Գրեթե կասկած չկա, որ մերձավորարևելյան անկայունությունը կարող է տեղափոխվել Կովկաս. Ռուսաստանը պետք է չուշանա. Ստանիսլավ Տարասով
Ռուսական «Ռեգնում» գործակալության սյունակագիր, քաղաքական վերլուծաբան Ստանիսլավ Տարասովը, անդրադառնալով հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպումներին և դրանց արդյունքներին, հրապարակել է «Անդրկովկասում Ռուսաստանի համար ամենակարևորը չուշանալն է» վերտառությամբ վերլուծական հոդվածը, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից Պրահայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի (ինչպես նաև Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ-Tert.am) հետ քառակողմ հանդիպումից հետո Եվրախորհուրդը հայտարարություն է տարածել, որում խոսվում է անդրկովկասյան երկու հակամարտող պետությունների սահմանին Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության մեկնարկի մասին: Այն կսկսի աշխատել այս ամիս, մանդատի ժամկետը սահմանափակվում է երկու ամսով։ Միաժամանակ հատուկ ընդգծվում է, որ «Հայաստանը համաձայնել է աջակցել քաղաքացիական առաքելությանը, իսկ Ադրբեջանը համաձայնել է համագործակցել դրա հետ այնքանով, որքանով դա կվերաբերի իրեն»։ Սա նշանակում է հետևյալը. թեև Ռուսաստանի ակտիվ մասնակցության շնորհիվ հնարավոր եղավ դադարեցնել հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին բախումները, չնայած Ռուսաստանի դիվանագիտական ջանքերին՝ դա վերափոխելու ինչ-որ համաձայնության, Եվրոպական խորհրդի առաքելության հայտնվելու մասին որոշումը կայացվել է առանց Մոսկվայի մասնակցությամբ։ Հիշեցնենք, որ ԵՄ դիտորդների նման առաքելություն ստեղծելու գաղափարը բարձրաձայնել էին Ավստրիայի, Լիտվայի և Ռումինիայի՝ Եվրամիությունից համապատասխան մանդատ ունեցող երեք արտգործնախարարները՝ անցյալ տարվա հունիսին Անդրկովկաս կատարած այցի ժամանակ։
Պատահական չէ, որ Մոսկվայի անորոշ հայտարարությունների ֆոնին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Վեդանտ Պատելը ողջունել է Եվրոպական խորհրդի արարքը՝ այն կապելով «համապարփակ խաղաղ գործընթացում» նոր ազդակի հետ։ Նման արձագանքը կարելի է հասկանալ, քանի որ տարածաշրջանում հայտնվում են նոր դերակատարներ, որոնք հնարավորություն են ստանում ամրագրել իրենց ներկայությունը տարածաշրջանում և անմիջականորեն մասնակցել երկարաժամկետ հակամարտության կարգավորմանը՝ խաղաղ համաձայնագրի կնքմամբ։ Սա հենց այն քաղաքական դիվիդենտն է, որը Արևմուտքին հնարավորություն է տալիս հաջող պայմաններում «կառչել տարածաշրջանից»:
Այս առումով Երևանի և Բաքվի դիրքորոշումները ինտրիգային են թվում։ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փաստը 1991 թվականի սահմաններում, ինչը ենթադրում է նրա համաձայնությունը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի նկատմամբ Բաքվի վերահսկողությանը։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի (ԵԱՀԿ ՄԽ) գործունեությունը վերակենդանացնելու նրա համառ փորձերն ավարտվում են ԵՄ առաքելության հայտնվելու մասին միջանկյալ որոշմամբ, որը ցույց է տալիս հայկական անկլավի ճակատագիրը և նրա կարգավիճակը միջազգային երաշխիքների ձևաչափով որոշելու մտադրությունը՝ Եվրամիությունից մասնակցությամբ, իհարկե։ Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա առաքելության գործունեությանը նրա համաձայնությունը վկայում է, որ Բաքուն պատրաստ է ԵՄ համակարգման ներքո որոշել անկլավի կարգավիճակը՝ նկատի ունենալով Լեռնային Ղարաբաղի անառարկելի ներառումն Ադրբեջանի կազմ։ Հակառակ դեպքում Բաքու-Երևան երկխոսությունը կբացառվեր։
Ավելին, ձևավորվող գործընթացի տրամաբանությունը տարածաշրջանային իրավիճակի օրակարգ կմտցնի Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների առկայության կամ նրանցից բացի եվրոպական խաղաղապահ կորպուսի հայտնվելու հարցը։
Եթե Բաքուն իսկապես երկխոսության գնա Ստեփանակերտի հետ, ինչպես ասում է Հայաստանի վարչապետը, ապա հավանական է, որ Ադրբեջանը Մոսկվայի հետ քննարկումների ժամանակ ձգտի ռուս խաղաղապահների դուրսբերմանը։ Պատահական չէ, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների մակարդակով սահմանային հանձնաժողովի հերթական նիստը նախատեսված է հոկտեմբերի վերջին Բրյուսելում։ Այստեղից էլ հիմնարար բնույթի եզրակացություն. հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին բախումները սցենարային բնույթ են կրել։ Այժմ նման դեպքերի կրկնության վտանգը հասցված է նվազագույնի։ Ի՞նչ է լինելու հաջորդիվ: Մոսկվան ասում է, որ շարունակում է «մատը զարկերակի վրա պահել տարածաշրջանում, թեև Բրյուսելն իր աչքի առաջ «սեփականաշնորհում է» հակամարտության գոտում ռուսական բոլոր խաղաղության համաձայնությունները։
Բրյուսելը նույնիսկ իր վրա է վերցնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանային խնդիրների լուծումը, թեև ԽՍՀՄ փլուզման հիմնական քարտեզները Մոսկվայի տրամադրության տակ են։ Սակայն երևանյան որոշ փորձագետներ պատասխանում են, որ սահմանների սահմանազատումն ու սահմանագծումը կիրականացվի 1919-1920 թվականների քարտեզներով, իսկ միգուցե Վերսալի խաղաղության կոնֆերանսում Բաքվի ու Երևանի ներկայացրած տարբերակով։ Հայ փորձագետները պնդում են, որ «Ադրբեջանը հրաժարվել է խորհրդային սահմաններից՝ իրեն ճանաչելով որպես Առաջին Հանրապետության (1918-1920 թթ.) իրավահաջորդ՝ ընդունելով համապատասխան սահմանադրական ակտը։ Սա նշանակում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրը կորոշվի առանց Ռուսաստանի մասնակցության, ինչը որոշակի պայմաններում կարող է ձեռնտու լինել Ադրբեջանին և Թուրքիային։
Պատահական չէ, որ այս իրավիճակում նյարդայնացել է Թեհրանը։ Այսպես կոչված Պրահայի փոխզիջումներից հետո Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հանդես եկավ հայտարարությամբ. «Հայաստանի և Իրանի սահմանը գրավելու համար Ադրբեջանի հարձակումը, եթե իրականացվի, Կովկասում մեծ աշխարհաքաղաքական պատերազմի սկիզբ կլինի։ Ցանկացած քայլ, որը կասկածի տակ է դնում Իրանի անվտանգությունը, կհանգեցնի մեր միջամտությանը»։
Ճիշտ է, դժվար է ասել, թե ինչու է Իրանում այնպիսի տպավորություն, որ Բաքուն պատրաստվում է զավթել Հայաստանի տարածքի մի մասը։ Կա մի գործոն, որն անհանգստացնում է իրանցիներին՝ սա «Զանգեզուրի միջանցքի» (չակերտները՝ Tert.am) բացման հնարավորությունն է՝ ճանապարհ, որը կապելու է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախիջևանի հետ։
Թեհրանը մտավախություն ունի, որ կարող է կտրվել Հայաստանից, և այդ ժամանակ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի դերը կմեծանա ոչ միայն Անդրկովկասում։ Այսպիսով, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադարձությունները շատերի համար անսպասելի ընթացք են ստանում. ակնհայտ է դարձել Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի հետաքրքրության աճը:Միևնույն ժամանակ, ավելի հստակ տեսանելի են դարձել Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու քաղաքականության ուրվագծերը. Ռուսաստանի ոտքերի առաջ, փորձագետներից մեկի խոսքերով, «սկսել են նետել կոտրված ապակիները, որոնց վրայով քայլելը վտանգավոր է»: Ավելին, գրեթե կասկած չկա, որ մերձավորարևելյան անկայունությունը հնարավոր է տեղափոխվի կովկասյան տարածաշրջան։ Ուստի, տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների դինամիկան Մոսկվայի օրակարգում է դնում այնտեղ ազդեցության ոլորտների վերաբաշխման խնդիրը։ Հիմա գլխավորը չուշանալն է»։

Станислав Тарасов: «Стали четче просматриваться контуры политики по вытеснению из региона России»
События в Закавказье принимают неожиданный оборот: вновь обозначился повышенный интерес к региону со стороны Франции и США. При этом стали четче просматриваться контуры политики по вытеснению России из региона, пишет шеф-редактор Восточной редакции ИА «Регнум» Станислав Тарасов.
В статье автора отмечается:
«После проведения в Праге четырехсторонней встречи президентом Франции Эммануэля Макрона с лидерами Армении и Азербайджана Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым Европейский совет выступил с заявлением, в котором говорится о начале действия на границе конфликтующих двух закавказских государств гражданской миссии Европейского союза. Она начнет работу уже в этом месяце, срок мандата ограничивается пока двумя месяцами. При этом специально подчеркивается, что «Армения согласилась содействовать гражданской миссии, а Азербайджан согласился с ней сотрудничать «в той мере, в какой это будет его касаться».
Это означает следующее. Хотя именно благодаря активному участию России удалось блокировать недавние столкновения на границе Армении и Азербайджана, несмотря на ее дипломатические усилия конвертировать это в какое-либо соглашение, решение о появлении миссии Евросовета принималось без участия Москвы. Напомним, что идея создания такой миссии наблюдателей ЕС была озвучена тройкой глав МИД Австрии, Литвы и Румынии, имеющих мандат Евросоюза, во время их визита в Закавказье в июне прошлого года. Не случайно и то, что на фоне невнятных заявлений Москвы представитель Госдепартамента США Ведант Пател приветствовал акцию Евросовета, связывая ее с новым «импульсом во всеобъемлющем мирном процессе». Понять такую реакцию можно, ведь в регионе появляются новые акторы, которые получают возможность зафиксировать свое присутствие в регионе и непосредственное участие в разрешении многолетнего конфликта с выходом на мирное соглашение. Это тот самый политический дивиденд, который дает возможность Западу «зацепиться за регион» при удачном стечении обстоятельств.
В этой связи интригующе выглядят позиции Еревана и Баку. Армения признает факт территориальной целостности Азербайджана в границах 1991 года, что подразумевает ее согласие на контроль Баку над территорией Нагорного Карабаха. Ее настойчивые попытки реанимировать деятельность Минской группы ОБСЕ (МГ ОБСЕ) завершаются промежуточным решением о появлении миссии ЕС, что демонстрирует намерение решать судьбу армянского анклава и его статус в формате международных гарантий со стороны Евросоюза со своим, конечно, участием. Что касается Азербайджана, то его согласие на деятельность миссии говорит также о готовности решать статус анклава при кураторстве ЕС, имея в виду непременное вхождение Нагорного Карабаха в состав государства. В противном случае диалог Баку – Ереван был бы исключен. Далее логика наметившегося процесса вытолкнет в повестку региональной ситуации вопрос и о пребывании российских миротворцев в Нагорном Карабахе или появлении в дополнение к ним миротворческого европейского корпуса.
Если Баку действительно вступит в диалог со Степанакертом, как говорит премьер-министр Армении, то вероятно, что Азербайджан в обсуждениях с Москвой будет добиваться вывода российских миротворцев. Не случайно и то, что следующее заседание пограничной комиссии на уровне вице-премьеров Азербайджана и Армении намечено провести в Брюсселе в конце октября. Отсюда вывод принципиального свойства: недавние столкновения на азербайджано-армянской границе носили сценарный характер. Теперь риск повторения подобных инцидентов сводится к минимуму. Что дальше? Москва заявляет, что продолжает «держать руку на пульсе в регионе, хотя на ее глазах Брюссель «приватизирует» все российские мирные решения в зоне конфликта. Брюссель берет за себя даже решение приграничных проблем между Азербайджаном и Арменией, хотя основные карты времен распада СССР находятся в распоряжении Москвы. Однако в Ереване некоторые эксперты отвечают, что делимитация и демаркация границ будет осуществляться по картам 1919–1920 годов, а может быть, и по версии, представленной Баку и Ереваном еще на Версальской мирной конференции.
Армянские эксперты утверждают, что «Азербайджан отказался от советских границ, признавая себя правопреемником Первой Республики (1918–1920 годы), приняв соответствующий конституционный акт». Это означает, что судьба Нагорного Карабаха будет решаться без участия России, что при определенных условиях это может устраивать Азербайджан и Турцию. Неслучайно, что в этой ситуации стал нервничать Тегеран. После так называемых пражских компромиссов Корпус стражей Исламской революции (КСИР) выступил с заявлением: «Атака Азербайджана с целью захвата границы Армении с Ираном, если она будет реализована, станет началом большой геополитической войны на Кавказе. Любой шаг, который поставит под сомнение безопасность Ирана, приведет к нашему вмешательству». Правда, почему в Иране складывается впечатление, что Баку готовит захват части территории Армении, сказать сложно. Есть фактор, который тревожит иранцев – это возможность открытия Зангезурского коридора, дороги, которая соединит западные районы Азербайджана с Нахичеванью. Открытие коммуникаций, но не этого коридора, предусмотрено соглашением от 9 ноября 2020 года, подписанного Россией, Азербайджаном и Арменией.
Тегеран опасается, что может оказаться отрезанным от Армении, и тогда усилится роль турецко-азербайджанского тандема не только в Закавказье. Таким образом, события вокруг Нагорного Карабаха принимают для многих неожиданный оборот: обозначился повышенный интерес со стороны Франции и США. При этом стали четче просматриваться контуры политики по вытеснению из региона России, перед ногами которой, по выражению одного эксперта, «стали выбрасывать битое стекло, по которому опасно ходить». Более того, почти не вызывает сомнений вопрос о потенциальном переводе ближневосточной нестабильности в кавказский регион. Поэтому динамика геополитических изменений в регионе ставит на повестку дня Москвы проблему перераспределения там сфер влияния. Главное сейчас – не опоздать».