Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին երկկողմանի փակ է. Հայաստանից Արցախ գնացող քաղաքացիները գիշերել են Գորիսում
Ադրբեջանական հերթական սադրանքի հետևանքով մեկ օր շարունակ փաստացի շրջափակման մեջ է Արցախի Հանրապետությունը և ոտնահարված են հազարավոր քաղաքացիների իրավունքները։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ ներքին գործերի նախարարությունից։
Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, Հայաստանից Արցախ եկող քաղաքացիները գիշերել են Գորիսում, մի մասը`այդ թվում կանայք ու երեխաներ, Շուշիի շրջանի Լիսագոր համայնքում։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին ժամը 10։30-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի դրույթները, բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել է Արցախն աշխարհին կապող կյանքի միակ ճանապարհը, ոտնահարելով քաղաքացիական բնակչության կենսական շահերն ու իրավունքները:

Межгосударственная трасса Степанакерт-Горис перекрыта в обе стороны
Движение по межгосударственной трассе Степанакерт-Горис перекрыто в обе стороны, сообщает пресс-служба полиции МВД Республики Арцах.
«В результате очередной азербайджанской провокации Республика Арцах уже сутки находится в фактической блокаде, нарушены права тысяч граждан. Ввиду сложившейся ситуацией прибывшие из Армении в Арцах граждане ночевали в Горисе, часть из них, в том числе женщины и дети, в общине Лисагор Шушинского района», – говорится в сообщении.
Около 10:30 12 декабря азербайджанская сторона, нарушив положения трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 года, под надуманным экологическим предлогом перекрыла единственную дорогу жизни, связывающую Арцах с миром, попирая жизненно важные интересы и права гражданского населения.