Եվ այսպես, Մոսկվայում որոշեցին վերջ դնել հոգեբանական էքսցեսներին ու հանրությանը ներկայացնել իշխանական թիմի նախագահի թեկնածուին (փաստացի՝ ՌԴ հաջորդ նախագահին), ով, ինչպես և սպասվում էր, Վլադիմիր Պուտինն է։
Ուշագրավ է, որ Սերժ Սարգսյանի շրջապատում կրեմլյան առաջիկա փոփոխությունները լուրջ պանիկա են առաջացրել։ Այդ պանիկան դրսևորվեց նախևառաջ լրատվական դաշտում։ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի վերահսկողության տակ գտնվող «լևոնական» մամուլի միջոցները, վարձկան «տեխնոլոգների» և «քաղաքական դրածոների» շուրթերով, հիմա շտապում են տարածել, թե Մեդվեդեվի հեռացումը և Պուտինի գալը չի ազդի ներհայաստանյան քաղաքական զարգացումների վրա։ Նման տեսակետներ ներկայացնելով՝ «ազատ, բայց սերժատու» մամուլն այժմ հայտնվում է, մեղմ ասած, անհարմար վիճակում, քանի որ նրանք ընկնում են իրենց իսկ լարած քարոզչական թակարդը՝ ակամայից ջղաձիգ շարժումներ անելով ու մատնելով սեփական անհանգստությունը։
Բանն այն է, որ սկսած 2008 թվականից, երբ Բաղրամյան 26–ում հայտնվեց Սերժ Սարգսյանը, նույն այդ «սերժատու» կամ «լևոնական» լրատվամիջոցները, «նախաձեռնող» նախագահի PR–ն անելիս ու նրա դիրքերի ամրությունը հիմնավորելիս, մի սխեմա էին ներկայացնում հայ ժողովրդին, ըստ որի՝ Մեդվեդեվը կգնա իր նախագահության երկրորդ ժամկետին ու քանի որ դա պրոյեկտվելու է նաև ՌԴ ռազմավարական դաշնակից Հայաստանի վրա, ուստի Սերժ Սարգսյանն էլ կպաշտոնավարի մինչև 2018 թվականը, իսկ 2018–ից հետո արդեն նախագահականի ջահելությունն իր ձեռքը կվերցնի իշխանությունը՝ «հորից «որդի»» ծրագրի շրջանակներում։
«Սերժն ու Մեդվեդեվը իրար հետ լավ են ու երկուսն էլ շարունակելու են պաշտոնավարել, իսկ Պուտինը հետ չի գալու» խորագրի ներքո քարոզ տանող «սերժատու» կայքերն ու թերթերը, նախագահականի հրահանգով գործելով, «տակից» հակաքարոզչություն էին անում Վ. Պուտինի դեմ և շատ հաճախ հակապուտինական արշավը վերածվում էր հակառուսական հիստերիայի, որը նույնպես Բաղրամյան 26–ի կողմից էր խրախուսվում, քանի որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության կնքահայրերը թուրքական վեկտորն էին ընտրել։
Եվ հիմա, երբ ակնհայտ է, որ Ռուսաստանում իշխանությունը կրկին իրենց ձեռքն են ամբողջացնում ազգային ուժերը, որոնց աշխարհաքաղաքական շահերին համահունչ են ՀՀ ազգային շահերը (Ղարաբաղի հարցի տարանջատում հայ–թուրքական հարաբերություններից, Ղարաբաղում ստատուս քվոյի պահպանում և այլն), տնաբույծ «ֆուտբոլասերները» իրար են խառնվել ու նկատենք, որ իրար խառնվելու համար լուրջ պատճառներ ունեն։
Գաղտնիք չէ, որ ՌԴ ներկա վարչապետի և ուժային շրջանակների կողմից այդպես էլ ընդունելության չարժանացավ տերպետրոսյանական «մաստի» քիրվայության ուղին բռնած Սերժ Սարգսյանը։ Խոսքն արարողակարգային ընդունելության կամ պաշտոնական շփումների մասին չէ։ Խոսքն այն մասին է, որ Ս. Սարգսյանի հանդեպ պուտինական շրջանակները ընդգծված սառնություն ցուցաբերեցին այս երեք տարիների ընթացքում և դա է պատճառը, որ Սարգսյանի թիմն այժմ փորձում է դուրս գալ իր իսկ քարոզչական թակարդից՝ ասելով, թե Պուտինի գալը ոչինչ չի փոխելու Հայաստանում, այնինչ ոչ վաղ անցյալում ճիշտ հակառակն էին գրում ու հետն էլ եզրակացնում, թե քանի որ Պուտինը չի գա, իսկ Մեդվեդեվն էլ կմնա, հետևաբար «ընդմիշտ Սերժ»։ Ինչպես ասում են՝ «քաշվան» կամ «պռաֆանուլիս»։ Ոչինչ, այդպես էլ է պատահում։
Անշո՛ւշտ, Հայաստանի ճակատագիրը ՀՀ քաղաքացիներս ենք որոշելու և Մոսկվայում կամ Բրյուսելում չի վճռվելու մեր ներքաղաքական զարգացումների ելքը, բայց ամեն դեպքում պետք է հաշվի առնել, որ Հայաստանն աշխարհից կտրված չէ։
Այն, որ Սերժ Սարգսյանը խայտառակ արտաքին ու ներքին քաղաքականություն վարելու համար պետք է հեռացվի նախագահական նստավայրից՝ Պուտինի ու մյուսների գործը չէ։ Դա պետք է անի Հայաստանի քաղաքացին։ Իսկ Պուտինի հետ կապված գործընթացին և սերժականների այժմյան պահվածքին անդրադարձա՝ ցույց տալու համար նախագահական նստավայրի ու «սերժատու» լրատվամիջոցների գաղափարական ու քարոզչական սնանկությունը, ստրկամտությունը։
Չեմ կասկածում, որ «սերժատու» լրատվամիջոցների մոտ, նույն Բաղրամյան 26–ի հրահանգով, հիմա կսկսվի Պուտինի հանդեպ քծնանքի մի այնպիսի գործընթաց, որի համեմատ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության փուլում Գյուլի հանդեպ ցուցաբերած նրանց քծնանքը նախավարժանք կթվա։ Բայց միևնույն է, ինչպես «սերժատուներն» էին մի ժամանակ գրում, Սերժ Սարգսյանը Դմիտրի Մեդվեդեվի «նապառնիկն» է և, հետևաբար, դատելով իրադարձությունների ընթացքից, 2–րդ ժամկետ մեր «ճկուն» նախագահին չի սպասվում։ Hasta la vista!
Մեդվեդեվը հրաժարվեց 2–րդ ժամկետից, տարոսը Սերժ Սարգսյանին

Медведев отказался от 2-го срока: очередь за Саргсяном
Итак, в Москве решили положить конец психологическим эксцессам и представить общественности кандидата в президенты от команды власти (фактически, следующего президента РФ), которым, как и ожидалось, оказался Владимир Путин.
Примечательно, что в окружении Сержа Саргсяна предстоящие кремлевские перемены вызвали панику, которая, прежде всего, проявилась на информационном поле. Устами наемных «технологов» и «политических ставленников» подконтрольные «гибкому» лидеру РПА «левоновские» СМИ спешат сейчас возвестить всем, что уход Медведева и приход Путина не повлияет на политические процессы внутри Армении. Представляя подобные мнения, «свободная, но подсержевская» пресса оказывается, мягко говоря, в неудобном положении, поскольку они попадают в расставленную ими же пропагандистскую ловушку, невольно делая нервные движения и выдавая собственное беспокойство.
Дело в том, что начиная с 2008г., когда на посту президента оказался Серж Саргсян, те же «подсержевские» или «левоновские» средства массовой информации, занимаясь PR–ом «инициативного» президента и аргументируя твердость его позиций, представляли армянскому народу схему, согласно которой, Медведев пойдет на второй президентский срок, и поскольку это будет проектироваться и на стратегического союзника РФ – Армению, то и Серж Саргсян останется на посту президента до 2018г., а после 2018г. в рамках программы «от отца “сыну”» власть в свои руки возьмет молодежь из президентской резиденции.
Проводящие пропаганду по теме «У Саргсяна и Медведвева хорошие отношения, и оба останутся у руля власти, а Путин не вернется» «подсержевские» сайты и газеты, действуя по распоряжению из президентской администрации, «тайком» проводили антипропаганду против В. Путина, и очень часто антипутинская кампания превращалась в антироссийскую истерию, что также поощрялось в президентской резиденции, поскольку крестные отцы «футбольной» дипломатии избрали турецкий вектор.
И сейчас, когда очевидно, что власть в свои руки в России снова берут национальные силы, чьи геополитические интересы созвучны национальным интересам РА (отсутствие взаимоувязывания между Карабахской проблемой и армяно-турецкими отношениями, сохранение в Карабахе статус-кво и так далее), доморощенные «футбололюбы» переполошились. Заметим, что для переполоха у них есть достаточно веские причины.
Не секрет, что избравший тер-петросяновский путь братания с турками Серж Саргсян так и не был принят нынешним премьером РФ и силовыми кругами. Речь не о протокольных приемах или официальных контактах, а о том, что в течение этих трех лет путинские круги демонстрировали по отношению к Саргсяну подчеркнутую холодность. Именно в этом причина того, что сейчас команда Саргсяна пытается выбраться из своей же пропагандистской ловушки, заявляя, что приход Путина ничего не изменит в Армении, хотя в недалеком прошлом писали совершенно противоположное, заключая, что поскольку Путин не придет, а Медведев останется, следовательно, «Серж навсегда!». Как говорится, «лоханулись». Ничего, так тоже бывает…
Безусловно, судьбу Армении будут решать граждане РА, и исход наших внутриполитических процессов будет решаться не в Москве и не в Брюсселе, но в любом случае нужно учитывать, что Армения не оторвана от мира.
То, что за проведение позорного внешне- и внутриполитического курса Серж Саргсян должен покинуть свой пост, не касается Путина и других. Это должен сделать гражданин Армении. Я же затронул связанный с Путиным процесс и нынешнее поведение сержевцев лишь для того, чтобы показать раболепие, а также идеологический и пропагандистский банкрот президентской резиденции и «подсержевских» СМИ.
Не сомневаюсь, что у «подсержевских» масс-медиа, по распоряжению из той же резиденции, сейчас начнется процесс лести по отношению к Путину, по сравнению с которымпродемонстрированная ими на этапе «футбольной» дипломатии лесть по отношению к Гюлю, покажется разминкой. Но всё равно, как в одно время писали «подсержевские», Серж Саргсян является напарником Дмитрия Медведева, и, следовательно, судя по развитию событий, второй срок нашему «гибкому» президенту не светит. Hasta la vista!
Не сомневаюсь, что у «подсержевских» масс-медиа, по распоряжению из той же резиденции, сейчас начнется процесс лести по отношению к Путину, по сравнению с которым продемонстрированная ими на этапе «футбольной» дипломатии лесть по отношению к Гюлю, покажется разминкой. Но всё равно, как в одно время писали «подсержевские», Серж Саргсян является напарником Дмитрия Медведева, и, следовательно, судя по развитию событий, второй срок нашему «гибкому» президенту не светит. Hasta la vista!