մոտ մեկ ամիս է, ինչ շրջափակված է, սնունդը, դեղորայքը վերջանում են, այնտեղ հումանիտար ճգնաժամ է։ Լիքը մարդ գիտի, բայց «ծռիստները» ՊՊԾ գունդ չեն գրավում, չկա մեկն ով ինքնազոհաբար կփորձի ճեղքել ադրբեջանցի «բնապահպանների» հանցավոր շղթան ու խորհրդանշական ձևով հաց կհասցնի 120 հազար արցախցու։
Հիմա Արցախին «հաց բերող» չկա, քանզի Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնապես հռչակել է Արցախն ադրբեջանական։ Չկա, քանզի մասնագիտությամբ «հայրենասերներին» ամենևին էլ Արցախը չի հետաքրքրում։
Արցախին հաց պետք է հասցնի մեր պետությունը, բայց Նիկոլը լրիվ այլ խնդիր է լուծում։ Ինչ վերաբերում է մյուսներին ու Հայաստանի, Արցախի ամբողջ քաղաքական դաշտի վարքագծին, ապա սա արդեն առանձին խոսակցության, շատ ծանր խոսակցության թեմա է։

«Лачинский коридор не полк ППС, и точка»: Арцаху некому доставить хлеб?
Когда провозгласившая себя «Сасна црер» преступная группа захватила в 2016-ом полк ППС, она обосновала это желанием спасти Арцах.
«Црер» западно-турецкого уклона заявляли, что выступают против так называемого «плана Лаврова» и, якобы, поэтому и захватили полк ППС, чтобы предотвратить сдачу освобожденных территорий. «Цристы» говорили также, что, если им позволят, они вернут потерянные в ходе 4-дневной войны 2016-го 800 гектаров территорий. Они надрывали задницы на тему «От Аракса до Куры». Однако жизнь показала, что всё это было блефом. Все они в той или иной форме обслуживают турецко-азербайджанские планы и используются против русских.
Никол пришел к власти, принес войну и поражение, сдал огромные территории, уничтожил государственность Арцаха, но «црер» в это время искали пикапы в «Фейсбук». Искали до тех пор, пока Никол не сдал всё с потрохами.
Сейчас «цристы» требуют ухода русских и отставки Путина. По-видимому, из-за того, что тот не позволил Николу окончательно сдать Арцах.
Такие вот «патриотичные» «црер», требующие Армению от моря до моря, но в реальности продвигающие турецкую линию.
Кстати, в связи с захватом полка ППС есть одна примечательная история. Террористы 10 дней были в окружении. Полиция перекрыла все входы и выходы. Если помните, тогда нашелся один, который на своем драндулете прорвался через полицейский кордон и доставил «цристам» продукты. Впоследствии этот человек получил прозвище «Принесший хлеб». После смерти его возвели чуть ли не в ранг святых, и даже хотели поставить ему памятник. «Свидетели» последних дней «Принесшего хлеб» стали «апостолами». Всех пытались потчевать псевдопатриотичными шоу на тему благочестия.
Не спорим, «Принесший хлеб», по всей видимости, прорвал кордон полицейских и доставил хлеб 10 дней дербанившим банкомат в полку ППС из искренних побуждений. Он наверняка не знал, что из себя в реальности представляют «цристы», что они захватили полк ППС, убив полицейских, якобы, ради Арцаха, но впоследствии не пикнут и даже косвенно поддержат Никола, признающего Арцах азербайджанским. Николовцы, «цристы», представители турецкой 5-ой колонны выступают под общим лозунгом «Лачинский коридор не полк ППС, и точка».
«Принесшему хлеб» многое было неведомо, но теперь-то почти все знают, что Арцах около месяца в блокаде, там заканчиваются лекарства, продовольствие – словом, гуманитарный кризис. Многие знают об этом, но «цристы» не захватывают полк ППС, нет того, кто ценой самопожертвования попытался бы порвать преступный кордон азербайджанских «экологов» и символически доставить хлеб 120 тысячам арцахцев.
Сейчас нет «приносящего хлеб» Арцаху, так как Никол Пашинян официально провозгласил Арцах азербайджанским. Нет, так как «патриотов» по профессии интересует отнюдь не Арцах.
Хлеб Арцаху должно доставить наше государство, но Никол решает совсем другую задачу. Что касается поведения остальных и политического поля Армении и Арцаха, то это – тема для отдельного, весьма нелицеприятного разговора.