Փաշինյանի և Ալիևի ամանորյա համատեղ ուղերձը
Նիկոլ Փաշինյանի ու Իլհամ Ալիևի Նոր տարվա ուղերձները փոխլրացնող էին։ Այդ ուղերձներում ընդհանուրը «Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և վե՛րջ» կարգախոսն էր։
Երկուսն էլ իրենց լսարաններին փոխանցում էին, որ Ղարաբաղն ադրբեջանական է, և որ Հայաստանը դա ընդունում է։
«Անցյալ տարի Ադրբեջանի ժողովրդին ուղղված իմ ամանորյա ուղերձում ես վստահություն էի հայտնել, որ 2022 թվականը մեր երկրի համար հաջող տարի է լինելու։ ․․․ Այս տարվա հոկտեմբերին Պրահայում և Սոչիում կայացած հանդիպումներում Հայաստանը պաշտոնապես ճանաչեց մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»,հայտարարել է Ալիևը։
«Տարածքային ամբողջականության տակ» Ալիևը ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը։ Նիկոլ Փաշինյանն էլ։ Դա է պատճառը, որ «ժողվարչապետն» իր ամանորյա ուղերձում խոսեց 29.800 քառակուսի կիլոմետրից ու շատ հպանցիկ հիշեց շրջափակված Արցախի մասին։
Նիկոլի ամանորյա ուղերձի մեխն այն էր, որ Ղարաբաղը պետք է հանձնել, որ Հայաստանի 29.800 քառակուսի կիլոմետրը պահել։ Իր այդ դավաճանական ծրագրին «լեգիտիմություն» հաղորդելու համար նա «տղա էր բերել»՝ ի դեմս Չարենցի ու Թումանյանի։ Նա վերջիններիս է ուզում հանցակից դարձնել և արդարացնել իր դավաճանությունը։ Այսինքն՝ Նիկոլի փչացնող տեսակը հասավ Չարենցին ու Թումանյանին։
Նիկոլի իրական ծրագիրը 29.800–ը չէ։ Իրական ծրագիրն իր կաշին է։ Նախկինում իր կաշվի փրկությունը պահանջում էր գոռալ «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ»։ Հիմա այդ կաշին պահանջում է գոռալ «29.800–ը Հայաստան է, և վե՛րջ», ինչը նշանակում է, որ վտանգված է Հայաստանը ճիշտ այնպես, ինչպես Արցախը վտանգվեց «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջից» հետո։
Նիկոլը հիմա ինքնիշխանիստ է ներկայանում ու ասում, որ 29.800–ը կարմիր գիծ է։ Բա եթե կարմիր գիծ է, ապա ի՞նչ է անում Նիկոլի կառավարությունը, երբ այդ կարմիր գծից թշնամին անցել է 150 քառակուսի կիլոմետրի չափ։ Ոչի՛նչ։
Նիկոլն այս ամենի համար մեղադրում է Ռուսաստանին ու ՀԱՊԿ–ին։ Դա նշանակում է, որ եթե թշնամին Երևան մտնի, ապա Նիկոլի կարմիր գիծը լինելու է միայն մեղադրանքը, այն էլ՝ Ռուսաստանի, այլ ոչ թե թշնամու հասցեին։
Ադրբեջանը Թուրքիայի «պասով» փակել է Լաչինի միջանցքը, բայց Նիկոլը որևէ քննադատական խոսք չի հնչեցնում Թուրքիայի հասցեին։ Փոխարենը նա մեղադրում է ռուսներին՝ այդ առումով էլ սինքրոն աշխատելով Ադրբեջանի հետ։

Совместное новогоднее послание Пашиняна и Алиева
Новогодние послания Никола Пашиняна и Ильхама Алиева были взаимодополняющими. Общим в них был лозунг «Карабах – это Азербайджан, и точка».
Они оба передавали своим аудиториям, что Карабах – азербайджанский, и Армения это признает.
«В прошлом году в своем новогоднем послании народу Азербайджана я выразил уверенность, что 2022-ой будет для нашей страны успешным годом… На встречах в Праге и Сочи в октябре этого года Армения официально признала территориальную целостность и суверенитет нашей страны», – заявил Алиев.
Под «территориальной целостностью» Алиев подразумевает также Нагорный Карабах. Как и Никол Пашинян. Именно поэтому «народный премьер» в своем новогоднем послании говорил о 29.800 кв. км и весьма поверхностно упомянул о находящемся в блокаде Арцахе.
Гвоздем новогоднего послания Никола было то, что Карабах нужно сдать, чтобы удержать 29.800 кв. км Армении. Для придания «легитимности» этому своему предательскому плану он цитировал Чаренца и Туманяна. Для оправдания собственного предательства он хочет сделать последних своими соучастниками. То есть испорченный человеческий тип Никола добрался также до Чаренца и Туманяна.
Реальным планом Никола является отнюдь не «29.800». Его реальный план – спасение собственной шкуры. В прошлом спасение этой шкуры требовало кричать «Арцах – это Армения, и точка». Сейчас это требует кричать «29.800 – это Армения, и точка», что означает, что Армения находится под угрозой – точно так же, как Арцах после «Арцах – это Армения, и точка».
Никол сейчас позиционирует суверенистом и говорит, что 29.800 – это красная линия. Если это так, то чем занято правительство Никола, когда враг пересек эту красную линию на 150 кв. км? Ничем.
Никол винит во всем этом Россию и ОДКБ. А это означает, что в случае вхождения врага в Ереван красной линией Никола будут лишь обвинения, к тому же в адрес России, а не врага.
Азербайджан с подачи Турции перекрыл Лачинский коридор, но Никол не озвучил в адрес Турции какой-либо критики. Вместо этого он обвиняет русских, работая синхронно Азербайджану также в данном вопросе.