Ի՞նչ կտա Հայաստանին ու Արցախին Ֆրանսիայի սենատի որոշումը
Ֆրանսիայի սենատի ընդունած որոշումը ականջահաճո է։ Ադրբեջանից պահանջում է հեռացնել Ադրբեջանի զինված ուժերը Հայաստանի սուվերեն տարածքից, վերահաստատում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտությունը։
Սենատն առաջարկում է Ֆրանսիայի կառավարությանը, եվրոպական գործընկերների հետ համագործակցաբար, պատասխան դիվանագիտական և տնտեսական միջոցներ նախատեսել Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիան պատժելու նպատակով, այդ թվում՝ կիրառել պատժամիջոցներ, որոնք կթիրախավորեն Ադրբեջանի իշխանությունների ունեցվածքը, ինչպես նաև կնախատեսեն էմբարգո կիրառել Ադրբեջանից գազի և նավթի ներկրման հարցում։
Միջին վիճակագրական հայ քաղքենու և ապաքաղաքական հայի համար այս որոշումը գրգռիչ է։ Չէ՞ որ տանը նստած կարելի է հուսալ, որ Ադրբեջանը, ենթարկվելով Ֆրանսիայի սենատի որոշմանը, զորքերը դուրս կբերի ՀՀ սուվերեն տարածքից, կվերադարձնի գերիներին, կճանաչի Արցախի անկախությունը և էլի լիքը նման բաներ կանի։
Սենատի այս որոշումը կարելի է համարել հակափաշինյանական, քանզի խոսվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին։ Մինչդեռ Նիկոլ Փաշինյանի կարգախոսը «Ղարաբաղը Ադրբեջան է, և վե՛րջ»–ն է։ Պատահական չէ, որ Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է Սենատի որոշմանը, իսկ ՀՀ–ինը՝ դեռ ոչ ու դժվար է ասելը՝ կարձագանքի՞, թե՞ ոչ։
Ինչ մնում է Սենատի որոշման հետևանքներին, ապա դեռ որևէ երկիր մտած ուժը հայտարարություններով ու որոշումներով իր զորքերը դուրս չի բերել մեկ այլ երկրից։ Թե ինչ կլինի այս դեպքում, դժվար չէ կռահելը։ Ամեն դեպքում պետք է տարբերել քաղաքական կենացը իրական քաղաքականությունից։ Բազմաչարչար հայ ժողովուրդը միշտ պետք է հիշի, որ Ֆրանսիան առաջնորդվում է ի՛ր, այլ ոչ թե ՀՀ շահերով, ինչն անում են նաև մյուս բոլոր երկրները և ինչը բնական է։
Սենատի որոշումը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Արցախը, Հայաստանը, հայ–ադրբեջանական հարաբերությունների հարցը ՀՀ իշխանությունները դարձրել են աշխարհաքաղաքական բախումների մանրադրամ, մրցակցության առարկա, որից շահելու է միայն Ադրբեջանը։
Ի դեպ, եթե քաղաքական կենացներով հնարավոր լիներ ամեն հարց կարգավորել, ապա Վուդրո Վիլսոնից ավելի լավ քաղաքական կենաց հայ ժողովրդի համար դեռ ոչ ոք չի առաջարկել։ Մի խոսքով ․․․

Что даст Армении и Арцаху решение Сената Франции?
Принятое Сенатом Франции решение ласкает слух. В нем от Азербайджана требуется вывести свои вооруженные силы с суверенной территории Армении, вновь подчеркивается необходимость признания Нагорно-Карабахской Республики.
Сенат предлагает правительству Франции, в сотрудничестве с европейскими партнерами, предусмотреть ответные дипломатические и экономические меры с целью наказания Азербайджана за осуществленную им агрессию, в том числе применить санкции, которые затронут имущество руководства Азербайджан, а также ввести эмбарго на поставки газа и нефти из Азербайджана.
У среднестатистического армянского мещанина и аполитичного субъекта данное решение вызывает возбуждение. Ведь, сидя у себя дома, можно надеяться, что Азербайджан, подчинившись решению французского Сената, выведет свои войска с суверенной территории РА, вернет военнопленных, признает независимость Арцаха и т.д.
Данное решение Сената можно считать антипашиняновским, так как в нем говорится о необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики. Между тем как лозунгом Никола Пашиняна является «Карабах – это Азербайджан, и точка». Неслучайно, что МИД Арцаха отреагировал на решение Сената, а РА – пока что нет, и трудно сказать, отреагирует ли вообще.
Что касается последствий решения Сената, то пока ни одна страна в мире не выводила свои войска с территории другой страны заявлениями и решениями. Что будет в конкретном случае, догадаться нетрудно. В любом случае, нужно отличать политический тост от реальной политики. Многострадальный армянский народ всегда должен помнить, что Франция руководствуется своими, а не армянскими интересами, что естественно и присуще всем странам.
Решение Сената в очередной раз доказывает, что власти РА превратили Арцах, Армению и вопрос армяно-азербайджанских отношений в разменную монету геополитических столкновений, в предмет соперничества, от которого выиграет лишь Азербайджан.
Кстати, если бы вопросы можно было решать с помощью политических тостов, то лучшего политического тоста для армянского народа, чем предложенное Вудро Вильсоном, пока никто не озвучивал...