Մադրիդյան սկզբունքների գրեթե ամեն տողում կա Լեռնային Ղարաբաղ արտահայտությունը, Փաշինյանի ստորագրած թղթերում` զրո. Բագրատ Միկոյան
Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 11-ին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հացազրույցում հերթական անգամ մեղադրանքներ է ուղղել Ռոբերտ Քոչարյանին՝ Արցախի բանակցությունների վերաբերյալ։ Այդտեսակ պնդումներին բազմիցս անդրադարձ կատարել են թե՛փորձագետները, վերլուծաբանները, թե՛ նախագահ Քոչարյանի գրասենյակը, վերահրապարակել են առկա փաստերը, սակայն միևնույն է՝ նա և իշխանական քարոզչամեքենան որևէ քննադատության չդիմացող, անհիմն պնդումները շարունակում է։
Ելնելով այս ամենից՝ Yerevan.Today-ը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի համակարգող Բագրատ Միկոյանին խնդրեց մեկնաբանել Փաշինյանի՝ վերջին հարցազրույցում հնչեցրած մտքերը։
-Պարոն Միկոյան․ Նիկոլ Փաշինյանը ողբերգություն է համարում Արցախը բանակցություններից դուրս թողնելը, սակայն դա վերագրում է 1998 թվականին։ Թեմային բազմիցս արձագանքել եք, սակայն նա շարունակում է նույնը կրկնել։
-Կարելի էր, այո, չանդրադառնալ Փաշինյանի հերթական ստախոսությանը, սակայն, ինչպես կյանքը ցույց տվեց, պետք է չդադարել ամեն օր հիշեցնել իրական փաստերը:
Արցախը բանակցություններից դուրս է թողնվել նրա քաղաքական հոր կառավարման ժամանակահատվածում՝ 1996-1997 թվականներին, ինչի մասին կան բազմաթիվ փաստական հրապարակումներ և գործող անձանց ինքնախոստովանական ելույթներ (դրանք բազմիցս հրապարակվել են):
Նախագահ Քոչարյանի ժամանակ Մինսկի խմբի համանախագահները գրեթե միշտ այցելել են Արցախ և տասնյակ անգամներ բանակցություններ են ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահի հետ. Փաշինյանի օրոք այդպիսի բան ընդհանրապես չի եղել: Սա փաստում է, որ Արցախը բանկացություններից վերջնականապես դուրս թողեց հենցինքը:
Համաձայն Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2007 թվականին բանակցությունների հիմք ընդունված Մադրիդյան փաստաթղթով Արցախը ճանաչվել է Ադրբեջանի կազմում։ Արդյո՞ք այդ փաստաթուղթը հնարավոր է մեկնաբանել այդպես։
2007 թվականին բանակցային ծանր ջանքերի շնորհիվ բանկացային սեղանին հայտնված Մադրիդյան սկզբունքերով ոչ միայն չկար և չէր էլ կարող լինել Արցախի ճանաչում Ադրբեջանի կազմում, այլև առաջին անգամ միջազգայնորեն ընդունելի և երաշխավորվող էր դառնում Արցախի ինքնորոշման իրավունքը: Մադրիդյան սկզբունքերն այլևս հրապարակված են, և նույնիսկ Ալիևի կամ որևէ այլ թուրքի մտքով այսքան ժամանակ չի անցել պնդել, թե դրանցում Արցախը ճանաչվում էր Ադրբեջանի մաս:
Մադրիդյան սկզբունքների գրեթե ամեն տողում կա Լեռնային Ղարաբաղ արտահայտությունը, իսկ Փաշինյանի ստորագրած թղթերում այդ ատահայտությունը հասավ զրոյի:
Նախագահ Քոչարյանի բոլոր ելույթներում և բանկացային խոսույթում միշտ կարմիր թելի պես անցել է, որ Արցախի Հանրապետությունը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում և որևէ առնչություն չունի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ: Փաշինյանը նույնիսկ վախենում է արտաբերել Արցախի Հանրապետություն, ինքնորոշում բառերը:

Баграт Микоян: «Практически в каждой строчке Мадридских принципов есть словосочетание Нагорный Карабах, в документах за подписью Пашиняна – ноль»
Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению 11 ноября вновь выдвинул обвинения в адрес Роберта Кочаряна в связи с переговорами по Арцаху. Эксперты, аналитики и аппарат президента Кочаряна неоднократно ссылались на подобные утверждения, перепечатывали имеющиеся факты, но он и правительственная пропагандистская машина продолжают делать безосновательные заявления, не выдерживающие никакой критики.
Исходя из сложившейся ситуации, редакция «Yerevan.Today» попросила Баграта Микояна, координатора аппарата второго президента РА Роберта Кочаряна, прокомментировать тезисы Пашиняна, высказанные в последнем интервью.
Господин Микоян, Никол Пашинян считает трагедией то, что Арцах не участвует в переговорах, но связывает это с 1998 годом. Вы много раз комментировали эти тезисы, но все же Пашинян продолжает говорить одно и то же.
– Можно было бы не обращать внимания на очередную ложь Пашиняна, но, как показала жизнь, необходимо каждый день, не переставая, напоминать ему о реальных фактах.
Арцах остался за рамками переговоров в период правления его «политического отца» в 1996-1997 гг., о чем имеется множество фактических публикаций и выступлений (они неоднократно публиковались).
Во время президентства Кочаряна сопредседатели Минской группы практически всегда бывали в Арцахе и имели десятки бесед с президентом Республики Арцах. Такого не было при Пашиняне. Это доказывает, что Арцах был окончательно исключен из переговоров благодаря именно ему.
По словам Никола Пашиняна, Арцах был признан частью Азербайджана Мадридским документом, принятым за основу переговоров в 2007 году. Можно ли так интерпретировать этот документ?
– Благодаря напряженным переговорным усилиям в 2007 году, согласно Мадридским принципам, не только не было и не могло быть признания Арцаха частью Азербайджана, но и впервые право Арцаха на самоопределение стало международно-приемлемым и гарантированым. Мадридские принципы уже опубликованы, и ни Алиеву, ни любому другому турку даже в голову не пришло бы утверждать, что согласно этим документам Арцах признан частью Азербайджана.
Почти в каждой строчке Мадридских принципов есть словосочетание «Нагорный Карабах», а в бумагах, подписанных Пашиняном, использование этого словосочетания равняется нулю.
Во всех речах и выступлениях президента Кочаряна красной нитью всегда проходило то, что Республика Арцах никогда не входила в состав независимого Азербайджана и не имеет ничего общего с территориальной целостностью Азербайджана. Пашинян даже боится произносить слова Республика Арцах, самоопределение.