Եմենում Սալեհի կողմնակիցների և ընդդիմության միջև զինադադարի համաձայնագիր է կնքվել
«Ռոյթերս» գործակալությունը հայտնում է, որ Եմենի նախագահ Ալի Աբդալլա Սալեհի բանակի դասալիք զինվորները զինադադար կնքելու վերաբերյալ համաձայնության են եկել կառավարական զորքերի հետ։
«Արդեն զինադադարի կնքման մասին համաձայնություն է եղել նախագահի ուժերի և գեներալ Ալի Մոսհենի միջև»,–հայտարարել է աղբյուրը։
Երկրի ղեկավարող կուսակցության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներից մեկը գործակալությանն ասել է, որ ինքը չի իմացել կատարվող գործարքի մասին, սակայն ակնկալում էր, որ նման համաձայնագիր կկնքվի ավելի ուշ։
Եմենում վերջին օրերին բողոքի ցույցերի նոր ալիք է բռնկվել։ Սալեհի զորքերի և ցուցարարների միջև բախումների հետևանքով վերջին տվյալներով զոհվել է 50 մարդ։ Երկու օրերի ընթացքում վիրավորվել է ավելի քան 1000 ցուցարար։

Власти Йемена договорились о перемирии с оппозицией
Оппозиционные силы, добивающиеся отставки президента Йемена Али Абдаллы Салеха, и правительственные войска заключили соглашение о перемирии, сообщает «РосБалт».
"Они достигли соглашения о перемирии между силами президента и силами генерала Али Мохсена", — заявил источник в оппозиции.
О содержании соглашения пока ничего не известно.
Накануне сообщалось, что не менее 27 человек были убиты во время столкновений в Сане между силами президента Салеха и его оппонентами.
Ранее министр торговли и промышленности Йемена Хишам Шараф обвинил в столкновениях силы, близкие к террористической группировке "Аль-Каида". В свою очередь, оппозиционеры уверены, что беспорядки инициированы правительством.
Напомним, что беспорядки в столице Йемена вспыхнули с новой силой 18 сентября. Тогда жертвами столкновений стали 26 человек. Для разгона десятков тысяч манифестантов были применены водометы и слезоточивый газ. Кроме того, полицейские открывали по толпе огонь на поражение.