Անդրանիկ Թևանյան․ «Ադրբեջանը համալրում է իր բանակը, իսկ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը համալրում է իր պահակախումբը» (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանի հայտարարությունը․
Շատ խորհրդանշական և կոնտրաստային երևույթների ենք ականատես լինում։
Գրեթե միաժամանակ Ադրբեջանում ու Հայաստանում տեղի են ունենում զանգվածային միջոցառումներ։ Ադրբեջանում զորավարժություններ են՝ ուղղված Հայաստանի ու մեր բարեկամ Իրանի դեմ, իսկ Հայաստանի մայրաքաղաքում՝ Մանկական եվրատեսիլ է ու տոնական հրավառություն։
Ես կողմ եմ մանուկների ուրախությանը։ Լավ է, որ հենց Հայաստանում է անցկացվում Մանկական եվրատեսիլը: Սակայն ամեն ինչին ճաշակ, չափ ու ձև կա։
Մեր ժողովուրդը պետք է իրականությունը ճիշտ հասկանա, որպեսզի մայրերն իրենց երեխաների դիակների հերթական խմբաքանակը չստանան: Կամ էլ՝ չսպասեն անթաղ դիակները ստանալուն։
Ադրբեջանցիները մի քանի ժամով փակել էին Արցախը Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհը։ Երևանի քաղաքային իշխանությունն էլ ի՛ր հերթին էր մի քանի ժամով փակել մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցները, որպեսզի տոնական լույսեր կախի ու կառավարության շենքի պատերը բարբարոսաբար ծակելով՝ պատրաստվի Նոր տարվան։
Ադրբեջանը համալրում է իր բանակը, իսկ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը համալրում է իր պահակախումբը, որին հանդիպելիս մարդիկ երբեմն կյանքը կամ առողջությունն են կորցնում։
Ադրբեջանը զենք է գնում ու պատրաստվում մեր դեմ հարձակման: Հայաստանի իշխանությունը հսկայական գումարներ է ծախսում հպարտ քաղաքացիների զգոնությունը բթացնելու, տոնածառ զարդարելու, ժողովրդին կառնավալային իրականության մեջ մտցնելու համար։
Որքան շատ են իրենք սիրում բոլորին, խոնարհվում բոլորի առաջ ու հպարտանում բոլորով, այնքան ավելի ծանր վիճակում են հայտնվում բոլորը, բացի իրենցից, իհարկե։
Որքան շատ են խոսում իշխանությունները թալանից, այնքան ավելի շատ են թալանվում հպարտ քաղաքացիները․ գների աճի արդյունքում կյանքն արժեզրկվել է, ապրուստը՝ թանկացել։ Բա ո՞ւր մնացին օլիգարխների դեմ պայքարները: Բա ինչու՞ գները չեն իջնում։ Չէ՞ որ նախկինում ասում էին, թե գնաճի պատճառը մենաշնորհն է և հիմա, իբր, մենաշնորհները վերացել են։ Մի՞թե պարզ չէ, որ վարչապետի աթոռին հայտնվածը խաբել է այն 3 մլն վարչապետ հռչակվածներին, որ բանանի ու մյուս բաների գները կիջնեն, որ զիմզիմովները այլևս չեն կարողանա արագաչափերի միջոցով կեղեքել մեր վարորդներին: Պարզվում է՝ այսօրվա Զիմզիմովն ավելի է չաղացել և լկտիացել, իսկ վարորդներին ու մյուսներին թալանելու չափերը կտրուկ ավելացել են։
Եվ այս ամենը կոչվում է թավշյա, ոչ բռնի, ժողովրդական հեղափոխություն, որի պայմաններում շարքային քաղաքացիներին վերապահված են զոհվելն ու կյանքի զրկանքները կրելը, իսկ իրենց՝ իշխանության վայելքները, արագ հարստանալը, աշխարհով մեկ պտտվելը։

Андраник Теванян: «Азербайджан пополняет свою армию, а глава правительства Армении – свой кортеж» (видео)
Мы являемся свидетелями весьма символичных и контрастных явлений.
В Азербайджане и Армении практически одновременно проходят массовые мероприятия. В Азербайджане военные учения, направленные против Армении и дружественного нам Ирана, а в столице Армении – «Детское Евровидение» и праздничный салют.
Я за то, чтобы наши дети радовались. Хорошо, что «Детское Евровидение» проводится именно в Армении. Однако всё должно быть в меру и со вкусом.
Наш народ должен правильно осознавать сложившуюся реальность, чтобы матери не получили новые партии трупов своих детей. Или не дожидались их непогребенных тел.
Азербайджанцы на несколько часов перекрыли единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией. Городские же власти Еревана, в свою очередь, перекрыли на несколько часов центральные улицы столицы, чтобы развесить праздничное освещение и подготовиться к Новому году, варварски просверлив стены здания Правительства.
Азербайджан пополняет свою армию, а руководитель правительства Армении пополняет свой кортеж, при встрече с которым люди зачастую теряют свои жизни или здоровье.
Азербайджан закупает оружие и готовится к нападению на нас. Правительство Армении тратит огромные суммы на притупление бдительности гордых граждан, украшение ёлки и введение людей в карнавальную реальность.
Насколько сильно они любят всех, преклоняются перед всеми и гордятся всеми, настолько более удручающим становится состояние всех – кроме них самих.
Чем больше власти говорят о разграблении, тем сильнее разграбляются гордые граждане: в результате роста цен жизнь обесценилась, а средства к существованию – подорожали. И где осталась борьба с олигархами? Почему цены не снижаются? Ведь в прошлом заявлялось, что рост цен связан с монополиями, которые сейчас, якобы, ликвидированы. Разве не понятно, что оказавшийся в премьерском кресле обманул провозглашенных премьерами 3 млн граждан, что цены на бананы и остальное снизятся и что зимзимовы больше не смогут обдирать наш народ посредством дорожных видеокамер и спидометров? Выясняется, что сегодняшний «Зимзимов» еще более разжирел и обнаглел, а размах грабежа водителей и остальных резко вырос.
И всё это называется бархатной, ненасильственной, народной революцией, в условиях которой рядовым гражданам отведены смерти и жизненные невзгоды, а им – властные кайфы, быстрое обогащение и путешествия по всему миру.