Արմեն Գևորգյանը 5 հարց է հնչեցրել ԵԽԽՎ-ում
ԵԽԽՎ Բյուրոյի և Մշտական հանձնաժողովի գործունեության առաջընթացի վերաբերյալ հոկտեմբերի 10-ի զեկույցի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության մշտական անդամ Արմեն Գևորգյանը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիայի համատեքստում մի քանի հարցադրումներ է արել։
«Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիայի համատեքստում ցանկանում եմ կատարել հետևյալ հարցադրումները.
1. Մեր կազմակերպությունը նախընտրել է սահմանափակվել անորոշ և անհասցե հայտարարություններով, որոնք հավասարության նշաններ են դնում այս հակամարտության կողմերի միջև։ Ուստի կցանկանայի իմանալ` ո՞րն է մեր կազմակերպության հստակ և միանշանակ դիրքորոշումը. արդյո՞ք Ադրբեջանն ագրեսոր պետություն է և արդյո՞ք նա պետք է զորքերը դուրս բերի Հայաստանի օկուպացված ինքնիշխան տարածքներից։
2. Լեռնային Ղարաբաղի առաջ շարժվելու երկու ճանապարհ կա, և դրանցից միայն մեկն է, կարծում եմ, որ Եվրոպայի խորհուրդը պետք է խրախուսի և հավանության արժանացնի. այն է՝ հարգանքը մարդկանց ինքնորոշման իրավունքի նկատմամբ։ Մյուս այլընտրանքն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայերին իրենց պատմական հայրենիքում աստիճանաբար ոչնչացնելն ու արմատախիլ անելը լուռ արտոնելն է, ինչպես դա արվեց Նախիջևանում։ Ո՞րն է Եվրոպայի խորհրդի նախընտրելի ընտրությունը:
3. «Նոր նորմա» է դարձել ժողովրդավարական ազատությունները և ավանդույթներն աշխարհաքաղաքական շահերի և Կասպից ծովի էներգառեսուրսների հասանելիության համար զոհաբերելը։ Կցանկանայի իմանալ, թե ե՞րբ է Ադրբեջանն ավելի ժողովրդավարական պետություն եղել Եվրոպայի խորհրդի համար. երբ ակտիվ պայքարու՞մ էր Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության դեմ, թե՞ այսօր, երբ իրականացնում է պատերազմական հանցագործություններ և մարդկության դեմ այլ հանցագործություններ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի նկատմամբ։
4. Առայժմ պարզ է, որ այն միջազգային հարթակներում, որտեղ Թուրքիան և Ադրբեջանը մասնակից չեն կամ գերիշխող դերակատարում չունեն, Լեռնային Ղարաբաղի կամ Հայաստանի դեմ զինված ագրեսիայի հարցերն ավելի օբյեկտիվ են քննարկվում։ Ճի՞շտ եմ հասկանում, որ մեր կազմակերպությունում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության հարցերը կրում են ազգային որոշ պատվիրակությունների լոբբինգի և ռեսուրսների որոշիչ ազդեցությունը։
5. Արդյոք կա՞ ըմբռնում, որ Ադրբեջանի նախագահի՝ «Վերականգնելու ենք Ղարաբաղը և Զանգեզուրը» կարգախոսը աղետի հստակ բաղադրատոմս է։ Դա միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի կոպիտ ոտնահարում է, երկրորդ՝ կոպիտ անհարգալից վերաբերմունք խաղաղ գործընթացում ընդգրկված միջազգային գործընկերների նկատմամբ, և երրորդ՝ բացահայտ կոչ է ի զեն՝ ուղղված Հարավային Կովկասի քաղաքական քարտեզը նոր Թյուրքական աշխարհը թյուրքական նկրտումներին համապատասխան վերագծելուն. Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հաշվին»,-հայտարարել է Արմեն Գևորգյանը։

Армен Геворгян озвучил 5 вопросов в ПАСЕ
Публикуем обнародованное на сайте ПАСЕ выступление постоянного члена армянской делегации в ПАСЕ Армена Геворгяна в рамках доклада от 10 октября касательно прогресса деятельности Бюро ПАСЕ и Постоянной комиссии.
«Уважаемые председатель,
В контексте продолжающейся агрессии Азербайджана против Армении и Нагорного Карабаха хотел бы задать следующие вопросы:
1. Наша организация предпочла ограничиться неопределенными и безадресными заявлениями, которые ставят знак равенства между сторонами этого конфликта. Посему хотел бы узнать, какова четкая и недвусмысленная позиция нашей организации: является ли Азербайджан государством-агрессором и должен ли он вывести войска из оккупированных суверенных территорий Армении?
2. У Нагорного Карабаха есть два пути продвижения вперед, и только один из них, я думаю, должен быть поощрен и одобрен Советом Европы, а именно: уважение к праву народа на самоопределение. Другая альтернатива – позволить азербайджанским властям постепенно уничтожать и изгонять армян с их исторической родины, как это было сделано в Нахиджеване. Каков предпочтительный выбор Совета Европы?
3. «Новой нормой» стало принесение демократических свобод и традиций в жертву геополитическим интересам и доступу к энергоресурсам Каспийского моря. Хотел бы узнать, когда Азербайджан был более демократичным государством для Совета Европы? Когда активно боролся против армянского населения в Нагорном Карабахе? Или сегодня, когда он совершает военные преступления и другие формы преступлений против человечности в отношении населения Республики Армения?
4. Сейчас очевидно, что на тех международных площадках, где Турция и Азербайджан не являются участниками или не имеют доминирующей роли, вопросы вооруженной агрессии против Нагорного Карабаха или Армении обсуждаются более объективно. Правильно понимаю, что в нашей организации вопросы о правах человека, демократии и верховенства закона находятся под решающим влиянием лоббинга и ресурсов некоторых национальных делегаций.
5. Есть ли понимание, что лозунг президента Азербайджана – «Восстановим Карабах и Зангезур» – является явным рецептом катастрофы. Это грубое нарушение основополагающих международных прав, во-вторых, грубое неуважительное отношение к международным партнерам, вовлеченным в процесс мирного регулирования, и, в-третьих, явный призыв к оружию, нацеленный на соответствующую перекройку политической карты Южного Кавказа в соответствии с тюркскими устремлениями нового тюркского мира за счет суверенных территорий Армении».