Ինչու է նյարդայնացած Խաչատուր Սուքիասյանը և ինչ սև կատու է անցել նրա ու Նիկոլի արանքով
ՔՊ–ական օլիգարխ–պատգամավորԽաչատուր Սուքիասյանը բավական նյարդային վիճակում է հայտնվել։ Պատճառն այն է, որ դատախազությունը վարչական դատարանից պահանջում է զրկել Սուքիասյանին և իր ընտանիքի անդամներին պատկանող ընկերությանը՝ «Սիլ պլազայի» նկատմամբ ունեցած սեփականության իրավունքից։ Վարչական դատարանն արգելանք է դրել «Սիլ պլազայի» վրա։
Ոմանք սա գնահատում են որպես ձևական խաղ Նիկոլի կողմից՝ «Հարվածիր յուրայիններին, որպեզի օտարները վախենան» թեմայով։ Կա նաև տեսակետ, որ սա խաղ չէ, և Նիկոլի աչքը Խաչատուր Սուքիասյանի գույքի վրա է։
Մենք ավելի հավանական ենք համարում երկրորդ վարկածը, քանզի հեղափոխությունն իր զավակներին խժռելուց առաջ միշտ հոշոտում է մինչև հեղափոխությունն իրեն կերակրածներին։
Նիկոլն այժմ մեծահարուստ է և թալանի առումով տվել-անցել է բոլորին, բայց միաժամանակ ատելություն ունի բոլոր այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր հարստացել են մինչև 2018–ը և կերակրել իրեն, քանզի իր տեսակով ապերախտ է, քցող ու երախտամոռ։
Նիկոլն ուզում է ի՛ր օլիգարխիան ձևավորել սուրենպապիկյաններով, տիգրանավինյաններով, իր ընտանիքի անդամներով։ Սուքիասյանը նրա համար դասակարգային թշնամի է։ Համ էլ՝ ինքը կոմպլեքս ունի Գռզոյից, քանզի իր նախկին կյանքում միշտ նրա ձեռքին է նայել (զուգահեռաբար օգտվելով նախկին իշխանությունների և տարատեսակ այլ օլիգարխների ձեռքերից), ներքուստ ատել է Գռզոյին, նախանձել նրան ու մտքում երազել վրեժխնդիր լինել Գռզոյից՝ սեփական էժանագին անցյալի համար։
Ապօրինի գույքի թեմայով Գռզոյին նեղելով՝ Նիկոլն ուզում է տարբեր հարցեր լուծել։ Օլիգարխ–պատգամավորը նեղվում է դրանից, բայց նաև հակադարձում «Ինչո՞ւ ես աչքդ տնկել գույքիս վրա․ եթե դա ապօրինի է, ապա այդ ապօրինի հարստությունից դու էլ ես օգտվել, ա՛յ անաղուհաց դիշովկա» թեմայով։
Նիկոլը ձգտում է հարստության, բայց միևնույն ժամանակ ատում է հարուստներին։ Նա նեոբոլշևիկ է, իսկ նեոբոլշևիկը բնական է, որ պետք է ատի Գռզոյին ու մյուսներին։
Նիկոլը խաբում է պողոսներին, թե բա հարուստներից խլելու եմ ու ձեզ բաժանեմ։ Նա հարուստներից փողը խլում է կապիտալի վերաբաշխման ծրագրի շրջանակներում։ Գռզոն բացառություն չէ։
Սուքիասյանը թերևս այս ամենը հասկացել է ու դրա համար բյուջե–2023–ի քննարկման շրջանակներում փչացրեց Նիկոլին։ Փչացրեց՝ օբյեկտիվ գնահատականով։
Շատերը կարծում էին, թե նրա քննադատության թիրախը Էկոնոմիկայի տխրահռչակ նախարար Վահան Քերոբյանն էր, բայց դա այդպես չէ։ Սուքիասյանը Քերոբյանին քննադատելիս օգտագործեց մի ձևակերպում, որով ոչնչացրեց դրանից մեկ օր առաջ ԱԺ–ում իրականացրած Նիկոլի փիառ ակցիան, թե բա՝ 14,1 տոկոս տնտեսական աճ ենք ապահովել։ Գռզոն հայտարարեց, որ կառավարությունն այդ աճի հետ կապ չունի և դա տեղի է ունեցել ի հեճուկս կառավարության անգործության։ Երբ Սուքիասյանը Քերոբյանի երեսին շպրտում էր, թե դուք այդ աճի հետ կապ չունեք, նա այդ խոսքերն իրականում Նիկոլին էր ասում։
Օլիգարխ–պատգամավորը Քերոբյանին քննադատում էր «Վահա՛ն, քեզ ասում եմ, Նիկո՛լ, դու հասկացիր» տարբերակով։ Խաչատուրը Լարսում կանգնած հայ գործարարների համար մտահոգվում էր այն պարզ պատճառով, որ մտահոգված էր Երևանի սրտում գտնվող սեփական թանկարժեք գույքով, որը նա 90–ականներին Երևանի քաղաքապետ աշխատած Վահագն Խաչատրյանի միջոցով ձեռք էր բերել ջրի գնով։ Նիկոլն այդ գույքն ուզում է խլել; Դրա համար էլ Գռզոն դարձել է խիստ նյարդայնացած ու համարյա «թունդ ընդդիմադիր»։
Հ․Գ․ Նիկոլը Սուքիասյանի դեմ միայն գույքային պայքարով չի բավարարվում։ Խնդիր է դրված Գռզոյին թուլացնել «Քաղաքացիական պայմանագրում» և ԱԺ–ում։ Պատահական չէ, որ Գռզոյի մոտ տարիներ շարունակ աշխատած ու նրա «շնիկը» համարվող Ալեն Սիմոնյանը ՔՊ–ի վարչության կազմում բավական ցածր ձայներ ստացավ։ Բոլորն էլ գիտեն, որ այդ ընտրությունների արդյունքները կեղծվել են ու «նկարվել» անձամբ Նիկոլի կողմից։ Նիկոլը Ալենին փչացրել էր՝ այդպիսով ևս մեկ հարված հասցնելով Գռզոյին ու բան հասկացնելով նրան։ Վերջինս այսօր հեռակա ձևով արձագանքեց Նիկոլին՝ նշելով, որ իրեն պետք չէ բան հասկացնել, քանզի ինքը շատ արագ ամեն ինչ հասկանում է։ Ինչ մնում է Ալենին, ապա նա այն տեսակն է, որ Գռզոյին կուրանա 1 րոպեում։ Ինքը հանուն աթոռի ու ասֆալտի եղբայրական տենդերի բոլորին ու ամեն ինչ կմոռանա։
Նկատենք, որ այս թեմայից պողոսները չպետք է ուրախությունից թռչկոտեն՝ մտածելով, որ Հանրապետության հրապարակի մոտ գտնվող գույքը Նիկոլը խլելու է ու բոմժերին վերադարձնի։ Նիկոլը պողոսներին միայն մահեր ու գների աճ է տալիս։ Մյուս բաներից բացառապես ինքն ու իր նեղ շրջապատն են օգտվում։
ՔՊ–ական օլիգարխ–պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը բավական նյարդային վիճակում է հայտնվել։ Պատճառն այն է, որ դատախազությունը վարչական դատարանից պահանջում է զրկել Սուքիասյանին և իր ընտանիքի անդամներին պատկանող ընկերությանը՝ «Սիլ պլազայի» նկատմամբ ունեցած սեփականության իրավունքից։ Վարչական դատարանն արգելանք է դրել «Սիլ պլազայի» վրա։

Почему нервничает Хачатур Сукиасян и что за кошка пробежала между ним и Николом
Олигарх-депутат от «Гражданского договора» Хачатур Сукиасян оказался в весьма нервозном состоянии. Причина в том, что прокуратура требует от суда лишить компанию, принадлежащую Сукиасяну и членам его семьи, права собственности на здание «Сил плаза».
Некоторые рассматривают это как формальный шаг со стороны Никола на тему «Бей своих, чтобы чужие боялись». Есть также мнение, что это не игра, и Никол положил глаз на собственность Хачатура Сукиасяна.
Мы считаем более вероятной вторую версию, поскольку революция, перед пожиранием свои детей, всегда проглатывает тех, кто кормил ее в прошлом.
Никол сейчас богат, и превзошел всех в плане разграбления, но одновременно ненавидит всех тех людей, которые обогатились до 2018-го и кормили его самого, так как по своей натуре – неблагодарный кидала.
Никол хочет сформировать свою олигархию с суренпапикянами, тигранавинянами и членами своей семьи. Сукиасян для него – классовый враг. Кроме того, он комплексует по части Грзо, так как в своей прошлой жизни всегда ждал от него подачек (параллельно с подачками от бывших властей и других различных олигархов), ненавидел его своим нутром, завидовал ему и мечтал отомстить ему за свое дешевое прошлое.
Притесняя Грзо на тему незаконного имущества, Никол хочет решить различные вопросы. Олигарха-депутата это задевает, и он возражает Николу на тему «Зачем позарился на мое имущество: если оно незаконное, то им пользовался в том числе и ты, неблагодарная ты дешевка».
Никол стремится к обогащению, но одновременно ненавидит богатых. Он – необольшевик, и естественно, что он должен ненавидеть Грзо и остальных.
Никол обманывает погосов, мол, отнимет деньги у богатых и раздаст всё им. Он отнимает деньги у богатых в рамках передела капитала. Грзо не исключение.
Пожалуй, Сукиасян всё это понял, поэтому и «испортил» Никола в рамках обсуждения бюджета на 2023 год. «Испортил» своими объективными оценками.
Многие считали, что объектом его критики был печально известный министр экономики Ваан Керобян, но это не так. Критикуя Керобяна, Сукиасян использовал формулировку, которой уничтожил проведенную за день до этого в НС пиар-акцию Никола, будто они обеспечили экономический рост в 14,1 процента. Грзо заявил, что правительство не имеет к этому никакого отношения, и рост произошел вопреки бездействию исполнительного органа. Когда Сукиасян возмущался Керобяну, что тот не имеет к росту никакого отношения, он в реальности адресовал свои слова Николу.
Олигарх-депутат критиковал Керобяна по варианту «Ваану в упрек, Николу – в намек». Хачатур переживал о простаивающих в Ларсе армянских предпринимателях по той простой причине, что беспокоился о своем дорогостоящем имуществе в центре Еревана, которое он за копейки приобрел в 90-ые через тогдашнего мэра столицы Ваагна Хачатряна. Никол хочет отнять эту собственность, поэтому Грзо и нервничает, становится «ярым оппозиционером».
P.S. В борьбе с Сукиасяном Никол не ограничивается лишь имущественной составляющей. Поставлена задача ослабить Грзо в «Гражданском договоре» и в НС. Неслучайно, что работавший на протяжении лет у Грзо и считающийся его шавкой Ален Симонян набрал в составе правления ГД довольно малое количество голосов. Все знают, что результаты этих выборов были сфальсифицированы и «нарисованы» лично Николом. Последний «испортил» Алена, нанеся тем самым еще один удар по Грзо и сделав ему очевидный намек. Грзо сегодня заочно ответил Николу, отметив, что ему не нужно ни на что намекать, так как он очень быстро всё схватывает. Что касается Алена, то он – тот человеческий тип, который отречется от Грзо не моргнув и глазом. Ради кресла и асфальтных тендеров брата он забудет всё и вся.
Заметим, что это не должно быть для погосов поводом для радости: в случае отъема собственности рядом с площадью Республики Никол не отдаст его неимущим. Никол приносит погосам лишь смерти и рост цен. Всем остальным пользуются он сам и его узкое окружение.