Հայաստանն ու Արցախը՝ աշխարհաքաղաքական աճուրդում
2018–ի մայիսից մինչև 2020–ի սեպտեմբերի 27–ն ընկած ժամանակահատվածում դա արվում էր հետ ու առաջ քայլերով։ 2020–ի նոյեմբերի 9–ից մինչև վերջերս Նիկոլը ռուսամոլ էր խաղում, բայց երբ հասկացավ, որ անձնական անվտանգության երաշխիքներ չի կարող ստանալ Մոսկվայից, անմիջապես թռավ իր բնական տերերի՝ արևմտաթուրքական տերերի գիրկը։
Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնել է Հայաստանն ու Արցախը հանել աշխարհաքաղաքական աճուրդի։ Գնորդներ հայտնվել են՝ ի դեմս Արևմուտքի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի։ Այս երեքին միավորում է Ռուսաստանի ու Իրանի դեմ պայքարելու մոտիվացիան։
Երեքն էլ ուզում են ռուսական գործոնը զրոյացնել Արցախում, Հայաստանում և տարածաշրջանում։ Արևմուտքը Հայաստանի դեմ բան չունի, բայց հանուն Ռուսաստանի դեմ արվող քայլերի՝ կարող է «չնկատել» թուրք–ադրբեջանական աքցանում հայերի հայտնվելու հեռանկարը։ Հայաստանը, Արցախը, հայ ժողովուրդը աշխարհաքաղաքական մեծ խաղերում տաշեղի պես կթռնեն, բայց դա ո՞ւմ է հետաքրքիր։
Նիկոլ Փաշինյանի շահն այս պատմության մեջ անձնական է։ Ինքը Ռուսաստանի դեմ սահակաշվիլիություն անելուց հետո ծլկելու տեղ է ստանալու արևմտաթուրքական ուժերից։ Ինչպես որ 2008–ի մարտի 1–ին իր կողքիններին տարավ կրակի բերան, 10 զոհի ու հարյուրավոր վիրավորների պատճառ դարձավ ու թռավ, այնպես էլ հիմա է պատրաստվում նույնն անել, բայց այս անգամ կրակի բերանի մեջ հայտնվելու է ամբողջ Հայաստանը։ Նիկոլին դա չի հետաքրքրում։ Ինքն իր թալանածը վայելելու և կաշին փրկելու հարցերն է լուծում՝ համաձայնելով հակառուսական քաղաքականության դրոշակակիրը դառնալ Հայաստանում։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն արդեն արագացնում է գործընթացները Ռուսաստանին մեղադրելով Հայաստանին դավաճանելու համար։ Մակրոնը դա անում է հայերի համար ականջահաճո բառապաշարով ու տոնայնությամբ։
Մակրոնը լավ գիտի, որ ո՛չ ինքը, ո՛չ Բայդենը որևէ բանով Հայաստանի անվտանգությունը չեն ապահովելու, բայց նպաստում է հայ–ռուսական կապերի խզմանը, այսինքն՝ փլուզում է անվտանգության փխրուն միջավայրը։ Մակրոնն ու իր ամերիկյան ղեկավար Բայդենն ուզում են, որ Պուտինն ու Ռուսաստանը տուժեն, որ մեր տարածաշրջանը հայտնվի Թուրքիայի ազդեցության տակ, որ վերջում Մակրոնն ասի, որ Ֆրանսիան օգնել է հայերին՝ նավեր ուղարկելով մեր լեռները, որպեսզի վերջին հայ փախստականներին տեղ հասցնի, իսկ Փելոսին էլ մի լավ արտասվել է՝ հայերի ջարդերի մասին լսելով։ Ինչպես ասում են՝ ոչինչ անձնական, միայն բիզնես։

Армения и Арцах на геополитических торгах
С мая 2018-го по 27 сентября 2020-го это делалось в режиме «вперед-назад». С 9 ноября 2020-го и до последнего Никол играл в русофила, но поняв, что получить от Москвы гарантий личной безопасности ему не удастся, сразу же бросился в объятья своих естественных хозяев – западно-турецких сил.
Никол Пашинян согласился выставить Армению и Арцах на геополитические торги. Покупатели тоже есть – Запад, Турция и Азербайджан. Всех троих объединяет мотивация борьбы с Россией и Ираном.
Все троя стремятся обнулить российский фактор в Арцахе, Армении и регионе в целом. Ничего против Армении Запад не имеет, но во имя борьбы с Россией может закрыть глаза на перспективу попадания армян в турецко-азербайджанские тиски. Армения, Арцах и армянский народ отлетят, как щепки, в большой геополитической игре, но кого это волнует?
Заинтересованность Никола Пашиняна во всем этом носит личностный характер. Взамен занятия саакашвилизмом против России он получит от западно-турецких сил место для убежища. Точно так же, как 1 марта 2008-го подвел людей под монастырь, стал причиной 10 жертв и сотен раненых, а затем сбежал с места событий, так и сейчас готовится сделать аналогичное, но уже со всей Арменией. Однако Никола это не особо заботит. Он решает задачу спасения награбленного и своей шкуры, согласившись стать знаменосцем антироссийской политики в Армении.
Президент Франции Эммануэль Макрон уже торопит процессы, обвиняя Россию в предательстве Армении. Макрон делает это в ласкающих слух армян лексиконе и манере.
Макрон прекрасно знает, что ни он, ни Байден не обеспечат чем-либо безопасность Армении, но способствуют разрыву армяно-российских связей, то есть подрывают хрупкую среду безопасности. Макрон и его американский руководитель Байден хотят, чтобы Путин и Россия пострадали, чтобы наш регион оказался под влиянием Турции и чтобы в конце Макрон заявил, что Франция помогла армянам, отправив корабли на наши горы для эвакуации последних армян, а Пелоси всплакнула, услышав о погромах армян. Как говорится, ничего личного, только бизнес.