Ինչու է ստում Ալեն Սիմոնյանը
Ալեն Սիմոնյանը ստում է։ Նա հայտարարել է, որ խորհրդարանական վերջին ընտրությունների արդյունքներն ընդդիմությունը չի բողոքարկել Սահմանադրական դատարանում, բայց դա այդպես չէ։ ԱԺ արտահերթ ընտրությունները բողոքարկվել են ՍԴ–ում, կասկածները չեն փարատվել։ Պարզ է, որ ամբողջ ճշմարտությունը կբացահայտվի և համապատասխան իրավաքաղաքական գնահատական կտրվի իշխանափոխությունից հետո։
Ի դեպ, Նիկոլ Փաշինյանն ընդդիմադիր աշխատելու տարիներին խոսում էր ընտրակեղծիքների, կեղծ անձնագրերի, կրկնաքվեարկությունների ու այլ կեղծիքների մասին, սակայն իշխանության գալուց հետո այդ մասին մոռացավ։ Դա երկու բան կարող է նշանակել։ Կա՛մ Նիկոլն այն ժամանակ ստում էր, հետևաբար պետք է ներողություն խնդրի, որ խաբել է, կա՛մ նա ճիշտ էր ասում, պարզապես իշխանության գալուց հետո որոշեց ոչ թե վերացնել ընտրակեղծիքների համակարգը, այլ սեփականաշնորհել այն։ Երկու դեպքում էլ Նիկոլը շահեկան վիճակում չի հայտնվում։
Վերադառնանք Ալեն Սիմոնյանի ստին, բայց միջանկյալ տեղեկանք տալուց հետո։
Ալեն Սիմոնյանն ԱԺ նախագահ կարգվեց օրինախախտմամբ։ Ընդդիմության թեկնածուներին թույլ չտրվեց ներկայանալ խորհրդարան որպես ԱԺ նախագահի թեկնածու, քանզի նրանք ապօրինաբար կալանավորված էին։
Ալեն Սիմոնյանն այն մարդն է, ում ներկա/նախկին թիմակից Էդմոն Մարուքյանն անբարոյականի վաստակ է անվանել, ինչին ի պատասխան Ալենը Էդմոնին անվանել է անբարոյականի վաստակ ու մի բան էլ՝ քաղաքական տրյապկա։ Ու քանի որ երկուսն էլ հաճախորդաց «Ելք» դաշինքից էին ու իրար ներսից գիտեին, ուստի դժվար է կասկածի տակ դնել միմյանց տված որակումները։
Եվ այսպես, Էդմոնի ասած «անբարոյականի վաստակը»՝ Ալեն Սիմոնյանը, ՍԴ չդիմելու և ընտրության արդյունքները չվիճարկելու մասով ստում է։ Նա այդ սուտն ասում է գործող ԱԺ–ն ու անձամբ իր աթոռը փրկելու համար։
Ալենը լավ գիտի, որ ընդդիմության չներկայանալն ԱԺ նիստերին ապալեգիտիմացնում է խորհրդարանական մեծամասնությանը և հնարավորություն չի տալիս լղոզել պատասխանատվությունն, օրինակ, Ադրբեջանի հետ համապատասխան փաստաթղթերի ստորագրման ժամանակ։
Դրա համար էլ ստում է Ալենը, որպեսզի խորհրդարանի լեգիտիմության համար կռիվ տա։ Նա նաև սպառնում է մանդատներից զրկել ընդդիմությանը, սակայն դա զրոյական ներգործություն ունի ընդդիմության վրա։ Ինչպես ասում են՝ շունը հաչում է, քարավանը գնում է։
Ալենին պետք է հիշեցնել, որ ԱԺ ընտրությունների արդյունքները չեն բողոքարկվել ոչ թե 2021, այլ 2017 թվականին, երբ ինքն ու իր շեֆը մտցվեցին հաճախորդաց հարեմ՝ «Ելք» դաշինք, ապա մտցվեցին խորհրդարան։ Այդ ընտրություններն անցել էին բազմաթիվ կեղծիքներով, բայց նիկոլենք ու անձամբ Ալեն Սիմոնյանը դրանք լեգիտիմ էին համարում, ինչպես որ լեգիտիմ էին համարում ու փաստացի պաշտպանում 2015–ի սահմանադրական հանրաքվեն։
Ալենի հույսը մարդկանց կարճ հիշողությունն է կամ անտեղյակությունը, բայց դե մեր երկիրը հո միայն պողոսների՞ց չի բաղկացած, որ Ալենի ստերը բռնող չլինի։

Почему лжет Ален Симонян
Ален Симонян лжет. Он заявил, что результаты последних парламентских выборов оппозицией не были оспорены в Конституционном суде, но это не так. Внеочередные выборы НС были обжалованы в КС, и сомнения в их легитимности развеяны не были. Понятно, что вся правда раскроется, и политико-правовая оценка действующим властям будет дана после смены власти.
Кстати, в годы работы оппозиционером Никол Пашинян говорил о фальсификации выборов, фальшивых паспортах, повторных голосованиях и других избирательных нарушениях, но после прихода к власти забыл обо всем этом. Это может означать 2 вещи: или Никол тогда врал, за что должен принести всем извинения, или он был прав, но после прихода к власти решил не ликвидировать систему избирательных фальсификаций, а приватизировать ее. В обоих случаях Никол оказывается в невыгодном для него положении.
Вернемся к лжи Алена Симоняна, но лишь после небольшой справочки.
Ален Симонян был провозглашен спикером НС с нарушением закона. Кандидатам от оппозиции не позволили прийти в парламент и предстать в качестве кандидатов в спикеры НС, так как они были незаконно арестованы.
Ален Симонян – тот человек, которого нынешний/бывший член его команды Эдмон Марукян назвал сукиным сыном, на что в ответ Ален тоже назвал Эдмона сукиным сыном и политической тряпкой в придачу. И поскольку они оба были из клиентского альянса «Выход» из знают друг друга изнутри, трудно не согласиться с их взаимными характеристиками.
Итак, названный Эдмоном «сукиным сыном» Ален Симонян по части необращения оппозицией в КС и отказа оспаривать результаты выборов лжет. Он выдает эту ложь для спасения действующего НС и лично своего кресла.
Ален прекрасно знает, что бойкот оппозиции заседаний НС делегитимирует парламентское большинство и не дает возможности размазывать ответственность, например, во время подписания соответствующих документов с Азербайджаном.
Поэтому Ален и лжет, чтобы отстаивать легитимность парламента. Он также угрожает лишить оппозицию мандатов, но это оказывает на последнюю нулевой эффект. Как говорится, собака лает, караван идет.
Алену нужно напомнить, что результаты парламентских выборов не были оспорены не в 2021-ом, а в 2017-ом, когда он и его шеф были введены в клиентский гарем власти – альянс «Выход», а затем – в парламент. Эти выборы прошли с многочисленными фальсификациями, но николовцы и лично Ален Симонян считали их легитимными и, фактически, защищали конституционный референдум 2015-го.
Вся надежда Алена на короткую память людей или их неосведомленность, но ведь наша страна состоит не из одних погосов, чтобы Ален не попадался на своей лжи.