Ալիևի ու Փաշինյանի մեծ կոնսենսուսը
Ադրբեջանի ու Հայաստանի իշխանությունների քննադատության թիրախում հայտնվել են Արցախում առաքելություն իրականացնող ռուս խաղաղապահները։
Ադրբեջանի ու Հայաստանի իշխանությունները վարում են հակառուսական քարոզչություն, կողմ են ՌԴ–ին մեր տարածաշրջանից հեռացնելուն, ինչը նշանակում է թուրքական գործոնի մեծացում։
Ադրբեջանի ու Հայաստանի իշխանությունները համարում են Արցախը ադրբեջանական։
Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարում են, որ ղարաբաղցիները Ադրբեջանի քաղաքացիներ են, իրենք ղարաբաղցիների հետ կշփվեն ադրբեջանական օրենսդրության շրջանակներում և Ղարաբաղի հարցը որևէ մեկի հետ չեն քննարկի։ Փաշինյանն էլ է, ըստ էության, նույն գծի կողմնակից, պարզապես Ալիևի ասածներին ավելացնում է «Բաքվի ու Ստեփանակերտի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմներ ստեղծել» ձևակերպումը։
Ի դեպ, և՛ Ալիևը, և՛ Փաշինյանը դեմ են Հայաստանում իշխանափոխությանը։ Երկուսն էլ Արցախն ադրբեջանական չհամարողներին անվանում են ռեվանշիստներ։
Ահա այսպիսի կոնսենսուս կա Ալիևի ու Փաշինյանի քաղաքականության մեջ։ Ահա թե ինչու է փակ Լաչինի միջանցքը և ահա թե ինչու է Փաշինյանը իրեն տարանջատում Արցախի խնդրից։ Արարատ Միրզոյանի Մոսկվա չմեկնելն այդ տարանջատման դրսևորումներից էր։

Большой консенсус Алиева и Пашиняна
Мишенью критики властей Азербайджана и Армении стали выполняющие в Арцахе миротворческую миссию российские военные.
Власти Азербайджана и Армении проводят антироссийскую пропаганду, выступают за уход РФ из региона, что означает усиление турецкого фактора.
Власти Азербайджана и Армении считают Арцах азербайджанским.
Власти Азербайджана заявляют, что карабахцы являются гражданами Азербайджана, что они будут общаться с ними в рамках азербайджанского законодательства и что не будут обсуждать с кем-либо Карабахский вопрос. Пашинян тоже, по сути, является сторонником данной линии, и всего лишь добавляет к словам Алиева формулировку «создать международные механизмы диалога между Баку и Степанакертом».
Кстати, и Алиев, и Пашинян против смены власти в Армении. Они оба называют тех, кто не видит Арцах в составе Азербайджана, реваншистами.
Вот такой вот консенсус присутствует в политике Алиева и Пашиняна. Вот почему сейчас закрыт Лачинский коридор и почему Пашинян дистанцируется от вопроса Арцаха. Отказ Арарата Мирзояна от поездки в Москву был одним из проявлений этого дистанцирования.