Շուրջ 1100 մարդ մնացել է ճանապարհին՝ հնարավորություն չունենալով միանալ իրենց ընտանիքներին, այդ թվում 270 երեխա այս պահին կրտված են իրենց ընտանիքներից. Արցախի ՄԻՊ
Արդեն 24 ժամ է՝ Արցախի ժողովուրդը գտնվում է շրջափակման մեջ՝ կտրված արտաքին աշխարհի հետ հաղորդակցության հնարավորությունից, գրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Ադրբեջանցիները կեղծ բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը, որը միակն է։ Ստեղծված իրավիճակը հանգեցնում է հումանիտար աղետալի հետևանքների՝ դադարեցվել է սննդամթերքի, էներգակիրների, դեղորայքի և անհրաժեշտ պարենի մատակարարումները, հազարավոր մարդիկ գտնվում են մեկուսացման մեջ, շուրջ 1100 մարդ մնացել է ճանապարհին ձմեռային ցուրտ պայմաններում՝ հնարավորություն չունենալով միանալ իրենց ընտանիքներին, այդ թվում 270 երեխաներ այս պահին կրտված են իրենց ընտանիքներից։
Սա ադրբեջանական էթնիկ ատելության քաղաքականության հերթական դրսևորումն է, որը նպատակ ունի ահաբեկելու Արցախի ժողովրդին, գոյաբանական սպառնալիքի ներքո տարբեր կենսական հարցերում զիջումներ կորզելու Արցախից և պարտադրելու իր կամքը։ Սրանք մարդու իրավունքների լայնածավալ ու կոպտագույն խախտումներ են, որոնց վերաբերյալ մինչ այս պահը միջազգային պատշաճ արձագանք չկա։ Ես ակնկալում եմ միջազգային դերակատարների ակտիվ արձագանքը, մարդիկ չպիտի անտեսվեն՝ անկախ աշխարհաքաղաքական իրողություններից ու պետությունների քաղաքական ու տնտեսական շահերից»,-գրել է Արցախի ՄԻՊ-ը։

Порядка 1100 человек, включая 270 детей, лишены возможности вернуться в свои дома – омбудсмен Арцаха
Порядка 1100 человек, включая 270 детей, в условиях зимнего холода лишены возможности вернуться в свои дома из-за перекрытия азербайджанцами Лачинского коридора. Об этом сообщил Омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян на своей странице в «Facebook».
«Уже 24 часа народ Арцаха находится в блокаде, отрезан от внешнего мира. Азербайджанцы под фиктивным экологическим предлогом перекрыли дорогу Степанакерт-Горис, которая единственная. Сложившаяся ситуация приводит к катастрофическим гуманитарным последствиям: прекращены поставки энергоносителей, медикаментов и необходимого продовольствия, тысячи людей находятся в изоляции», – написал омбудсмен.
Он указал, что блокирование дороги является очередным проявлением проводимой Азербайджаном политики ненависти на этнической почве, цель которой – подвергнуть террору народ Арцаха, выцарапать у Арцаха под экзистенциальной угрозой уступки в различных жизненно важных вопросах и навязать свою волю.
«Это масштабное и грубейшее нарушение прав человека, на которое мировое сообщество до сих пор должным образом не отреагировало. Я ожидаю реакции международных структур, людей не должны игнорировать, независимо от геополитических реалий и политических и экономических интересов государств», – подчеркнул омбудсмен Арцаха.