Եթե մեկը թուրքական գործակալ չէ, այս արհավիրքի փոխարեն պետք է երազի ունենալ Մադրիդյան փաստաթղթի նման փաստաթուղթ․ Բագրատ Միկոյանը՝ Փաշինյանին
Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 30-ին հարցազրույց տալով՝ հայտարարել է, որ 1998 թվականին բանակցողը դուրս է թողել Ղարաբաղը բանակցություններից, ինչպես նաև Մադրիդյան սկզբունքներն է քննադատել՝ տապանաքար համարելով Արցախի ինքնորոշման վրա։
Փաշինյանի հարցազրույցի այդ դրվագի վերաբերյալ Yerevan.Today-ը կարճ հարցազրույց ունեցավ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի համակարգող Բագրատ Միկոյանի հետ։
-Պարոն Միկոյան, Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույցում ասաց, որ 2007 թվականին Մադրիդյան սկզբունքները ընդունելով, Հայաստանի բանակցողները զրոյացրել են 1991 թվականի Արցախի անկախության հանրաքվեն և տապանաքար դրել Ղարաբաղի ինքնորոշման վրա։
-Մադրիդյան սկզունքները և, ընդհանրապես, մինչև Ձեր նշած պերսոնաժի իշխանության գալը բանակցված բոլոր թղթերը հազարապատիկ անգամ շատ ավելի հայանպաստ են եղել, քան նրա բերած և շարունակվող ողբերգությունը: Մինչ նա, որևէ փաստաթղթով կամ սկզբունքով չի ենթադրվել հազարավոր զոհված տղաներ, տասնյակ հազարավոր անտուն մնացած հայեր, թշնամու պղծմանը թողնված հարյուրավոր սրբավայրեր, սկուտեղի վրա թշնամուն մատուցված Շուշի և Հադրութ, ՀՀ ինքնիշխան տարածքի օկուպցիա և ռմբակոծում, հաղթանակած բանակի ստորացում և շարունակվող հարյուրավոր զոհեր:
-Բայց, Փաշինյանի գնահատմամբ, ըստ էության ոչ թե նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթն է տապանաքար, այլ Մադրիդյան սկզբունքները։
-Մադրիդյան սկզբունքները դիվանագիտական մեծ ձեռքբերում էր, որով առաջին անգամ միջազգայնորեն ճանաչվում էր Արցախի ինքնորոշվելու իրավունքը և դա համեմատելու նույնիսկ փոքր եզր չունի այսօրվա վարչակազմի ստորագրված և ստորագրվելիք կապիտուլյացիոն փաստաթղթերի հետ:
Կրկնեմ, եթե մեկը թուրքական գործակալ չէ, նա պետք է երազի ունենալ Մադրիդյան փաստաթղթի նման փաստաթուղթ բանակցային սեղանին՝ այս արհավիրքի փոխարեն:
-Նիկոլ Փաշինյանը արձագանքեց բանակցողին փոխելու վերաբերյալ Ռոբերտ Քոչարյանի մտքին՝ ասելով, որ բանակցողի ֆիգուրը կարևոր է, և 1998 թվականին բանակցողը Լեռնային Ղարաբաղը բանակցություններից դուրս է թողել։
-Արցախը բանակցություններից դուրս թողնելու նրա սիրելի կեղծիքի մասին ներկայացնեմ մի քանի փաստ բանակցային գործընթացի ժամանակագրությունից 1997-1999 թվականներին.
1. 1997 թվականի փետրվարին ձևավորվեց Մինսկի խմբի համանախագահների եռյակը՝ բաղկացած Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչներից. նախկինում գործում էր համանախագահության այլ ձևաչափ, որի կազմում էին Ռուսաստանի և Ֆինլանդիայի ներկայացուցիչները։
2. Միջնորդների եռյակի առաջին խորհրդակցությունները՝ առանց հակամարտության կողմերի մասնակցության, տեղի են ունեցել փետրվարի 24-ին Կոպենհագենում և մարտի 19-ին Փարիզում: Այդ խորհրդակցություններում քննարկվել է բանակցությունների ձևաչափի փոփոխությունը։
3. 1997 թվականի ապրիլի 1-4 -ը կայացել է հակամարտության կողմերի մասնակցությամբ վերջին բանակցությունները, որտեղ միջնորդների կողմից հայտարարվել է «մաքոքային դիվանագիտությանը»(челночная дипломатия) անցնելու մասին։ Ըստ էության, համանախագահները հրաժարվել են կողմերի մասնակցությամբ բանակցությունների ձևաչափից՝ դրա անարդյունավետության պատճառով։ Այդ հանդիպմանը չի հաջողվել անգամ հակամարտության կողմերին նստեցնել ավանդական ընթրիքի սեղանի շուրջ։
4. «Մաքոքային դիվանագիտության» շրջանակներում 97-ի ապրիլից մինչև 99-ի վերջը եռյակն այցելել է տարածաշրջան 8 անգամ. եղել Բաքվում, Երևանում և Ստեփանակերտում և հանդիպել Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ղարաբաղի նախագահների հետ։ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության ժամանակ համանապագահների այցերը Արցախ և բանակցությունները Արցախի նախագահի հետ կրել են մշտական բնույթ, իսկ Փաշինյանի օրոք եղել է զրո նման այց:
5. Նախագահներ Քոչարյանի և Ալիևի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 99 -ի ապրիլի 1-ին՝ Ելցինի նախաձեռնությամբ՝ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների նիստի շրջանակներում:
6. Հիշեցում՝ Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստանի նախագահ դարձել է 98-ի ապրիլին։
7. Այսպիսով՝ հակամարտության կողմերի մասնակցությամբ բանակցությունների ձևաչափը դադարեցվել էր դեռևս 1997 թվականի ապրիլին, երբ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդամենը մեկ շաբաթ է՝ ինչ հանդիսանում էր Հայաստանի վարչապետ։ Սակայն միջնորդների այցելությունները Ստեփանակերտ և ԼՂՀ Նախագահի հետ պարտադիր հանդիպումներն ընդգծում էին Ղարաբաղը որպես հակամարտության լիարժեք կողմ ընկալելու փաստը։
Սրանք փաստեր են որոնք համադրելով մեր հայրենակիցները, վստահ եմ, կարող են ամբողջական պատկեր ունենալ իրականության մասին:
Բազմաթիվ փաստեր են հրապարակվել, որ 1996 թվականին և 1997 թվականին բարձրաստիճան պաշտոնյաները (Ալիկ Արզումանյան, Ժիրայր Լիպարիտյան և ալն) հայտարարում են, որ Ադրբեջանի պահանջով արդեն անցել են Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային ֆորմատին, ինչի վառ ապացույցն է առանց Արցախի ներկայացուցիչների մասնակցության տասնյակ հանդիպումները, որ տեղի են ունեցել 1996-1997 թվականներին:
-Պարոն Միկոյան, այս փաստերը մեկ անգամ չէ, որ ներկայացրել եք դուք, քաղաքագետներ, վերլուծաբաններ, բանակցություններին մասնակիցները և փաստերին տիրապետողները։ Այդ դեպքում, ինչո՞ւ է այսօրվա իշխանությունը անընդհատ փաստերին հակառակ բաներ պնդում։
-Այս անբեկանելի փաստերը աղավաղելու ու ստելու համար մարդ պետք է կա՛մ թուրքական գործակալ լինի և հակամարտության պատմությունը սերտած լինի Ալիևից, կամ էլ ավարտված ստախոս լինի:

Если некто не является турецким агентом, то вместо этого бедствия должен просто мечтать о таком документе, как мадридский – Баграт Микоян
В интервью Общественному телевидению 30 сентября премьер РА Никол Пашинян заявил, что в 1998 году переговорщик исключил Карабах из переговоров, а также раскритиковал «Мадридские принципы», назвав их «надгробной плитой» на самоопределении Арцаха.
Касательно данной части интервью Пашиняна «Yerevan.Today» побеседовал с координатором Офиса второго президента РА Роберта Кочаряна Багратом Микояном.
— Господин Микоян, Никол Пашинян в интервью заявил, что переговорщики РА, приняв в 2007 году «Мадридские принципы», фактически аннулировали референдум о независимости 1991 года, что стало концом самоопределения Арцаха.
Мадридские принципы и, вообще, все те документы, вокруг которых велись переговоры, до прихода к власти упомянутого Вами персонажа, были в тысячу раз более благоприятными для армян, чем принесенная им и продолжающаяся по сей день трагедия. До него, какие-либо документы или принципы не предполагали тысячи погибших парней, десятки тысяч оставшихся без крова армян, сотни оставленных на осквернение врага святынь, преподнесенные врагу на блюдечке Шуши и Гадрут, оккупацию и бомбардировку суверенной территории РА, унижение победившей армии и продолжающуюся гибель людей.
Однако, по оценке Пашиняна, по сути, не документ от 9 ноября 2020 года, а именно «Мадридские принципы» являются надгробной плитой.
— «Мадридские принципы» были большим дипломатическим достижением, которыми впервые на международном уровне признавалось право Арцаха на самоопределение, и не имеет даже малейшего смысла сравнивать этот документ с подписанными и подписываемыми властями дня капитуляционными документами.
Повторю, если человек не является турецким агентом, то должен попросту мечтать о том, чтобы на столе переговоров вместо этих бедствий был такой документ, каковым является мадридский документ.
Никол Пашинян также отреагировал на слова Роберта Кочаряна о смене переговорщика, сказав, что, конечно, переговорщик важен, и в 1998 году именно переговорщик исключил Нагорный Карабах из переговорного процесса.
— Представлю лишь несколько фактов из хронологии переговорного процесса 1997-1999 гг. в ответ на данное вранье об исключении Арцаха из переговорного процесса:
1. В феврале 1997 года сформировалась тройка сопредседателей МГ в составе России, Франции и США, вместо двойки сопредседателей в составе России и Финляндии.
2. Первые консультации тройки посредников, без участия сторон конфликта, прошли 24 февраля в Копенгагене и 19 марта в Париже. На этих консультациях обсуждалась смена формата переговоров.
3. 1-4 апреля 97 года состоялся последний тур переговоров с участием сторон конфликта, где посредниками было заявлено о переходе к «челночной дипломатии». По сути, сопредседатели отказались от формата переговоров с участием сторон ввиду его неэффективности. На последней встрече не удалось даже посадить стороны конфликта за традиционный ужинный стол.
4. В рамках «челночной дипломатии» с апреля 97 года до конца 99 года тройка сопредседателей посетили регион 8 раз: они посетили Баку, Ереван и Степанакерт, провели встречи с президентами Армении, Азербайджана и Карабаха.
5. Первая встреча президентов Кочаряна и Алиева состоялась 1 апреля 99 года на полях заседания глав государств СНГ по инициативе Ельцина.
6. Напомню, Кочарян стал президентом Армении в апреле 98 года.
7. Таким образом формат переговоров с участием сторон конфликта был приостановлен в ещё в апреле 1997 года, когда Кочарян всего неделю был премьером Армении. Однако посещение посредниками Степанакерта и обязательные встречи с Президентом Карабаха подчеркивали полноценность восприятия Карабаха стороной конфликта.
Это факты, которые наши соотечественники могут сопоставить, и, уверен, получить полную картину реальности.
Было опубликовано множество фактов о том, что в 1996 и 1997 гг. высокопоставленные чиновники (Алик Арзуманян, Жирайр Липаритян и др.) заявляют, что по требованию Азербайджана они уже перешли к переговорному формату Армения-Азербайджан, ярким доказательством чего являются десятки встреч без участия представителей Арцаха, состоявшихся в 1996-1997 годах.
— Господин Микоян, эти факты не раз представляли Вы, политологи, аналитики, участники переговоров, люди, которые располагают фактами. В таком случае, почему сегодняшние власти постоянно настаивают на том, что противоречит фактам?
— Для искажения этих неоспоримых фактов и вранья человек должен быть либо турецким агентом, и услышать историю конфликта от Алиева, либо быть законченным лжецом.