Ալեն Սիմոնյանն ու Արտակ Բեգլարյանը միացան ադրբեջանական քարոզչամեքենային
Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկման առարկա էր դարձել ՄԱԿ–ի անվտանգության նիստում։ Ադրբեջանի ապօրինի ու հակամարդկային գործողությունները քննադատության արժանացան։ Բոլորն էլ պահանջում էին բացել միջանցքը, խնդիրները լուծել բանակցությունների միջոցով, դիվանագիտական ու քաղաքական գործիքակազմերով։
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջնորդական առաքելություն ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները կոչ արեցին Ադրբեջանին բացել ճանապարհը՝ ամեն մեկն իր շեշտադրմամբ։
Գրեթե բոլոր երկրները՝ Չինաստանը, Ֆրանսիան և այլք, միջանցքի խնդրի կարգավորմանն անդրադառնալիս, հղում էին անում 2020–ի նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարությանը՝ դրանով իսկ ընդունելով, որ Ռուսաստանն ունի գլխավոր դերակատարում հայ–ադրբեջանական հարաբերություններում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող մյուս երկու պետությունների՝ ԱՄՆ–ի ու Ֆրանսիայի համեմատ մի փոքր այլ տոնայնություն ուներ Ռուսաստանի ներկայացուցչի խոսքը, ինչը հասկանալի է։ Ռուս խաղաղապահներն են Արցախում գտնվում, և եթե ՌԴ–ն շատ կոշտ արտահայտվեր Ադրբեջանի հասցեին, ապա արբիտրից կվերածվեր հակադրության կողմի, ինչը խնդիրներ կառաջացներ։ Ռուսաստանն, ի տարբերություն մյուս երկրների, գետնի վրա անմիջական պատասխանատվություն է կրում Արցախի ժողովրդի անվտանգության համար, և բնական է, որ այդ երկրի բառաֆոնդը պետք է այլ լինի։ Չհասկանալ այս ամենը, նշանակում է՝ ոչինչ չհասկանալ քաղաքականությունից։ Հասկանալ այս ամենը, բայց այդուհանդերձ բողոքել ռուսներից, նշանակում է՝ աշխատել թշնամու օգտին ու Արցախի դեմ։
Այո՛, ՌԴ գործողությունները կամ որոշ դեպքերում՝ անգործությունը շատ դեպքերում հարցեր են առաջացնում, բայց մենք այլընտրանք ունե՞նք։ Եթե մենք ունենայինք այլ տարբերակ, ապա կարելի էր մուննաթ գալ, բայց խնդիրն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանն է հնարավորություն տվել Ադրբեջանին լկտիանալ։ Նիկոլն Արցախը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս ու հիմա պահանջում է, որ ռուսներն ավելի հայ լինեն, քան հայերը, ավելի կոշտ լինեն Ադրբեջանի հանդեպ, քան ՀՀ կառավարությունը։
Ուշագրավն այն է, որ երեկ գրեթե նույն շեշտադրմամբ Ռուսաստանի դեմ քարոզչություն իրականացրեցին ԱԺ նախագահ աշխատող Ալեն Սիմոնյանը և ՀՀ–ում ՄԱԿ–ի գրասենյակի դիմաց շոու կազմերպող Արտակ Բեգլարյանը՝ Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարարը, ով Արցախում հայտնի է որպես սորոսական։ Երկուսին էլ չէր գոհացրել ՌԴ ներկայացուցչի խոսքը ՄԱԿ–ում, երկուսն էլ առաջին հայացքից տեղին էին մուննաթ գալիս, բայց երբ հաշվի ես առնում Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և ՌԴ դերակատարումը, ապա պարզ է դառնում, որ երկուսն էլ կամա թե ակամա միացել են ադրբեջանական քարոզչությանը, որի հիմնական թիրախները ՌԴ–ն ու Արցախում առաքելություն իրականացնող ռուս խաղաղապահներն են։
Վերջին օրերին առավել ակնհայտ է դառնում, որ Նիկոլ Փաշինյանի ու Իլհամ Ալիևի հարվածի ուղղությունը նույնն է՝ ՌԴ–ն։ Դա է պատճառը, որ նրանց քարոզչագործիքները, ՀՀ–ում բացահայտորեն գործող թուրքական 5–րդ շարասյունը նույն հակառուսական քարոզն են տանում, որպեսզի դուրս մղեն ռուս խաղաղապահներին Արցախից, ապա՝ Հայաստանից։ Այդ գիծը պաշտպանելու համար էր Երևան ժամանել բրիտանական հետախուզության թուրքամետ ղեկավարը։
Լաչինի միջանցքն իրականում Ալիևն ու Փաշինյանն են փակել։ Քննադատության թիրախը հենց նրանք պետք է լինեն։ Մյուս թիրախները կեղծ են։

Ален Симонян и Артак Бегларян присоединились к азербайджанскому агитпропу
Ситуация вокруг Лачинского коридора стала предметом обсуждения на заседании Совбеза ООН. Незаконные и античеловеческие действия Азербайджана удостоились критики. Все потребовали открыть коридор, решать проблемы посредством переговоров, дипломатического и политического инструментария.
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию Карабахского конфликта призвали Азербайджан разблокировать дорогу – каждая со своими акцентами.
Практически все страны – Китай, Франция и др., обращаясь к урегулированию проблемы коридора, ссылались на трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, принимая тем самым, что Россия играет в армяно-азербайджанских отношениях ключевую роль.
По сравнению с двумя другими странами-сопредседателями МГ ОБСЕ (США и Францией), речь представителя России имела несколько иную тональность, что понятно. В Арцахе находятся российским миротворцы, и если бы РФ высказалась в адрес Азербайджана более жестко, то превратилась бы из арбитра в сторону конфликта, что породило бы дополнительные проблемы. Россия, в отличие от других стран, несет непосредственную ответственность «на земле» за безопасность народа Арцаха, и естественно, что лексикон этой страны должен быть иным. Не понимать всего этого – означает не смыслить в политике. Понимать, но при этом всё равно жаловаться на русских – означает работать в пользу врага и против Арцаха.
Действительно, действия или в некоторых случаях бездействие РФ вызывает определенные вопросы, но есть ли у нас альтернатива? Будь у нас иной вариант, мы могли бы сетовать, но вся проблема в том, что возможность обнаглеть Азербайджану предоставил Никол Пашинян. Никол признал Арцах частью Азербайджана, и сейчас требует, чтобы русские были большими армянами, чем сами армяне, более жесткими по отношению к Азербайджану, чем правительство РА.
Примечательно, что вчера практически с той же тональностью пропаганду против России проводили работающий спикером НС Ален Симонян и осуществляющий шоу напротив офиса ООН в Армении Артак Бегларян – бывший госминистр Республики Арцах, известный в Арцахе как соросовец. Обоих не удовлетворила речь представителя РФ в ООН, оба выразили справедливое на первый взгляд негодование, но когда учитываешь сложившуюся вокруг Арцаха ситуацию и роль РФ, то становится понятным, что они оба, волей-неволей, присоединились к азербайджанской пропаганде, основными мишенями которой являются РФ и осуществляющие в Арцахе миротворческую миссию российские военные.
В последние дни становится более очевидным, что направление удара Никола Пашиняна и Ильхама Алиева одно и то же – РФ. Именно поэтому их пропагандистский инструментарий, действующая в РА турецкая 5-ая колонна ведут одну и ту же антироссийскую пропаганду, чтобы вытеснить российских миротворцев из Арцаха, а затем – Армении. Именно для отстаивания данной линии в Армению и прибыл протурецкий руководитель британской разведки.
Лачинский коридор в реальности закрыли Алиев и Пашинян. Именно они и должны быть мишенями критики. Остальные мишени – ложные.