Երբ և ինչպես ծնվեց Արցախի ու Հայաստանի հարցերի լուծման արևմտյան տարբերակը
2020–ի նոյեմբերի 9–ից հետո Նիկոլ Փաշինյանը որդեգրեց «Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և վե՛րջ» կարգախոսը։ Այսինքն՝ վերադարձավ իր մինչռազմահայրենասիրական ակունքներին։
2021–ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ նրա հիմնական ասելիքը պայմանավորված էր Թուրքիայով։ Նա պողոսներին համոզում էր, որ խաղաղություն է բերելու և Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու միջոցով տնտեսական հրաշք է ապահովելու։
Նիկոլի հույսը Թուրքիան էր։ Նա կարծում էր, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը մոռացության մատնելով՝ կարողանալու է ճեղքում ապահովել՝ երաշխավորելով իր իշխանությունն ու անվտանգությունը։ Թուրքիայում շատ արագ հաշվեցին հաճախորդի ատամներն ու անցան գործի։
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանից հանդիպում խնդրելուց ու մերժվելու հետո Նիկոլը հույսը չկտրեց։ Նա տնային աշխատանք կատարելու առաջադրանք էր ստացել ու սկսեց բավարարել Թուրքիայի նախապայմանները, որոնցից մեկն Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելն է։ Որպես քիրվայական միջավայրում ձևավորված գործիչ Նիկոլի համար թուրքական այդ նախապայմանը բավարարելը խնդիր չէր։ Այդտեղից ծնվեց նրա՝ «միջազգային հանրությունը պահանջում է իջեցնել Արցախի կարգավիճակի հետ կապված նշաձողը» ձևակերպումը։ «Միջազգային հանրության» տակ նա նկատի ուներ Թուրքիային։
Այս ամենին զուգահեռ սկսեց հայ–թուրքական շփումը։ Շփում, որն իրականում եռակողմ էր, քանզի Ադրբեջանը ևս մասնակցում էր դրան՝ անուղղակիորեն։ Թուրքիան հայտարարում էր, որ հայ–թուրքականը կապված է հայ–ադրբեջանականի հետ ու մինչև Ադրբեջանը չբավարարվի, ոչ մի սահման չի բացվի։ Դրանից հետո Նիկոլն սկսեց ակտիվացնել իր քարոզչությունը՝ ագրեսիվորեն տարածելով, որ Արցախն Ադրբեջանինն է։
Ու չնայած այս ամենին Թուրքիան չէր շտապում, իսկ Ադրբեջանն ավելի էր ագրեսիվանում ու մեծացնում ախորժակը։ Տեղի ունեցավ հարձակում ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա։ Հակառուսական գիծ որդեգրած Նիկոլն է՛լ ավելի մեծացրեց Կրեմլի դեմ քայլերը՝ սեփական քայլերի արդյունքների մեղքը բարդելով ռուսների վրա։ Եկավ արդեն հրապարակայնորեն Արևմուտքի խաղի մեջ մտնելու ժամանակը։ Եթե նախկինում Արևմուտքը ՀՀ–ին իր կողմը քաշելու համար խոսում էր Արցախի հարցից, ապա հայ–թուրքական գործընթացի արդյունքում դա պակասեց, ապա՝ մարեց, քանզի Թուրքիայից ԱՄՆ–ին ու մյուսներին հավաստիացրեցին, որ Նիկոլը պատրաստ է Արցախը հանձնել ու անել ամեն ինչ, որպեսզի ռուսական գործոնը Հայաստանում ու Հարավային Կովկասում զրոյանա։ Արդյունքում՝ Բրյուսելում Արցախի ժողովուրդը դարձավ «էթնիկ հայ բնակչություն»։
Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը հիացած էր Նիկոլի քայլերից ու նրան խիզախ գործիչ էր համարում։ Նիկոլին թվում էր, թե ինքն արդեն կարող է իր ուզածին հասնել, բայց պարզվեց, որ Ալիևը Երևանն է պահանջում։ Նիկոլը դրանից հետո ավելի սեղմվեց Արևմուտքի գրկում։ Պրահայում նա պաշտոնապես համաձայնեց Ալիևի տեսակետին, այն է՝ Արցախը պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում։ Դիմացը Նիկոլն ակնկալում էր ՀՀ–ի 29.800 քառակուսի կիլոմետրը, բայց Ալիևն այլ կարծիք ուներ։ Նիկոլն ավելի ուժեղ սեղմվեց Արևմուտքին, բայց հայտարարություններից այն կողմ ոչինչ չստացավ։
Արևմուտքի շահագրգռվածությունն այն էր, որ եթե Արցախը հայտնվի Ադրբեջանի կազմում, ապա ռուսական խաղաղապահներն ավտոմատ դուրս կբերվեն այնտեղից, որից հետո կգա Գյումրիից ռուսական ռազմաբազայի հեռացման հարցը։
Վաշինգտոնյան պլաննուղղված է Իրանի ու Ռուսաստանի դեմ։ Եթե այն կյանքի կոչվի, ապա ոտատակ է հայտնվելու Հայաստանն ու վերանա, բայց հանուն հակառուսական ու հակաիրանական քաղաքականության Արևմուտքը չէր նկատի հայերի ողբերգությունը, թեև ցավակցություններ կհնչեին։ ՌԴ նախագահ Պուտինը, սեփական շահերից ելնելով, բացեց խաղաքարտերը, իսկ Իրանը պաշտոնապես դեմ արտահայտվեց արտատարածաշրջանային ուժերի ներգրավմանը տարածաշրջանի ներքին խնդիրներին։
Նիկոլին Վաշինգտոնյան տարբերակի կյանքի կոչման դեպքում խոստացվել էր անձնական անվտանգության երաշխիքներ՝ Բելառուսից փախած Տիխանովսկայայի կողքին։ Նրա մոտիվացիան բավարարված էր։ Սոչիում, սակայն, այդ պլանը ժամանակավորապես փլվեց։ Սակայն այնքան ժամանակ, որքան Նիկոլ Փաշինյանն է ՀՀ–ում իշխանության ղեկին, այդ պլանի իրագործման վտանգ կա։
Սոչիում հայ ժողովուրդը ժամանակ է ստացել։ Փոքր ժամանակ՝ շտկելու իրավիճակն ու փոխելու Հայաստանի բանակցողին։ Կօգտվե՞նք, թե՞ չէ, մեզանից է կախված։
Վաշինգտոնյան պլանն ուղղված է Իրանի ու Ռուսաստանի դեմ։ Եթե այն կյանքի կոչվի, ապա ոտատակ է հայտնվելու Հայաստանն ու վերանա, բայց հանուն հակառուսական ու հակաիրանական քաղաքականության Արևմուտքը չէր նկատի հայերի ողբերգությունը, թեև ցավակցություններ կհնչեին։ ՌԴ նախագահ Պուտինը, սեփական շահերից ելնելով, բացեց խաղաքարտերը, իսկ Իրանը պաշտոնապես դեմ արտահայտվեց արտատարածաշրջանային ուժերի ներգրավմանը տարածաշրջանի ներքին խնդիրներին։

Когда и как родился западный план заклания Арцаха и Армении
После 9 ноября 2020-го Никол Пашинян руководствуется лозунгом «Карабах – это Азербайджан, и точка». То есть он вернулся к своим истокам до «военно-патриотического» периода.
Главный его посыл в ходе внеочередных парламентских выборов 2021-го был обусловлен Турцией. Он убеждал погосов, что принесет им мир и обеспечит посредством открытия границы с Турцией экономическое чудо.
Надеждой Никола была Турция. Он полагал, что забвением вопроса Геноцида армян сумеет обеспечить прорыв в отношениях с Анкарой и гарантировать тем самым свои власть и безопасность. В Турции очень быстро нащупали его слабое место и перешли к делу.
Попросив у Эрдогана встречи и получив от него отказ, Никол не успокоился. Он получил домашнее задание и начал выполнять предусловия Турции, одним из которых является признание Арцаха в составе Азербайджана. Для Никола, как деятеля, сформировавшегося в ориентированной на братание с турками среде, выполнение этого предусловия не представляло какой-либо проблемы. Отсюда и родилась его формулировка «международное сообщество требует опустить планку в вопросе статуса Арцаха». Под «международным сообществом» он подразумевал Турцию.
Параллельно этому начались армяно-турецкие контакты, которые в реальности были трехсторонними, поскольку в них опосредованно участвовал также Азербайджан. Турция заявляла, что армяно-турецкий процесс связан с армяно-азербайджанским, и пока Азербайджан не будет удовлетворен, никакой границы не откроется. После этого Никол начал активизировать свою пропаганду, агрессивно распространяя, что Арцах – это Азербайджан.
И несмотря на всё это, Турция не спешила, а Азербайджан становился агрессивнее и распалял свой аппетит. Произошло нападение на суверенную территорию РА. Занявший антироссийскую линию Никол еще больше усилил шаги против Кремля, перекладывая на русских вину за результаты собственных действий. Затем настало время публичного включения в игру Запада. Если для перетягивания РА на свою сторону Запад в прошлом говорил о вопросе Арцаха, то в результате армяно-турецкого процесса это нивелировалось, так как из Турции заверили США и остальных, что Никол готов сдать Арцах и сделать всё, чтобы российский фактор в Армении и на Южном Кавказе обнулился. В результате народ Арцаха превратился в Брюсселе в «этнически армянское население».
Президент Франции Макрон был восхищен шагами Никола и назвал его смелым деятелем. Николу казалось, что он уже может добиться желаемого, но выяснилось, что Алиев требует Ереван. После этого Никол еще сильнее вжался в объятья Запада. В Праге он официально согласился с позицией Алиева, то есть с тем, что Арцах должен быть в составе Азербайджана. Взамен этого Никол ожидал 29.800 кв. км Армении, но Алиев был иного мнения. Никол продолжил прижиматься к Западу, но оттуда дальше заявлений так и не пошли.
Заинтересованность Запада была в том, что в случае вхождения Арцаха в состав Азербайджана российские миротворцы автоматически покинут эту территорию, после чего встанет вопрос вывода российской военной базы в Гюмри.
Вашингтонский план направлен против России и Ирана. Если он будет реализован, то Армения окажется растоптана и уничтожена, но во имя антироссийской и антииранской политики Запад не заметит трагедии армян, хотя и последуют соболезнования. Президент РФ Путин, исходя из своих интересов, раскрыл карты, а Иран официально высказался против вовлечения нерегиональных сил во внутрирегиональные проблемы.
В случае реализации вашингтонского варианта Николу были обещаны гарантии личной безопасности – рядом со сбежавшей из Белоруссии Тихановской. Его мотивация была удовлетворена. Однако в Сочи этот план был временно сорван. Тем не менее, пока Никол Пашинян является в РА властью, угроза реализации данного плана продолжает сохраняться.
В Сочи армянский народ получил время. Пусть даже небольшое, но время на исправление ситуации и смену переговорщика от Армении. Воспользуемся ли мы этим временем, зависит от нас самих.