Առաջին փուլում կտեղակայվի մոտ 400 դիտորդ. ԵՄ-ն այսօր կհաստատի հայ-ադրբեջանական սահմանին քաղաքացիական առաքելության մեկնարկը
Երկուշաբթի Լյուքսեմբուրգում ծրագրված հանդիպում կանցկացնեն ԵՄ 27 երկրների արտգործնախարարները: Հանդիպման օրակարգի շրջանակում ակնկալվում է, որ նախարարները «կանաչ լույս» կտան այն քաղաքացիական առաքելության մեկնարկին, որի նպատակն է օգնել լուծելու հայ-ադրբեջանական սահմանին առկա խնդիրները:
Ինչպես գրում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, այսօր ԱԳ նախարարները պետք է հաստատեն առաքելությունը։
«Հոկտեմբերի 6-ին՝ մեկ շաբաթ առաջ, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի ղեկավարների և Եվրոպական խորհրդի նախագահի հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաքելություն ստեղծելու վերաբերյալ, սպասվում է, որ երկուշաբթի նախարարները կհաստատեն այս առաքելությունը»,-ասել է ԵՄ ներկայացուցիչը։
Դիվանագետի խոսքով՝ առաքելության մասին մանրամասներ դեռ չկան։
«Կարող եմ միայն ասել, որ առաջին փուլում կտեղակայվի մոտ 400 դիտորդ»,-ասել է նա՝ ընդգծելով, որ առաջին դիտորդները երկու երկրների սահման կուղարկվեն Վրաստանում ԵՄ առաքելությունից։
«Մենք անձնակազմը վերցնում ենք Վրաստանում մեր առաքելությունից՝ հիմնախնդրի հրատապության պատճառով»,-բացատրել է դիվանագետը։
Հոկտեմբերի 7-ին Պրահայում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդներ Իլհամ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո Եվրոպական խորհուրդը հայտարարել է, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը կսկսվի հոկտեմբերին և կտևի երկու ամիս:
Մինչ այս հանդիպումը, վերջին անգամ Ալիևն ու Փաշինյանը բանակցություններ են վարել օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում՝ Միշելի մասնակցությամբ։ Այս հանդիպումից երկու շաբաթ անց ադրբեջանական կողմը լայնածավալ ագրեսիա է սանձազերծել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի դեմ, ինչի հետևանքով հայկական ոկղմն ունի ավելի քան 200 զոհ և անհետ կորած:

В состав гражданской миссии ЕС в Армении на первом этапе войдут около 40 наблюдателей
В состав гражданской миссии ЕС на территории Армении на начальном этапе войдут порядка 40 наблюдателей. Об этом сообщил журналистам в Брюсселе высокопоставленный представитель ЕС. Его слова приводит ТАСС.
Министры иностранных дел 27 стран Евросоюза проведут в понедельник плановое заседание в Люксембурге, в центре повестки которого будет конфликт на Украине. Кроме того, министры, как ожидается, утвердят гражданскую миссию для содействия решению проблем на границе Азербайджана и Армении. Ожидается, что сегодня миссия будет утверждена.
По словам дипломата, деталей пока нет.
«Могу только сказать, что около 40 наблюдателей будет развернуто на первом этапе», – отметил он, подчеркнув, что первые наблюдатели из-за срочности вопроса будут направлены на границу двух стран из состава миссии ЕС в Грузии.
«Мы берем состав из нашей миссии в Грузии из-за срочности вопроса», – пояснил представитель сообщества.
Евросовет 7 октября по итогам встречи в Праге его председателя Шарля Мишеля и президента Франции Эмманюэля Макрона с лидерами Азербайджана и Армении Ильхамом Алиевым и Николом Пашиняном объявил, что гражданская миссия Евросоюза начнет действовать в октябре и продлится два месяца.