Թուրքական նախագիծ․ Ամուլսարից մինչև Գյումրի
Երեկ Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102–րդ ռազմաբազայի դիմաց ցույց էր կազմակերպվել։ Եվ սա այն դեպքում, երբ արցախահայության անվտանգությունը ռուս խաղաղապահներն են ապահովում, իսկ հայ–թուրքական սահմանը նույն 102–րդն է պահում։
Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականության արդյունքում Հայաստանը ոչ միայն Արցախի, այլ նաև իր իսկ անվտանգության երաշխավորը չէ։ Մեր երկիրն այժմ գոյություն ունի զուտ ռուսական ու իրանական գործոնի և մեր տարածաշրջանում առկա փխրուն հաշվեկշռի շնորհիվ։
Եվ այս ապայմաններում, Նիկոլ Փաշինյանի ուղղորդմամբ և Թուրքիայի հետ համատեղ ջանքերով տեղի է ունենում Ռուսաստանի դեմ ակցիա։ Առայժմ այդ ակցիան միջնորդավորված է ՀԱՊԿ–ով, բայց դե բոլորի համար էլ պարզ է, որ արևմտաթուրքական ուժերը խնդիր են դրել մեր տարածաշրջանից դուրս մղել Ռուսաստանին ու նիկոլենց քայլերը հենց այդ ուղղությամբ են իրականացվում։
Գյումրիում տեղի ունեցած հակառուսական ակցիայի մասնակիցներն էին նախկին ու ներկա իշխանությունների մի շարք հաճախորդները՝ Արման Բաբաջանյանը, Ռուբեն Մեհրաբյանը, Տիգրան Խզմալյանը, Ազատ Արշակյանը։ Նրանց հետ էին նաև սորոսականները, մասնավորապես՝ Լևոն Բարսեղյանը։
Ուշագրավ է, որ թուրքական նախագծի մաս են կազմում նաև Ամուլսարի «պահպանակները»՝ Թեհմինե Ենոքյանը, Գարեգին Միսկարյանը։ Սրանք Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ էին ու, իբր, պաշտպանում էին Ջերմուկը։ Հիմա Ջերմուկը հայտնվել է թշնամու ուղիղ նշանառության տակ, բայց Ջերմուկի համար, իբր, ուշագնաց լինողները հայտնվել են․․․ Գյումրիում։ Ամուլսարի հանքի դեմ սրանք պայքարում էին, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունը տուժի, պետական բյուջե լրացուցիչ փող չմտնի ու մեր բանակի թիկունքային հնարավորությունները չմեծանան։ Դա Թուրքիային ձեռնտու բան էր։
Թուրքիային ձեռնտու է նաև ռուսական ռազմաբազայի հեռացումը Հայաստանից, քանզի դրանից հետո թուրքական ռազմաբազայի համար տեղ կբացվի Հայաստանում կամ էլ՝ Հայաստանն ընդհանրապես կվերանա։ Այ հենց այդ նախագծի համար էլ Ամուլսարի «պահպանակները», արմանբաբաջանյանները, տիգրանխզմալյանները Գյումրիում միջոցառում են իրականացրել՝ նախապես ԱԺ–ում հանդիպելով ոչ պակաս «պահպանակ» Անդրանիկ Քոչարյանի հետ։
Թուրքական 5–րդ շարասյունը ոչ միայն ազատորեն գործում է Հայաստանում, այլ նաև Նիկոլ Փաշինյանի հետ իրականացնում է թուրքական նախագիծ։ Նիկոլն էլ, մյուսներն էլ իրենց անձնական խնդիրներն են լուծում՝ Հայաստանի ու Արցախի գնով։

Турецкий проект: от Амулсара до Гюмри
Накануне перед дислоцированной в Гюмри 102-ой российской военной базой была организована демонстрация. И это в условиях, когда безопасность армян Арцаха обеспечивают российские миротворцы, а армяно-турецкую границу охраняет 102-ая база.
В результате политики Никола Пашиняна Армения больше не является гарантом безопасности не только Арцаха, но и своей собственной. Наша страна сейчас существует исключительно благодаря российскому и иранскому факторам и сохраняющемуся в регионе хрупкому балансу сил.
И в этих условиях с подачи Никола Пашиняна и совместными с Турцией усилиями в Армении проводится акция против России. Пока что эта акция опосредована ОДКБ, но всем понятно, что западно-турецкие силы поставили задачу вытеснить из региона Россию, и шаги николовцев именно в этом направлении и предпринимаются.
Участниками антироссийской акции в Гюмри были известные клиенты бывших и нынешних властей: Арман Бабаджанян, Рубен Меграбян, Тигран Хзмалян, Азат Аршакян. Вместе с ними были также соросовцы, в частности, Левон Барсегян.
Примечательно, что частью турецкого проекта являются также «предохранители» АмулсараТегмине Енокян, Гарегин Мискарян. Они выступали против эксплуатации рудника Амулсар и, якобы, защищали Джермук. Сейчас Джермук оказался под прямой наводкой врага, но якобы обеспокоенные будущим курортного города эти субъекты оказались… в Гюмри. Они боролись с эксплуатацией рудника Амулсар, чтобы экономика Армении не развивалась, государственный бюджет не получал дополнительных денег и возможности нашей армии не росли. Это было выгодным Турции вариантом.
Турции выгодно также выведение российской военной базы из Армении, так как после этого в стране откроется место для турецкой базы или Армения перестанет существовать вообще. Для реализации именно этого проекта «предохранители» Амулсара, амрманбабаджаняны, тигранхзмаляны и проводили акцию в Гюмри, встретившись до этого в НС с не менее «предохранительным» Андраником Кочаряном.
Турецкая 5-ая колонна не только свободно действует в Армении, но и реализует вместе с Николом Пашиняном турецкий проект. И Никол, и все остальные решают свои личные задачи за счет Армении и Арцаха.